lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik . Tüp bebek tedavisinde kimyasal ve boş gebelik neden olur? Bu soruyu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı.

Turgut Bey Tüp bebek tedavisinde kimyasal ve boş gebelik neden olur?

Bunu anlatırken bir embriyonun aslında ilerleyişini bilmek lazım varsayalım biz bir hastadan 10 tane yumurta topladık .8 tane döllendi yani embriyo oluştu örneğin bunlardan hepsi 3.cü güne gitmeyebilir,üçüncü güne gidenlerin tamamı da 5.ci güne gitmeyebilir.8 tane döllenmiş yumurtadan belki 5-6 tanesi 3.cü güne gidecek ,beklide 4 tanesi yada 3 tanesi 5.ci güne gidecek. Ve biz bunu transfer yaptığımızda nasıl 3.gündeki sağlıklı gördüğümüz bir embriyo 5.ci günde canlılığını kaybettiyse anne rahminde tutunduktan sonra da  embriyo canlılığını kaybedebilir. O zaman bunları kist haline gelmeden işte kimyasal gebelik olarak bizim karşımıza çıkar

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik

Normal hayatta da bunlar olur,tüp bebekte de olur yani anne rahmine embriyo tutunur ,orada bir plesenta alanı oluşturur ,  orada beta HCG salgılamaya başlar fakat bir miktar sonra  devam etmez gebelik o zaman o biyokimyasal gebeliktir.

Peki devam eder devam eder bir süre sonra bu iki ayrılır bir tanesi  embriyo bir tanesi onun eşidir Eşi ve kesesini oluşturur , devam ederken gene embriyo bir miktar sonra ölürse kese büyümeye devam ederse o zamanda biz içindeki embriyoyu ultrasonda göremeyiz aslında vardır ama göremeyiz biz ona  boş gebelik deriz yani orada embriyo yok anlamına gelmez . Embriyo bir aşamaya gelmiş ve ölmüş devam etmiyor anlamına gelir.

Aynı şekilde bir embriyo diyelim ki kalp atışı görüldü iki hafta sonra gittiniz kalp atışı durabilir nasıl  anne rahmine tutunduğunda gebelik hormonu pozitif şekilde duruyorsa  ve gebelik beta HCG düşüyorsa nasıl kalp atışı oluşturmadan boş gebelik oluşuyorsa aynı şekilde 8 haftalık bir bebeğin kalp atışı da duyulabilir. Yani bu doğuma ne kadar yaklaşırsa bu ihtimal o kadar azalır.  İlk başlarda daha yüksektir ,bebeği kaybetme riski daha yüksektir. Ama kalp atışı görülen bebeğin abort (kayıp )oranı % 50 oranında azalmıştır artık. Aslında biz bunlara düşük deriz.

Çok teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp bebekte kimyasal ve boş gebelik konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Embriyoda yavaş gelişim neden olur ? Kimyasal gebelik kaç defa olabilir ? tüp bebekte düşük riski daha mı yüksek ?-100-

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebepleri.

Mol Gebelik , Molar Gebelik ,Üzüm Gebeliği Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İlaçsız tüp bebek başarısı, boş gebelik sonrası tedavi ,Tüp Bebek Tedavisi öncesi kistler -105-

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ