lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek başarı oranınızı artırmanın 9 altın kuralı .

Tüp bebek başarı oranınızı artırmanın 9 altın kuralı .

Tüp bebekte başarı kuralları

Tüp bebek tedavisi bir çok kişinin çok zor olduğunu belirttiğini biliyoruz. Evet iğnelerden hoşlanmayan bir insan için fazla kolay değil. Birkaç günde bir hastaneye gitmek ultrasona gitmek iğne saatini vs. takip etmek  bir çok kişiye uzun ve karmaşık gelebilir. Ama unutmayın sizden yeni bir hayat dünyaya gelecek, bunun için hazırlık yapıyorsunuz. Bu nedenle her şeyin gelip geçici olduğunu daha sonra mutlulukla kollarınıza alacağınız bebeğinizin sizi ,eşinizi ve ailenizin diğer fertlerinin nasıl mutluluğa boğacağını unutmayın. Bu döneme başladığınızda asla hiçbir şey için moralinizi bozmayacağınıza kendinize söz verin.

1..Tüp bebek tedavisine karar verdikten en az 3 ay sonra  tedavinize başlayın. Neden?

Bugün yediğiniz yemek vücudunuzda 3 ay sonra kaliteli yumurta ve sperm olarak geri dönüyor. Bu nedenle son derece dikkatli  bir şekilde şimdiden temel taşlarınızı sağlam kurun.
Kaliteli ve dikkatli derken size son derece pahalı yiyeceklerden bahsetmiyoruz.  Yarın transfer oluyorum ne yiyim diye soran bir çok arkadaşa sadece ıhlamur için vücudunuz sakinleşsin geçmiş olsun diyoruz. Son dakika ne yiyip mucize bekliyorlar anlayamıyoruz. Keşke olsa ama yok.  Tüp bebek tedavisine başlayacağım  önümüzdeki hafta nasıl besleneyim. Dedikleri zamanda  en fazla yapabileceğimiz mutlu ol vücudunu germe kendin için yapabileceğin en önemli  şey bu olabilir dememiz gerekiyor. Aşırı stres anlık gerginlikler bile 3 ay içinde hazırlanmış vücudu son dakika  bile sabote edebilir bunu hiçbir zaman unutmayın.

Vücut değerlerinizi ölçtürün. Vitamin ve mineral eksikliğiniz hamile kalmanızı önleyebilir.
Demir eksikliği hamile kalmanızı önleyebilir. Çinko magnezyum  bunların hepsinin vücudunuzda eksikliği size ancak zaman kaybettirir. O nedenle baştan bütün kontrollerinizi yaptırın eksikleriniz içinde hap ve beslenmeyle tamamlamaya çalışın . Bununla ilgili www.cocukistiyorum.com da tüp bebek öncesi beslenme bölümünü dikkatle okuyun. Yurt dışında yayınlanmış bilimsel çalışmalar ışığında beslenme ile ilgili makaleler Türkçeye çevrilip yayınlamıştır.

Yumurta kalitesi -1-

Yumurta Kalitesi -2-

Yumurta Kalitesi-3- 

 

Bol sebze meyve ve vitaminli yiyeceklere önem verin. E A C  başta olmak üzere bütün vitamin ve minerallerden aldığınızdan emin olun. Doktorunuzdan gerekirse multivitamin isteyin

2..Tüp bebek tedavisinden önce 3 aylık hazırlık döneminde kendinizi dinleyerek yemek içki sigara alışkanlıklarınızı kontrol edin.

Sigara ve alkolün sperm ve yumurtalarınızın olmasını sağlayan hormonları durdurduğunu kalitesini bozduğunu biliyoruz. Eger bunları kullanıyorsanız bebeğiniz oluncaya kadar tamamen bırakın. Olduktan sonrada sağlığınız konusunda yeniden karar verebilirsiniz.

3..Tüp bebek tedavisi öncesi 3 ay boyunca stresten arınacaksınız

Tedaviye başlamadan önce ve tedavi süresinde ve daha sonra muhtemelen hamile kalacağınızı varsayıyoruz stresten çok dikkat ederek uzak kalacaksınız. Bu dönem zarfında sizi rahatsız eden her şeyden uzak durun yakın akrabalar uzak akrabalar, gerekirse internet, televizyondaki haberle,savaşlar , kavgalar ,münakaşalar ,stresli bir iş asla olmayacak. Ya bu bebeği yapacaksınız yada oturup  ona buna üzüleceksiniz  buna siz karar vereceksiniz. Dünyayı siz kurtaramayacağınıza göre şu an bırakın kendinizi kurtarın.

4.. Tüp bebek tedavisi öncesi  eğer imkanınız varsa Akupuntur yaptırın.

Tedaviye başlamadan tedai süresince stressiz sakin arınmış kalmanız ve hormonlarınızın da tetiklenmesi için tedavi öncesi sırasında ve transferden sonra  akupuntur uzmanının da belirleyeceği gibi 3 yada 5 seans gidebilirsiniz. Bu tedavinin de tüp bebekte  hem erkekte hem de kadında yumurta ve sperm kalitesi üzerinde olumlu olduğuna dair yurt dışında bir çok akademisyen çalışma sonuçları var.

5..Spor yapanlar dikkat

Ağır bir spor yapmayın yapıyorsanız bırakın. Spor yaparken salgıladığınız hormonlar yumurta ve sperm gelişimini ve kalitesini engeller.

6..Tüp bebek tedavisine başlayacağım diye ani diyetler asla yapmayın
Tüp bebek tedavisi olacağım diye ağır diyete girmeyin. Vücudunuzun dengesini  hele bu dönemde asla ve asla bozmayın. Vücut kendini toparlamak tekrar yeniden dengesini bulmak için çabalarken  hormon bombardımanına uğrayacak ve hangisi ile uğraşacağını şaşıracaktır. Tedavinizin etkisini azaltırsınız.

7..Tüp bebek tedavisine başlamadan veya sırasında bilmediğiniz bitkiselleri ASLA kullanmayın

Arkadaşım haçtan getirmiş bu nasıl kullanılacak diye hayatımızda görmediğimiz bitki resimleri facebookta dolaşıyor. Dehşetle bakıp okuduğumuz bu resimlerde her zaman  ama dikkat  diyoruz. Elbette arkadaşınız size kötülük olsun diye onu size getirmemiştir ama sizin vücudunuza ters bir etkisi olup olmayacağını nereden bilebilirsiniz.  Ya bu madde çok içildiğinde zehir etkisi yapıyorsa.? Bir seye iyi gelirken başka bir yere zararı dokunuyorsa.?
Kendi internet sitemizde bile kendi üstümüzde kullandığımız herkesin günlük hayatında kolayca bulup yiyeceklerine de kattığı baharatlar ve bitki çaylarından bahsediyoruz. Bunun dışında her söylenen ticaridir dikkatli olun. Size yarar yerine zarar verebilir.

Bununla ilgili en doğru bilgileri çok eski  uzman kitaplardan alınıp denenip  özetlenmiştir buradan okuyabilirsiniz. Denemiştir. Kimseye zararı olmayan yararı olan bitki meyve ve sebzelerdir. Mucize beklemeyin. Hiçbir soğan sarımsak suudi bitkisi sizi bir ayda hamile bırakmaz. Başarı uzun soluklu iyi beslenme İyi bir tedavi ile ile alakalı bir şeydir.

 

8..Tedavi de iken  tüp bebek başarınızı nasıl artırabilirsiniz.?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce biraz araştırma yapacaksınız.
Önce geçmişi ve ekibi çok tecrübeli konusunda uzman bir tüp bebek merkezi araştırın. En az 20 yıldan bu yana bu konuda çalışma yapan hakkıyla çalışan doktorlar var. Ekipleri uzun senelerdir değişmemiş bunlara dikkat edin uyumlu bir ekip başarılı bir ekiptir. Bunu özel merkezlerde de bulabilirsiniz Üniversite hastanelerin de de.  Bu konuda ÇİDER den  tarafsız yardım alın. Size uygun olmayan  ve size  çok yakın diye gittiğiniz bir tüp bebek merkezi hem  zamanınızı hem paranızı hemde moralinizi yok edebilir.

Başarı oranları ile ilgili mutlaka merkeze sorun +- 20 düşerek gerçek rakamı tahmin edebilirsiniz. Herkes size % 80 başarı diyecektir ama oran  özellikle Türkiye de genç yaşta % 50 civarında dır.

Tüp bebekte Verilen ilaçları dikkatle ve zamanında kullanın

Doktora gittiğinizde verilen ilaçların kullanış şeklini iyi anladığınızdan emin olun. İlaçları saatinde kullanın asla saatlerini aksatmayın.

Tüp bebek Tedavisine başlamadan önce 3 gün cinsel perhize gideceksiniz.

Tüp bebek tedavisi sırasında olumsuz  stresli durumlardan uzak duracaksınız.

Çok sıcak  ( hamam ,termal, sauna gibi ) çok soğuk ortamlarda da bulunmayın..tedaviniz kış mevsimine denk geliyorsa öncesinde sonrasında karla ilgili bir kayak vs bir tatil düşünmeyin.
Bu dönemde yürüyüş dışında ağır bir spor yapmayın.

 

Sperm kalitesi için buradaki linke tıklayıp bir çok makaleyi inceleyebilirsiniz.

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum ÇİDER formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ