lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek için ilaç bağışı ve ucuz ilaç almak konusu

yonetim

Sevgili arkadaşlar

Burada bir çok defa arkadaşlarımız ilaçlar konusunda gruptan destek almak ve vermek istediklerini söylediler.  Bağış yada bedava ilaç kullanarak tedavinizi daha uygun fiyata getirmek istemenizi çok iyi anlamakla birlikte kendinizi ve tedavinizi bir çok konuda tehlike attığınızı da belirtmek isterim . Nedenlerini burada yazacağım grupta da bu tür yazışmalara izin veremediğimizi de belirttik.

Ne yazık ki deneyimlerimiz bize bunun ticari bir 2.ci el sektör haline gelmiş olduğunu gösterdi.
En son bir arkadaşımız  iyi sakladığına emin olabileceği yakın tanıdığı kişilerden ilaç arayışı içindeyken bir whatsup grubuna rastladığını belirtti . Bir takım insanlar sağlık bakanlığında çalıştığını ve ya hemşire olduğunu yada ilaç temsilcisi olduğunu belirten gibi kişiler bir grup kurup oradan ucuz ilaç satışı yapıyorlarmış. Bu kişileri yakaladığımızda hem sağlık bakanlığına  ,hem merkezlerine,  hem de ilaç firmalarına şikayet edeceğimi bilmenizi isterim. Eğer ilaç firmaları yada merkezler merdiven altı satışın içinde değillerse mutlaka engelleyeceklerdir. Bu tür ilaçlar sadece eczanelerden yetkili kurumlardan alınız. Başka türlü satış veriş  yasaktır. Sadece ücretsiz bağış yapılabilir. Lütfen tedavilerinizin selameti açısından bu tür oluşumlardan uzak durmanızı rica ediyorum.

Bu gruplarda da  bu tür ilaçları satmak yada piyasadan daha ucuza verebilecek bir takım kişilerinde kendilerini belli etmeden üye olduğunu biliyoruz. Kim olduklarını henüz tanımıyorum ama bulduğumda hemen gruptan çıkaracağımızı bilin.  Eğer siz biliyorsanız adını vermenizi önemle rica ediyorum. Başkalarının sıkıntısından kar elde etmek isteyen kişilerin grubumuzda yeri olmadığı düşünüyorum. Bu grupta lütfen genelden yazışın, çok yakından tanımadığınız kimselerle özel mesajlaşma yapmayın. İlaç satıcısı olabilirler, başka bir merkeze hasta sağlamak isteyen komisyoncu olabilir, bu tür şeylerde genelde ne yazık ki eski hastaları da çok kullanıyorlar . Burada bebekli bazı üyeleri görüyorum özellikle doktorunun reklamını yapmaya gelmiş fiyat falan veriyor .Hemen tedavi olacakların özeline girip onu kendi merkezine  çekmeye çalışıyor. Böylelerini tespit ettiğimizde hemen dışarı çıkarıyoruz. Ama özel mesajlardan yazışma yaptıkları için hemen tespit edemiyoruz. Bunu sizin bize haber vermeniz gerekiyor.  Lütfen çok dikkatli olun.

Kısırlık ilaçlarının çoğu (soğuk zincir denilen) uygun koşullarda belli bir sıcaklıkta saklanması gereken ilaçlardır. Bedava alacağınız ilacın hangi koşullarda saklandığında emin olamazsınız. İlacın etki durumu sıfırlanmıs olabilir , siz tarihine bakıp bu ilacı tarihi geçmemiş kullanabilirim dersiniz. Bin bir emekle yaptırdığınız tüp bebek tedaviniz boşa gider ve negatif sonuçlanır. 1000 TL indirim için 7000-10.000 TL lik bir tedaviyi boşa harcarsınız.

Bazen elinizde olan ve çok iyi sakladığınız artmış ilaçlarınızı ihtiyacı olan kişilere verip onlarında yararlanmasını istersiniz ve  yana yakıla arayan birine verebilirsiniz. Genelde bu tür ilaçları bedava toparlayanları ,başka tüp bebek tedavisi görenlere düşük fiyatla sattığını görebilirsiniz. Bunu yapmayanlar da var tabi onları tenzih ediyorum ama bedava ilaçları toplayıp sonra bunları satarak geçinen insanlar var ne yazık ki.  Bu tür sahtekarlıklara alet olmak istemiyoruz. Bu nedenle ilaçla ilgili herhangi bir oluşumun içinde olmak istemiyoruz.

Tedavi olduğunuz merkez bir önceki hastadan elinde kalan ilaçları kullanabilir, bunu da size söyleyebilir sizden de ücretini almaz bu. tamamen merkezdeki doktorun insiyatifine  kalmış bir şeydir. Bu ilaçlarda herhangi bir sorun olmaz elbette güvenle kullanabilirsiniz. Ama ilaçlarınızı eczaneden  alırken bile büyük ve bilinen eczanelerden almanızı öneririm. Çünkü bu tür eczanelerin bu tür ilaçlarını korumak için buz dolabı ve ya özel dolapları mutlaka bulunmaktadır.

Karşınızdaki insanları tanımıyorsunuz. Herkes sizin kadar iyi niyetli değil.  Ailesine bir bebek katmak için canını düşüne takarak uğraşmıyor .Tüp bebek tedavinizi lütfen tehlikeye atmayın . Bu tür ilaçları satan eczaneler zaten vicdanlı olanlar kardan indirim yapıyorlar. kimide yapmıyor. Eczanelerden ne kadar düşük alabileceğinizi sorun. En dürüstü bu. Mutlaka daha uygun fiyata satan eczane bulursunuz. En düşük satan eczaneleri de birbirinizle paylaşın. Dernek olarak milyonlarca eczane ile anlaşma yapamayız ama yakın çevrenizde mutlaka birisini siz bulabilirsiniz. Yasal olanı yapın asla yasal olmayan bir şeyi yapmayın. Yasal olmayan şey mutlaka ayağınıza dolaşır ,terslik  bir şekilde gelip sizi mutlaka bulacaktır.

Çok güzel tedaviler dilerim.

Sevgilerimle

Aliye Sibel Tuzcu

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ