lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Klomen ve adet gecikmesi, erkeklerin klomen kullanması ,transfer sonrası seyahat ,bitkisel ilaçlar ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -84-

Klomen ve adet gecikmesi, erkeklerin klomen kullanması ,transfer sonrası seyahat ,bitkisel ilaçlar ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -84-

Bu bölümde polip kist ve myomların tüp bebek tedavilerinde etkisini, rahim ağzındaki yaraların yakılması,erkeklerin klomen kullanıp kulllanamayacağını ,kullandığında etkisinin olup olmayacağını,bitkiler ilaçların tüp bebek tedavisine ve yumurtaya ilgisinin olup olmayacağı  ve transfer sonrasında seyahat edip etmememiz konusunda merak edilenlere doktorlarımız cevap verdi.

Soru: Arkadaşım bu ay 30 tabletlik klomen kullandı ve şu an adeti 5 gün gecikmiş durumda acaba bu ilaçtan kaynaklanıyor olabilir mi adet geciktirici özelliği var mı teşekkür ederim?
Cevap: 30 tabletlik klomeni umarım erkek kullanmıştır adet gecikmesi dilerim gönlünüze göre sonuçlanır böyle olur ise biz bunu iyi şans olarak değerlendiririz.

Soru: Peki doktor bey benim histereskopi ile poliplerimin alınması hamilelikte bir problem yaşatır mı? ya da
tüp bebek tedavisinin tutması konusunda?

Cevap: Poliplerin alınması sorun değil şansını artırır bence çok iyi yaptırmışsınız.

Soru: Doktor bey benim rahimim yarım rahim yani (ünikorneatmış) böyle olması embriyoların tutunmasına engel midir. 2 defa tüp bebek  yaptırdık olmadı tek kanalımda dış gebelikten dolayı çalışmıyor artık?
Cevap: Rahminizin boşluğunun değerlendirilmesi lazım bu tip rahimler daha çok duşukler yol açarlar.

Soru: Doktor bey klomeni günde 1 adet olarak erkek kullanırsa bir yan etkisi olabilir mi?
Cevap: Hayır.

Soru: Doktor bey son günlerde solgar ürünü olan dong gvai ilacından bahsediliyor üremeye yardımcı oldu için yumurta kalitesini artırdığı söyleniyor tüp bebek tedavisinde de bazı merkezler kullandırıyor siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.Tüp bebek tedavisinde kullanılabilir mi.
Cevap: Bu tip ilaçlar konusunda yorum yapmak çok zor bizim deneyimimiz yok ve faydası olacağına inanmıyoruz.

Soru: Doktor bey benim ameliyattan sonra seröz kistim tekrar oluştu hep doğum kontrol hapı mı kullanmak zorundayım? ayrıca rahim ağzındaki yara ile endometriozis odakları yakıldı bu durum tüp bebeğe  ve hamileliğe nasıl yansır?
Cevap: Yara ve endometriozis odaklarının yakılması hamileliğe iyi yansır seroz kistten bahsedilen basit kist ise bir yan etkisi olmaz ancak maalesef doğum kontrol ilaçları kullanmak durumundasınız.

Soru: Doktor bey benim çok düzenli olan reglim gonopen ve pergonalden sonra sürekli olarak 5-6 gün erken olmaya başladı?
Cevap: Adetlerin bu tip ilaçlardan sonra geriye gelmesi pek beklediğimiz bir olay değil muayene olmanızı öneririz.

Soru: Doktor bey ben tüp bebek için Eskişehir den İstanbula gideceğim  peki transferden sonra ne kadar süre dinlenmem gerekiyor? Yola ne zaman çıkmalıyım?
Cevap: Yumurta toplandıktan sonraki 7 gün önemli eğer transfer 3 . gün olursa 4 gün 5. gün olursa 2 gün kalmanız yeterli.

..

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ