lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları

Bu akşam son günlerde basında sıkça sözü edilen embryo glue adlı medıum konusunda bilgi vermek istedik şuan burada bizim ekibi tanıyan var mı merak ediyoruz Milliyet gazetesinin 13 mart 2003 tarihli sayısında çıkan bir haberde colorado’daki merkez referans gösterilerek gebelik şansının yaklaşık iki kat kadar arttırılabildiği ifade edilmektedir. Dr.Gardner ve arkadaşları tarafından yapılan son çalışmada bu mediumun kullanılmasıyla gebelik oranında bir artış sağlanamadığı vurgulanmaktadır. Sonuç olarak tüp bebek tedavisinde embryo glue kullanılarak gebelik şansının iki kat arttırılabildiği haberi gerçeği yansıtmamaktadır

Soru: Bu fark plesebo etkisinden kaynaklanabilir mi?

Cevap: Öncelikle şunun bilinmesi gerekirki yanımda bulunan Dr. Karagenç bu medyumun özelliklerinin uzun süredir çalışıldığını söylemekte ABD’ deki merkezde test edilen hasta sayısı söz edilen merkezdeki hastaların çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır çok iyi medıumsa daha çok hastada kullanımını beklerdik.

Soru; Toplam kaç kişide denenmiş Dr.Gardner’ın bize ilettiği bilgilere göre gebelik şansında iki kat gibi bir artışa neden olmamaktadır .neden sınırlı sayıda hastada denenmiş olabilir?Tüp bebek hastalarında donasyon programı haricinde 73 hastada denenmiş sonuçları henüz kesin olmadığından.

Moderator: Murat bey sorulara cevap verebilir misiniz lütfen?Embriyo transferindeki başarıyı bu arttırıyorsa embriyondan yapılan genetik test arttırabilir mi?

Soru: Bu fark plesebo etkisinden kaynaklanabilir mi? Merkezinizde her hasta için bu medyumu kullanıyor musunuz standart olarak. Bu medıumun yararlı olabileceğini biz de düşünüyoruz şu anda kullanmaya başladınız mı merkezinizde.

Cevap: Tüm etkilerinin değerlendirilmesi için elimizde yeterince bilgi olmadığını herhalukarda bu yararlı etkinin mucizevi bir etki olmayacağını biliytoruz şu anda kullanmaya başladık

Moderatör: Murat bey ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?

Cevap: Gündeme yanlış yansıtıldığını ve gerçeklerin saptırıldığını da düşünüyoruz.

Soru: 1-2 ay içinde kliniğimizde tedaviye gelmek istiyoruz. bizim daha önceki denemelerimizde sadece embriyo transferi sonrasında embriyo tutunması ile ilgili problemimiz vardı bunu 1-2 ay içerisinde kullanma olasılığınız nedir?

Cevap: Bu ayın başında denemeye başladık

Soru: Herkese standart olarak deniyor musunuz? Gerçekten zamk etkisi mevcutsa anormal gelişimli embriyonlarında tutunmasına neden olma olasılığı nedir ıkı kat denilse bile ne kadar yararlı olabileceği düşünülüyor.

Cevap: Rapor edilen başarı oranları halihazırda bu mediumu kullanmaksızın elde etiğimiz başarıdan düşük olduğunu bilmenizi isteriz.

Soru: O zaman neden kullanmayı düşünüyorsunuz?Gerçekten zamk etkisi mevcutsa anormal gelişimli embriyolarında tutunmasına neden olma olasılığı nedir?

Cevap: Öncelikle zamk etkisi söz konusu değildir.

Soru: Eğer başarı şansı sizin merkezinizde şu anda uyguladığınız yöntemlerden düşükse neden denemeyi düşünüyorsunuz? Bu sizin merkezinizin başarısını düşürmez mi?

Cevap: Anormal gelişim gösteren bir embriyo tutunmuş olsa bile gelişimini normal devam edemeyecektir uyguladıktan sonra başarı oranının ne olacağını henüz bilmiyoruz.

Soru:Ben 30 yaşındayım yaklaşık 20 gün önce laparoskopi  oldum her iki tüpte bulunan iltihap temizlendi ve çok sayıda bulanan miyom yakıldı belli bir süre adetten kesmek doğru mu? çünkü  önümüzdeki aydan itibaren en fazla 3 aşılama denenmesi gerektiği bunun sonucu olumsuz olursa, hemen tüp bebek denemesi gerektiği söylendi sizin de fikirleriniz benim için önemli teşekkür ederim.

Cevap: Her ikisi de doğru.

Soru: Cumartesi ilk mikro sonucunda beta-hcg 267,bugünkü sonuç 364.beklenilen seviye 500 üstüydü.hamilelikte sorun var denebilir mi?

Cevap: Bu durumda bir sorun olduğu söylenemez 15 gün sonra ultrasonu beklemek gerekir ağrı kanama olabilir.

Soru: Dış gebe olma durumu ortaya çıkabiliyor dediler dış gebeliğin belirtileri var mı?bu arada 1 hafta içinde yeniden beta hcg bakılabilir mi?

Soru: En son tüp bebek merkezinde rahmin öne eğik olduğundan bahsettiler yani bir ihtimal olarak ve de psikolojik danışmana başlattılar.

Cevap: Rahmin öne eğik olması çok önemli değil.

Soru: Hastanenizde embryo glue kullanılarak gebelik oranı % si..nedir?

Cevap:Henüz uygulanan hastaların sonuçları alınmadı.

Soru: Doktor bey eşimin analiz sonuçlarında sadece hareketlilikte bir sorun var varikosel konusunda hiç bir şikayeti yok ilaç tedavisi uygulayabilir miyiz sonuç konusunda ne dersiniz?

Cevap: 10 milyonun üzerinde hareketli sperm varsa ve size ait bir sorun saptanmamış sa (tüplerin kapalı olması gibi) aşılama için gözden geçirilebilirsiniz.

Soru: Prolaktin seviyesinin zaman zaman düşmesi mikroenjeksiyonu olumsuz etkiler mi?

Cevap:Tek başına bunu söylemek zor başarıyı etkileyen birden çok faktör var.

Soru:  24 saat etkili güçlü bir ağrı kesici var mı lütfen sizden rica ediyorum dayanılmaz ağrılarım var ve ağrı kesiciler fayda etmiyor

Cevap: Bence ağrı kesicileri kullanırken dikkatli olmak gerekir bu konuda ağrı merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

 

….

Çocuk İstiyorum Tüp Bebek Tedavileri Başvuru Formu bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ