lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

PCO Polikistik over sinsice ilerleyen bir hastalıktır

PCO Polikistik over sinsice ilerleyen bir hastalıktır

Polikistik Over Sendromu (PKOS) kadınlarda görülen genellikle tespitte edilemeden sessizce ilerleyebilen bir hormon bozukluğudur.

Belirtiler hafif ya da çok şiddetli olabilir, genellikle yüksek testosteron hormonu mevcuttur. Bu hormonun fazlalığı akne, kilo alma, yüz, göğüs veya sırt aşırı saç, adet düzensizlikleri, depresyon, ve kısırlığa yol açabilir. Kistleri yumurtalıklarda bir ultrason ile onaylatabilirsiniz. .

PCOS sorunu olan kadınlarda genellikle aynı zamanda yüksek insülin seviyesi vardır. Bu durumda, doktorlar öncelikle insülin düzeylerini kontrol etmek için çalışırlar.

Özel bir diyet ve egzersiz planı ile genellikle PCOS olan kadınlarda normal fizyolojik fonksiyonu geri kazanabilirler. Ancak gerekirse farmakolojik uygulamalar da kullanılabilir.

Polikistik over sendromu PCOS belirtileri pek çok kadın için utanç verici olmaktadır.

Polikistik over sendromu (PKOS) tüm İngiliz kadınların % 10 nu etkileyen bir sorundur.  Durumun yan etkileri aşırı kıllanma (hirsutizm olarak adlandırılır),kellik,düzensiz adet dönemleri, kilo alımı, sivilce ve kısırlık problemleri içerir.  Kadınlar yumurtalıklarında sürekli iyi huylu kist oluştururlar

Özellikle aşırı kıllanma genellikle 20’li yaşların başında durumu tanısı genç kadınlar için travmatik olabilir. Bazı kadınlarda da günde 3 kez için yüzüne tıraş olma zorunda olduğu rapor edilmiştir. Sürekli bakım zorunluluğu bazı PCOS lu hanımları asosyal olmaya teşvik etmektedir.
Ne yazık ki, birçok kadın PCOS belirtileri tedavi ile ilgili doktorlarından çok az destek alabilmektedirler. Uzmanlar PCOS ile başa çıkmak ve belirtileri hafifletmeye yardımcı olması açısından sağlıklı kiloyu korumak gerektiğini önemle belirtiyorlar.

 

Polikistik over  sorunu ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile doktorla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ