lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz? Kısırlık ve depresyon size gerçekten yalnız olmasanız bile o şekilde hissetmenize neden olabilir. Yeni baba olmuş yada hamile arkadaşlarınız ile  bir arada olmaktan , akrabalara bebek alışverişlerinden  ve doğum kutlamalarından kaçınmaya çalışmak çok normal bir durumdur. Bu bir nevi kendinizi üzülmekten,incinmekten koruma duygusudur.

Ama, eğer çoğu zaman yalnız kalmak istiyorsanız ,başkaları ile birlikte olduğunuzda bile kendinizi yalnız hissediyorsanız, keyifli ortamlarda olmaktan bilerek kaçınıyorsanız bu farkında olmadan  içinde bulunduğunuz depresyonun sonucu olabilir.

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

 Kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde eğer kendinizi sık sık  üzgün hissediyorsanız, bu depresyon ile ilgili olabilir.

Üzüntü ; talihsiz olaylara normal bir tepkidir. Eğer tedaviniz başarısız olduğunda ,testiniz negatif çıktığında  kendinizi gözyaşları içinde buluyorsanız bu son derece normal bir durum.. Ama eğer …

Duygularınız inişli çıkışlıysa ,kendinizi haftalarca üzgün hissediyorsanız bu depresyonla ilgili olabilir.

Tüp bebek yada kısırlık tedaviniz boyunca sıkça endişe ve panik atak duyguları yaşıyor musunuz?

Gün boyunca sinirlilik ve endişe hali yaşıyorsanız danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yaklaşan tedavi sonucunu bekleme, tedavinin yan etkileri hakkında  endişe duygusu yaşıyorsanız bunlar normal duygulardır
Ancak, eğer  bunlar günlük yaşamınıza yansıyorsa ,sinirlilik ve gerginlik bitmiyorsa ,hiçbir özel neden yokken kendinizi kötü hissediyorsanız, ve herhangi bir neden yokken panik atak duyguları yaşıyorsanız bu normal sinirlilik halinin dışında bir durum olabilir. Kısırlık sorunu ile ilgili depresyona girmiş olabilirsiniz.

Bir çok şeye kolay konsantre olamıyorsanız;

İnfertilite de stres zordur. Eğer önemli bir işiniz varsa konsantre olmak yada bazen bir şeyleri hatırlamak için kendinizi epeyce zorlama durumunda kalabilirsiniz.

Çünkü; bazı doğurganlık ilaçları konsantrasyon sorunlarına neden olabilir .

Ancak, eğer  her zamana kafa karışıklığı yaşıyorsanız, işinize konsantre olamıyorsanız,bir kitap okurken bir dizi seyredersen konsantre olamıyor ve anlayamıyorsanız o zaman busu durumda danışmana başvurmanızda yarar var.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuduysanız konu bütünlüğü için aşağıdaki ilk bölümleri de okumanızı öneriyorum ;

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ