lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bir kadın adet döneminde hamile kalabilir mi?

Bir kadın adet döneminde hamile kalabilir mi?

Adet dönemi ne demektir.?

Bir kadının adet döneminde yumurta  sperm tarafından döllenmez ise o yumurtlama döngüsünün sonunda yumurta rahimden atılır ve rahim yeni dönem için vücut tarafından temizlenir. Buna hanımlar adet dönemi olarak tanımlar .

Yumurtlama ne demektir?
Her ay, kadınlar yaklaşık 26 ila 34 günlük adet döngüsünün yaklaşık 14. günde yumurtalıklardan döllenmek için bir yumurta bırakır, buna yumurtlama denir.

Yumurta rahimde serbest kaldıktan sonra yaşam süresi ne kadardır?

Yumurtlama sürecinde serbest bırakılan yumurta sadece 24 saat hayatta kalır .Bu süre içinde, bir sperm tarafından döllenir ise gebelik oluşur.

Adet döneminin özel durumları

Ancak, her kadının bir 28- 32 gün döngüsü izler. Daha az yaygın senaryolarda, kısa adet döngüsü bir kadın (örneğin 24 gün), örneğin kanamasına  yedi gün var, ama kadın geç yumurtalayabilir. Sperm üç ila beş gün boyunca canlı kaldığından o dönemde kesinlikle hamile kalınabilir.

Buna ek olarak, bazı kadınlarda yumurta sürecinde de  lekelenme  yada  kanama yaşayabilirler .Bu hanımlar aynı zamanda kısa adet dönemleri de  yaşıyorlarsa.  Bu dönem içinde yumurtlama kanaması ile adet dönemi kanamasını birbirine karıştırabilirler ve adetliyken hamile kaldıklarını düşünebilirler .
Bu durumda adetli iken üstüne hamile kalma sözünü  kısa dönem adet döngüsü içinde kanamalı bir yumurtlama döneminde hamile kalma olarak düzeltebiliriz.

Eğer yumurtlama döneminde korunmasız  ilişkide bulunulduysa  lekelenme, hafif alt karın krampları gibi belirtiler, göğüslerde hassasiyet ve huysuzluk türü  semptomlar  iki hafta içinde  oluşabilir bunlar erken yumurtlamanın dışında hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkar. Daha sonra daha keskin belirtilerle  mide bulantısı, kusma ve şiddetli yorgunluk görülür.

Hamile kalmak için İlişki Yumurtlamadan Önce Olmalıdır.
Kadınlar yumurtlamayı hissedebilir mi?
Yumurtlama Sancısı Normal Mi?
Yumurtlama Kontrolü İle Bebek Sahibi Olmaya Çalışıyorsanız
Kadında Yumurtlama Sorunları
Yumurtlama Kontrolünde İlişkilerin Düzenlenmesi
Yumurtlama Takibinde Doktor Kontrolünde İlişki
Yumurtlama Nedir? Yumurtlama Belirtileri Nelerdir ?
Basit yumurtlama takip yöntemleri
Kadınlarda Yumurtlama sorunu Anovulasyon nedir? Nasıl anlaşılır.?
Kadınlarda Yumurtlama bozukluklarınında çeşidi var..

Adet düzensizliği ve çocuk sahibi olma konusunda problemleriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ