lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Kendini yemeğe vermek  yada tümden red etmek ..

Gıdalar bazen uyuşturucu olabilir. Uyuşturulmanın yerine koyulabilir. Kendinizi daha iyi hissetmek için yemek yerken buluyor musunuz?

Yemek ile zevk alma ve duygusal bir doyum arasında bir bağlantı vardır. Eğer yemek yedikten sonra kendini daha kötü hissediyorsan yemekle aranda duygusal bir bağlantı kurmuşsunuz demektir.

Bazı insanlar da aşırı stres durumunda iştahını tamamen kaybeder,içinde bulunduğu durumu red etmekle aynı şeydir.

Yemek alışkanlıklarınıza dikkat edin. Ani değişiklikler olduysa buda depresyon belirtisidir.

Uyku sorununuz başladıysa

Artık geceler sizin için zor geçmeye başladıysa duygularınızı kontrol etmeye başlamalısınız. Depresyon ve anksiyete uykuyu engelleyebilir. Kendinizi çok uyurken buluyorsanız, veya geceleri uykuya dalmakta  zorluk çekiyorsanız, geceleri hemen uyanıyorsanız bunlar birer depresyon sebebi olabilir.
Bazı kısırlık veya tüp bebek ilaçları uyku düzeninizi etkileyebilir unutmayın. Bu tedavi sırasında ilaçlarla birlikte uyku sorunları yaşamaya başladıysanız doktorunuzla konuşun.

Duygularınızı uyuşturmak için bir şeyler içiyor musunuz ?

Çok iyi biliyoruz ki hamile kalınmaya çalışırken eşler kadın erkek istisnasız sigara veya alkol almamalıdır. Ama ne yazık ki bu beylerde de bayanlarda da çok olmaktadır. Ülkemizde bir çok kişi dini nedenlerle içilmiyor gözükmektedir ama nedense tütün ve alkol satışları ülkemizde hat safhada her yıl yükselmektedir. Bunların yanı sıra sakinleştirici ilaçlar da çok yoğun kullanılmaktadır.

Eğer duyguları uyuşturmak için herhangi bir madde içiyorsanız kendinizce içmekten başka çare bulamadığınızı düşünüyorsanız , bu duygularınızı eşinizden yada çevrenizden saklıyorsanız , içme günlük yaşamınıza engel oluyorsa yardıma alma zamanınız gelmiş demektir. Sorun değil ama çare bulmaya çalışmamayı sorun olarak düşünmelisiniz.

Bu şekilde yaşamanın zor olduğunu düşünüyorsanız
Yaşamı boş bulmaya başladıysanız ,eğer yok olursanız çevrenizdeki kişilerin yaşamlarının daha iyi olacağını  olacağını düşünmeye başladıysanız, kendinize zarar vereceğinizi düşünüyorsanız  yoğun depresyon içindesiniz hemen yardım istemelisiniz.

Kısırlık tedavileri sizi zorlayabilir. Testler ,tahliller ve  tedavi yorucu geçiyor olabilir. Zaman zaman üzüntü ve hatta öfke duygusu yaşamanız normaldir.

Ama kısırlık hayatınızı devir almamalı ve tamamına sahip olmamalı  Hayatınızı siz kontrol etmelisiniz. Bu yazılar size sadece farkındalık yaratmak için yazılmaktadır. Acı çekmek zorunda değilsiniz sadece yardım ve destek almalısınız.

Tedavilerinizde bol şans diliyorum..

Aliye Sibel Tuzcu

Bu konuyu okuduysanız baştaki diğer 3 konuyu okumanızı öneririm;

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

 

Tüp bebek tedavilerinde stres bölümündeki onlarca makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ