lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hanımlar yumurtalıklarınızı sık sık üşütüyorsanız ve ağrı oluyorsa.

Hanımlar yumurtalıklarınızı sık sık üşütüyorsanız ve ağrı oluyorsa.

Hanımlar yumurtalıklarınızı sık sık üşütüyorsanız ve ağrı oluyorsa.

Belini üşütme,terliksiz dolaşma ayakların üşür ,sonra sancılanırsın..çıplak ayak dolaşma çocuğun olmaz !…sözlerini söylerken
nenelerimiz  ve anneierimiz doğruyu söylüyorlarmış. Ne çok işittik bu lafları bir hatırlasanıza… Aslında hepsinin bilimsel açıklaması varmış, birde tıbbi terimleri.. büyüklerimizin  hepsi meğer birer bilim adamıymış aslında kendilerine el verilmiş bize ulaşsın diye haberimiz yok.. Atadan gelen kadim bilgileri bize iletirlemiş..

Yumurtalık sancıları

Genellikle halk arasında yumurtalıklarımı üşütmüşüm,ya da yumurtalık iltihabı olmuşum tarzında hasta tarafından dillendirilen hastalık, akut pelvik enfeksiyon olarak tıbbi terminolojide yerini alır. Alt karın ağrısı, yumurtalıklar civarında ağrı ve bası hissi ile başvuran hastanın ağrı dışında da bir takım yakınmaları da vardır. Genellikle sarı renkli bazen kokulu olabilen vaginal akıntı, ateş, titreme , iştahsızlık ve ağrılı cinsel birleşme , zaman zaman da adet kanamalarında uzama şeklinde bulgular olabilir. Aynı zamanda idrar yollarında enfeksiyonu da tabloya ilave olabilir.

Hastalardan alınan vaginal akıntı kültüründe patojen bakteriler ürer. Doktor muayenesinde ağrı hissi artar. Rahim ağzı hareketleri ağrılıdır . Belirgin karın ağrısı ve duyarlılığı olan kadınlarda sonografi, eğer yumurtalıkları da içine alan apse formu varsa faydalı olabilir.Tanıda daha ileri gidebilmek için pelvik MR dan yararlanılabilir. Hastalık tanısı için nadiren laparoskopiye başvurulur. Hastaneye yatış endikasyonları ise aşağıda sıralanmıştır:

Hastanın adolesan olması, ilaç bağımlılığı öyküsü, apse kuşkusu, kesin tanı konulamamışsa, yaygın periton enfeksiyonu varsa , ateş  38.5 derece üstünde ise, ayaktan tedavide başarısız olunmuşsa, yakın zamanda rahimiçi girişim öyküsü varsa , kanda beyaz küre yoğunluğu 15000 mm3 civarında ise hastayı hastanede yatırarak tedavi edilmelidir. .

Peki yumurtalık üşütmesi yada sizin deyiminizle  akut pelvik enfeksiyonun  tedavisi nedir.?

Erken teşhis ve tedavi önemlidir.Tedavide amaç ; enfeksiyonu ortadan kaldırmak , hastanın şikayetlerini sonlandırmak ve sekel oluşumunu engellemektir. Hastalık tüplerin tıkanmasına  ve kısırlığa yol açabilir. Geçirilen ilk ataktan sonra bu olasılık % 15, ikinci atak sonrası %35 ,üçüncü  veya daha fazlasında ise % 75 civarındadır. Bu hastalarda dış gebelik riski 6-10 kat artar . Ayaktan tedavide yoğun antibiotik tedavisi uygulanır. Hastaneye alınan hastalarda tedavi parenteral yani enjeksiyonla yapılır. Nadiren apse olan hastalarda cerrahi gerekebilir, özellikle tuba ovarian apse patlamışsa bu hastalarda ameliyet şarttır.

Gebelik sırasında da özellikle yaz aylarında havuz ve deniz kullanımının sık olmasına bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda yine hafif vakalar ayaktan ve gebeliğe uygun antibiyotiklerle tedavi edilirler. Hastaneye alınması gerekenlerde hospitalize edilerek sıvı açığı dengelenir ve enjektabl antibiotik verilir. Akut pelvik enfeksiyon bazen erken doğumu başlatabilir, bu konuda uyanık olmak ve idrar yolu enfeksiyonunu da ortadan kaldırmak şarttır.

 

 

Bizi takip edebileceğiniz sosyal medya sayfaları

Bu linkten Facebook  Çocuk İstiyorum sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 140 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

 

Hanımlar yumurtalıklarınızı sık sık üşütüyorsanız ve ağrı oluyorsa. konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüplerde tıkanıklık belirtileri nelerdir?

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır?

Tüp Bebek Transfer Sonrası Rahimde Gelişmeler

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk Istiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. YILDIZ FİDAN dedi ki:

    Bende üye olmak istiyorum çok begendim çocuk istiyorum

    1. yonetim dedi ki:

      Yıldız hanım merhaba dernek danşma hattımızdan arayarak üyelik tedaviler ve anlaşmalı merkezlerimiz hakkında biilgi alabilirsiniz adım nuray 05414551606

BİR YORUM YAZ