lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı?

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı?

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı?

Tüp bebek tedavileri ile ilgili Video ropörtajlarımızı Kayseri Acıbadem Tüp bebek Merkezi doktorlarından Op.Dr.Çağlar YAzıcıoğlu ile devam ediyoruz.  Stresin tüp bebeğe etkisini sordum kendisine .

Çağlar Bey ; Tüp bebek hastaları yoğun stres altında bulunuyorlar.Pratikte bunun tedaviye etkisi olup olmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Aslında kendi pratiğimizde de sürekli gördüğümüz şey şu ki insan soyunun devamı fikri kadınlara verilmiş zaten organik olarak da böyle fikrende gerçekten böyle gebe kalamayan özellikle kadınlar birkaç ay gebelik istedikten gebe kalamayan kadınlarda çok ciddi stres altına giriyorlar. Bu durumda Vücutta stres hormonları salgılanıyor,adrenalin gibi ,bilkagom gibi kortizol gibi bunlar zaman zaman ani kan şekeri yükselmelerine ve serbest radikallerin oluşmasına neden oluyorlar ve hücre disfonksiyonu yapmaya başlıyorlar,fertizasyonunda bu nedenle azaldığını düşünüyoruz, yani gerçekten bazı hastalarda özellikle açıklanamayan infertilite hastalarında hiçbir sebep yokken hastayı sadece psikolojik rahatlatmanız bile birkaç ay içinde spontan kendiliğinden gebeliklerin gelmesini sağlayabiliyor. Dolayısı ile ben hastalara hep şunu söylüyorum gerçekten bu stresli bir süreç  olsa bile stresi mutlaka yenmeniz gerekiyor bazen bu durumlarda profesyonel destek almanın faydası olduğuna inanıyorum yani hasta hekim ilişkisini düzenlerken buna çok dikkat etmemiz gerekiyor bizim infertilite ile uğraşan hekimler olarak ayrıca bazen bizim aşamadığımız durumlarda da gerekirse psikiatri ,psikolog desteği de almanın faydalı olabileceğini düşünüyorum kişisel olarak .

 

 

Çok teşekkür ederim . Burada ben bir şey sormak istiyorum biyolojik saate inanıyor musunuz ? Kadınların biyolojik saati işlemeye başladı deniyor anne olma içgüdüsü hamile kalma içgüdüsü nüksediyor kadınlarda .Acaba o dönemlerde hamile kalma şansları daha fazla olabilir mi?

Aslında şöyle   bunu tersten söylediğimizde daha doğru olabilir ,Bir kadın gebe kalmayı kafasına koyduğu anadan itibaren bunu bir an önce gerçekleştirme çabasına giriyor. Ve bunun için ne yapa gerekiyorsa yapmaya başlıyor .Hekime gitmek,tahlillerini yaptırmak ,bakıyorsunuz gerçekten bu anlamda erkeklerinde eşlerine birazcık destek olmaları anlayışlı olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bu şekilde  ailede fikri birliğin sağlandığı durumlarda başarının artacağına inanıyorum onuda kendi pratiğimizde görüyoruz  gerçekten .

Çok teşekkür ederim..
Aliye Sibel Tuzcu

 

 

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

..

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Stres, Negatif tedaviler, Toplumsal olayların Kısırlık ve Tüp bebek Tedavilerine etkileri

Tüp Bebek Tedavileri Stresi Hasta Soru ve Psikolog Cevapları

Tüp Bebek Tedavilerinde Düşük Stresi

Stres kısırlıkta ne gibi bir rol oynuyor ?

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyon

Doğum Kontrol hapı doğal ne kullanıyorsunuz? Stres mi?

Uykusuzluk ve stres de hamile kalmanızı engelleyebilir

Stresin Kısırlık Sorununa Etkisi

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Kayseri Acıbadem Tüp Bebek Merkezi uzmanı Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu formu ile kendisiyle ve bizimle iletişim kurabilirsiniz. ÇİDER indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ