lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavilerinde başarı nelere bağlıdır?

Tüp Bebek tedavilerinde başarı nelere bağlıdır?

 

Tüp bebek başarısı ve embriyoların tutunmasını (döllenen yumurta) rahime yerleşmesi ( tıp dilinde İmplantasyon) etkileyen birçok faktör söz konusudur.
Kadının yaşı, çiftin kısırlık nedeni ve süresi,
Rahimin yapısındaki bozukluklar,
Uygulanan tüp bebek tedavisinin şekli,
Sperm kalitesi,
Elde edilen yumurta sayısı ve
Embriyo sayı ve kalitesi
Tüp bebek tedavisini yapan ekibin uzmanlığı ve yıllara yayılan tecrübesi
Embriyo rahime koyulurken hafif hareketlerle koyulması ve rahim ağzına dokunulmaması
Embriyoyu rahime ileten kateterin yumuşaklığı  tüp bebek te başarıyı arttıran sebepler arasındadır.

Rahimin kabullenme yeteneği ve embriyonun kalitesi en önemli faktörler arasında sayılmaktadır , rahimin görevi  döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Bu nedenle rahim içi (endometrium) tabakasının yapısı , kalınlaşması ve embriyonun tutunmasına uygun hale gelebilmesi önemlidir.

Her şey bizim yeme içmemize mi  iyi uyumamamıza mı bağlıdır?. Eşimizin çok sigara içmesine,ara sıra alkol almasına  tüp bebek tedaviniz başarısız olduğunda takabiliriz. Her şeyin suçunu kendinizde bulmayınız.. Sizin dışınızdaki bir çok faktör de tüp bebek tedavinizin başarısız olmasına neden olabilmektedir.

Peki azıcık bizde de var ama biz tamamen sorumlu değilsek bu tüp bebek neden neden başarısız oldu diye haklı olarak sorabilirsiniz. ?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı engelleyen durumlar

Tüp bebek transferi sırasında rahimde kasılmalara, kanamaya veya travmaya yol açacak manupülasyonlar
Embriyo rahime Kateter denilen ince boru ile iletilirken kateterin ağzını bir tıkaç gibi tıkayan mukus adını verdiğimiz sümüksü maddenin katetere takılması başarıyı düşürmektedir.
Transfer yapılırken  rahim ağzına zarar verme.
Rahim ağzına zarar vermeden ve rahim boşluğunun üst kısmına dokunmadan yapılan transferlerde başarı şansının daha iyi olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Transferin yapılacağı bölge, embriyonun rahim içine verilme hızı

Tüp bebek tedavisinde kullanılan materyaller iyi korunamamış olabilir , tarihlerin günü geçmeye yakın yani bayatlamış yada geçmiş de olabilir.

Bu nedenle tüp bebek tedavisinde doktorun becerisi ve tecrübesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra, embriyoların yuvalanmasına destek olması amacıyla tedaviye eklenen ilaçlar ve deneyimli ellerde tüp bebekte lazer kullanılarak yapılan (assisted hatching) yardımla tomurcuklanma uygulamaları da önemlidir. Çevresel faktörlerden sigara içimi ve şişmanlık(obezite) embriyoların tutunma şansını etkiler

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular :

Hanımlarda Yumurta Rezervi ve buna bağlı tüp bebek başarısı

Tüp Bebek Başarısında Embiryo Kalitesinin Önemi

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Başarının Formülü

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden tutunamaz ve tüp bebek tedavileri neden başarısız olur?

Başarısız tüp bebek denemelerinde umutsuzluğa kapılmayın

 

 

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu doldurarak bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ