lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisine devam edenler ; Bir Düş Kurdum

Tüp bebek tedavisine devam edenler ; Bir Düş Kurdum

Merhaba;
38 yaşındayım. 14 yıllık evliyim. Küçüklüğümden beri çocukları çok seviyorum. Maalesef kendi çocuğum olmadı. Evliliğimin ilk yıllarında bu konuyu çok da önemsemedim. İki sene sonra artık bizim de çocuğumuz olsun dedik. Doktora gittik. Doktor hiç bir şeyin yok dedi. Adet düzenleyici ilaçlar verdi. O sıralar adetlerimde düzensizlikler vardı. 3 ay içinde hamile kalmanız lazım dedi. Fakat olmadı. 3 ay sonra tekrar gittiğimde rahimde polip olduğunu, kürtaj olmam gerektiğini söyledi. Korktum, doktor değiştirdim. Yeni doktorum hiçbir şeyimin olmadığını, tarafından polipin kolaylıkla alınacağını söyledi. Polip rahimin ağzını tıkamış. Hamilelik o yüzden gecikmiş.Polip alındıktan sonra 3ay daha geçti. Bir değişiklik yoktu. Bu sefer gittiğimizde eşimden sperm tahlili istendi. Olanlar ondan sonra oldu. Sperm sonucu : sayı sıfır çıktı. Eşim tahlil sonuçlarını almaya o gün yalnız gitmişti. Tahlil sonuçlarını veren doktor eşime adeta cüzzamlı muamelesi yapmış. Eşim ondan sonra o konuyu aşamadı. Benim ısrarlarım fayda vermedi. Bir daha doktora gitmedi Aradan yıllar geçti benim umudum hiç bitmedi. 2000 yılının Haziran ayında eşim tekrar tahlil yaptırdı, sonuç yine sıfırdı. Eşim bu sefer doktora gitti. Doktor bir iki ilaç verdi, eşim onları kullandı. İlaçların bitiminde öylesine kaplıcalara gittik. Ben bu arada 36 yaşına gelmiştim. Adetlerimin düzeninde bozulmalar olmuştu. Tek sebebi bir iki sene çok stresli günler geçirmiştim. Düzeni bozulan adetlerim ‘Acaba hamile miyim?’ diye bana çok tahlil yaptırdı. Sebebini öğrenmek üzere doktorlara gittiğimde de her şeyimin normal olduğu, çok stresli günler geçirdiğim için bunların normal olabileceği, kafama takmamam gerektiği söylendi.

Gerçektende kafama takmadım.Adetlerim normale girdi. Fakat bu arada bende kalp çarpıntıları olmaya başladı. Yapılan tahlillerde kolestrol ve trıglirisitimin yükseldiği görüldü. Çok kilolu bir insan değildim ama yinede rejim yaptım. Kilo verdim. Ama sıkıntılarım vardı. Ruhum daralıyordu, evlerde duramıyordum. Çarpıntılarım devam ediyordu. Bu arada sürekli tahlil yaptırıyordum. Yaşadığım sıkıntılı günlerden sonra herhalde deliriyorum dedim. Bir gün hastaneden bir arkadaşım eve telefon etti: ‘ Abla sen menapoza girmişsin .’ dedi.. En azından başka bir şey değildi.Sevinmiştim… Gittiğim doktor çocuğumuzun olmadığını duyunca eşimden tahlil istedi: spermlerde canlılık görülmüştü. Şaşırdık… Hem de çok şaşırdık.. Yaşadıklarımız Türk filminden farksızdı. Doktorum aşılama deneyeceğiz dedi. Gecikmeyle de olsa adetim gelmişti. Önce beş gün prednol kullandım, üzerine beş gün klomen kullandım. 11. günde doktorum yumurtanın geliştiğini söyledi. Aşılama yapıldı, tutmadı. Doktoruma göre sperm sayısı  yeterli olabilirdi. Hemen tüp bebek merkezlerine koşuşturdum.

Fakat FSH hormonum çok yüksek çıktığı için tüp bebek denememin maddi manevi kayıp olacağı, hormon ilaçları almam gerektiği söylendi. Bu yoldaki mücadelemi bırakmak istemediğim için her duyduğum doktora gidiyorum. Sizden öğrendiğim bitkileri içiyorum. Bu arada benim gibi yumurtalık faaliyetleri genç yaşta durmuş hastalarda bazen yumurtalıkların tekrar çalıştığı görülüyormuş. En son gittiğim doktor antiovaryol antikor testi (düzey tayini) istedi. Bu test dışarıda yapılıyormuş. Müspet çıkarsa -küçük bir ihtimal- kortizonlu ilaçlara başlanacak, yok eğer çıkmazsa yapılacak çok da bir şey yokmuş Şu anda Premelle Cycle 5mg’lık hormon ilacı kullanıyorum. Allah’tan ümit kesilmezmiş. Ben de öyle yapıyorum. Bu zor günlerimde sizlerden de manevi olarak yardım bekliyorum. Beni okuma fırsatı bulursanız lütfen haberleşelim. Çünkü bizi bizden başkası anlayamıyor. Bu konuda Allah herkesin yardımcısı olsun. Şimdilik hoşçakalın…( Anti over antikor testi negatif çıktı.) Kim bilir belki bir gün benim de mektubum Tüp bebek Başarı hikayeleri  Savaşı Kazanan bölümünde çıkar…

Görüşmek dileğiyle…

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ