lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hangi genetik problemler sperm üretimini etkiler?

Hangi genetik problemler sperm üretimini etkiler?

Hangi genetik problemler sperm üretimini etkiler?

Hangi genetik problemler sperm üretimini etkiler? Kromozomlardaki veya gen mutasyonlarındaki bazı değişiklikler, anormal bir sperm üretimine veya erkek kısırlığına yol açan sperm akışındaki tıkanıklığa neden olur.

Erkek kısırlığındaki en yaygın genetik nedenler, sperm üretimini etkileyen kromozomal koşullardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

*Klinefelter sendromu

*Y kromozomu silme işlemleri

*Down sendromu gibi diğer genetik problemler.

Tek genlerdeki mutasyonlar nedeniyle erkek kısırlığı daha az yaygındır. Sperm akışında tıkanıklığın olduğu meni kanalının doğuştan yokluğu ve bunun mutasyonlardan kaynaklanır.

Gelecekte şu anda bilinen bir nedeni olmayan diğer sperm üretim problemlerini açıklamaya yardımcı olacak diğer genetik bozuklukların bulunması muhtemeldir.

Kromozomlar nedir?

Kromozomlar, insan vücudundaki her hücrede bulunur. Saç rengi, göz rengi, boyu ve cinsiyeti dahil olmak üzere tüm insan özelliklerini belirleyen genetik materyali (genleri) taşırlar. İnsan vücudundaki her hücre normalde 23 çift kromozoma sahiptir (toplam 46). Kromozomlar, deoksiribonükleik asit (DNA) adı verilen kimyasal bir maddenin uzun liflerinden oluşur.

23 kromozom çifti arasından, bir çifte cinsiyet kromozomları denir çünkü bir kişinin seksini belirler. Bir dişi cinsiyet kromozomlarına XX, erkekte XY denir. Bir seks kromozomu anneden kalıp, biri de babadan kalıyor. Anneler her zaman bir X kromozomunu geçerler, ancak babalar çocuklarına bir X veya Y kromozomu geçirebilirler.

Kromozomların sayısı ve yapısı bir karyotip adı verilen kan testiyle kontrol edilebilir.

Genler nedir?

Genler DNA’dan oluşur ve kromozomların belirli yerlerinde bulunurlar. Genler fiziksel özelliklerimizi belirler ve zeka gibi bazı davranış özelliklerini etkiler.

Bazen genler, genin düzgün çalışmamasına neden olan DNA varyasyonlarını içerir. Mutasyonlar adı verilen bu gen varyasyonları, çeşitli fiziksel ve sağlık koşullarına ve / veya zihinsel özürlülüğe neden olabilir.

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edin

 

Hangi genetik problemler sperm üretimini etkiler? konusunu inceleyenler aşağıdaki konuları da incelediler;

Kadında Genetik Sorunların İncelenmesi

Tüp bebek tedavisi ile genetik hastalıklar önlenebilir mi?

NGS Yeni nesil genetik tarama nedir ? Hangi durumlarda yapılır ?

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum  Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ