lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Doğum Kontrol hapı doğal ne kullanıyorsunuz? Stres mi?

yonetim

Eğer çocuk sahibi olmak istemiyorsanız stresli olmanız bazen yeterli olabilir . Nasıl mı? Okuyun

İnsanlar genellikle modern ve hızlı toplumda artık her şeyin son derece kolaylaştığını vurguluyorlar.   Burada her şey”in” derken  o “in”in içinde aslında gerçekten kolay olmayan aslında daha da zorlaşan şeyler var. Bu vurgunun stres konusundaki düşüncenin çok yanlış olduğunu anlatmak istiyorum .Gelişen toplumla birlikte her şey kolay olmasına karşın stresimiz bitmedi hatta arttı. Ve stres  gerçekten vücudumuz için hiç de iyi bir şey değil ve doğurganlık konusunda gerçek bir etkiye sahip. Simdi bu söylediklerimi size bilimsel olarak doğruluğunu açıklamaya çalışacağım. .

Stresin  Doğal doğum kontrol hapı olduğunu biliyor muydunuz?

İster inanın ister inanmayın vücudumuz aşırı stresli zamanlara meydana gelen gebeliği önlemek üzere programlanmış ve donatılmıştır. Adrenalinin hormonu stresli zamanlarda vucudumuz tarafından serbest bırakılır,koşulların ideal olmadığının sinyalini bütün vücudumuza verir.

Adrenalin doğurganlık için gerekli olan progesteron hormonu engeller. Aynı zamanda da kısırlık oluşmasına neden olan prolaktin hormonunu daha yüksek seviyelerde serbest bırakmak için hipofiz bezine sinyal gönderir.

Son zamanlarda yurt dışında yapılan araştırmalar stresin seks hormonlarının serbest bırakılması yada engellemesi konusunda sorumlu olduğu, GnRH (gonadotropin salgılatıcı hormon) vücudun ana hormonunun salınımını engellemek böyle adrenalin, katekolaminler ve kortizol gibi stres hormonları, seviyelerini artırdığı görülmüş . Daha sonra bu hormonların  kadınlarda yumurtlamayı baskıladığı ,erkeklerde sperm  sayısını  azalttığı, durun daha bitmedi ,ayrıca hem kadınlar hem erkekler cinsel dürtüleri de ( libidoyu) azalttığı ortaya çıkmış.

Geçtiğimiz toplantılarımızda bir konusunda oldukça yetkin bir Profesörümüz söyle demişti. “Erkeklerin  tuttuğu takın yenildiğinden sperm sayıları sıfır kazandığında tavan yaptığını görebilirsiniz.:)”  aslında bunca satır yazıyı bile bu cümle üzerine hiç yazmamam gerekirdi . Çünkü uzmanımız zaten gördünüz gibi özet yapmış.

Hipofiz bezi, hipotalamus tarafından üretilen GnRH  ,sonra luteinizan hormonu (LH) n ve folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmasından sorumludur .
Yumurtalıklar için gerekli olan doğurganlık hormonu GnRH in  önemini anlatan genel bir örnek olarak kadınlarda, erkeklerde testisler) seks hormonlarını (östrojenler ve androjenler)i  serbest bırakmak onları çalıştırmak için gerekli olduğunu söylemem yeterli sanıyorum .GnRH hormonunda  herhangi bozulma,yetersiz salınım üreme için gerekli organların yeterli çalışmamasına neden olur.

Kronik stres zamanla  libido eksikliği,yani cinsel isteğin sürekli azalmasının yanı sıra buna bağlı olarak doğurganlığında azalmasına neden olabilir. Stres Üreme cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olur .Bu artık tüm dünyada genel bir sorun haline gelmiştir. Bu arada bunu da not olarak iletmemde yarar var.
Bu açıkladığım konular hamile kalmaya çalışan hanımlar için biraz bilgilendirme yaptı mı bilemiyorum.  Ama bunları dikkate almanız gerçekten çok önemli. Gerilimi gideremeyen ve kronik stres dahil bir çok sorun yaşayan çiftler tüp bebek tedavilerine hızla geçiş yapıyorlar. Stresin bu sorunların temel kaynağı olduğunu bunları öncelikle giderebilmek için gerçek bir planlama ile daha iyi bir ortam oluşturulması gerekiyor.

Doğurğanlığınızı artırmak ve stresi azaltmak için 14 altın öğüt

İşte size 1000 puan değerinde bir soru. Tabi ki bende bilirim stres nasıl azaltılır diyebilirsiniz. E hadi yapın öyleyse..Yapmıyorsunuz değil mi? Ben bu konudan çok bahsettiğim için çok az bir paragraf ile stresin etkisini nasıl azaltmanız gerektiği konusuna değineceğim.

 1.Hayatınızda sizi strese sokan konuları liste yapın .Yüksek stres düzeyini oluşturan nedenleri tek tek tespit etmeniz ve onları birer birer yok etmeniz gerekiyor. Bunları birer birer bertaraf etme yollarını bulun. Bazen hayatınızda istemesenizde ufak tefek değişiklik yapmanız gerekebilir. Bazen insanlar alışkanlıklarından vazgeçmek istemezler ve mutsuz ortamda olmaya devam edebilirler ,yapılacak şeylerden korkmamak ve güvenli alandan biraz çıkmak gerekebilir.

2.Yaşam kalitenizi nasıl yükseltebileceğiniz konusunda da bir liste yapın.
İş yerinde çalışma koşullarınızı değiştiremiyorsanız ya düzeltmeye ya da işinizi değiştirmeye bakın .Stresli durumlarda nasıl bir tepki verdiğinizi düşünün.Bulamıyorsanız etrafınızdaki insanlar sinirlenince vücut hareketlerine dikkat edin aynı şeyleri kendinizin de yapıp yapmadığınızı düşünün. ( dişlerinizi mi sıkıyorsunuz. Omuzlarınız mı dikleşiyor. Ağzınızı mı geriyorsunuz ? ) bunlardan birinden birini mutlaka yapıyorsunuzdur.) İşte o zaman  vücudunuzun adrenalin salgıladığını ve  bütün üreme sağlığınıza zehir yolladığını düşünün ve hemen gevşemeye çalışın.

3.Stresi azaltmak için yardımcı olabilecek kısa kısa bir kaç uygulama önerebilirim. Bunlardan birkaç bile  günlük alışkanlıklarınız ise bir nebze stresi önlüyorsunuz anlamına gelebilir.Ama unutmayın kendiniz ve gelecekte kuracağınız aileniz için stresi tamamen ortamınızdan atmanız gerekir. Siz ve eşiniz için

4. Yeterli uyku aldığınızdan emin olun .

5.Her gün mutlaka en az yarım saat yürüyüş ya da egzersiz yapın

6.Kendi başınıza stresi yenemiyorsanız danışmanlık hizmeti alın.

7.Namaz Kılıp dua edebilirsiniz. Dua ve zikirin sakinleştirici etkisi yabancı bilim adamları tarafından araştırmalara konu olmuştur.

8.Dışarı çıkıp bir parkta yada kahve de oturun.Kitap okuyun.

9. Çok sevdiğiniz arkadaşlarınız ile birlikte olun

10.Stres için Akupuntura da gidebilirsiniz.

11. Günlük hayatınıza doğal sakinleştirici çayları sokun ve düzenli olarak için.

12. Hamam ve spa türü sizi günlük aktivitenizin dışına çıkaracak şeyler planlayın.

13. Sizi sinir eden insanlardan uzak durun. Herkesle görüşmek zorunda değilsiniz.Akrabalarınız olsa dahi.

14. Kendinize düzgün bir beslenme planı yapın. Sanki zayıflama rejimi yapıyormuşçasına buna uymaya gayret edin. Ve bunu eğlenceli hale     getirin. Mesela bizde www.cocukistiyorum.com internet sitemizde forum bölümünde sağlıklı yemek bölümü oluşturun ve renkli resimli paylaşımlarda bulunun..Bu hayırlı işten herkes faydalansın.

 

Bana yazın.Aklınıza gelen her şeyi bize yazabilir internet sitemizde duygularınızı paylaşabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ