Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm DNA sı, AMH değerleri ,Genetik Testler ,Antitrombin3 eksikliği , Endometrium inceliği ,Linen 5 Faktörü ,Düşükler Tüp Bebek te Hasta Soru ve Doktor Cevapları-69-

Sperm DNA sı, AMH değerleri ,Genetik Testler ,Antitrombin3 eksikliği , Endometrium inceliği ,Linen 5 Faktörü ,Düşükler Tüp Bebek te Hasta Soru ve Doktor Cevapları-69-

Prof.Dr.Fatih Şendag‘ın  Facebookta Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubu nda üyeler ile yaptığı soru cevap yazışmasını burada yayınlıyoruz.
Danışman Doktorlarımız her hafta veya 15 günde bir Grubumuza girip üyelerimizin sorularını cevaplamakta doğru tedaviler konusunda aydınlatmaktadırlar. Eğer üye olmadıysanız hemen olmanızı öneriyoruz.  Bu hafta sorulan sorular ve verilen cevaplar ;


Soru: Rahim filmim tüp bebek için müsait mi tutma olasılığı nasıl eşim dede morfoloji %1
Cevap: Filminiz tüp bebek için uygun gebelik olasılığı için sizinle ilgili diğer bilgiler gerekiyor.

 

Soru: Benim ilk tüp bebek tedavim pozitif sonuçlandı 3 aylıkken kürtaj oldum bebeğin kalbinde sorun vardı. İkinci tedaviye 22 ağustosta lucrin ile başladım uzun protokol. Pazar günü OPU  (yumurtaların toplanması işlemi) yapıldı 2 adet kaliteli yumurta toplandı eşimin sperminde de sorun yok fakat döllenme olmamış merkezden yeterli bir açıklama da yapılmadı. Mthfr 1298 A heterezigot coraspirini 6 aydır kullanıyorum kromozom tahlilleri temiz tüpler açık %60 hareketli 140 milyon sperm var. Yaşım 33 fakat e2 düşük benim. Kaliteyi arttırmak için ne yapabilirim ve birde 3.tedavime ne zaman başlamaliyim sizce?
Cevap: AMH değerinize bakılması lazım. Gerekirse ilaç takviyesi yapılabilir. 3.tedavi için en az 2 ay beklemeniz gerekir. Yumurta cevabını artırmak için başka protokoller uygulanmalı.

 

Soru: Eşimin sperm testi bende polikistik over var eşimin testine göre eşimde sorun yok dedi doktor fakat bazı kişiler morfolojiye kafamı taktı %2 morfolojiyle hamile kalınmaz diyor ama doktor gayet iyi dedi aklıma takıldı 2 aşılama oldum tutmadı daha sonra klomen+çatlatma iğnesiyle hamile kaldım 10 haftalık düşük yaptım cevaplarsanız sevinirim.
Cevap: Morfoloji bir etkendir ancak tek başına karar verdirici değildir. Düşük sebepleriyle ilgili testler yapılması ve ona göre bir yol çizilmesi gerekir.
Soru: Sperm testi nasıl iyimi bu testle normal gebelik olur mu.?
Cevap: Sayı ve hareketlilik normal, morfoloji düşük, normal gebelik şansı var.

 

Soru: Merhabalar hocam bende antitrombin3 eksikliği çıktı. Hamile kalmayı engeller mi? Ve hamile kaldıktan sonra ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: Hamile kalmayı engellemez ama tekrarlayan düşüklere sebep olabilir. Hamile kalır kalmaz kan sulandırıcı kullanmak gerekir.

 

Soru: İyi günler eşimde kromozom bozukluğu var 45 çıktı.4 tüp bebek negatifle sonuçlandı. İkisinde PGT uygulandı ancak birinde bir tane sağlıklı embriyo transferi oldu oda tutmadı maalesef şimdi sperm dna hasar testi yaptırdık o da 100 de 27 çıktı şuan ne yapacağımızı nereye gideceğimizi pek bilmiyoruz nasıl bir yol izlenmeliyiz.
Cevap: Moralinizi bozmadan tedaviye devam etmelisiniz PGT yaptırmalısınız.
Soru: Başka bir yöntem test var mı yaptırabileceğimiz ek bir şeyler.
Cevap: PGT yerine CGH yapılabilir

 

Soru: Merhaba bende tüp bebek denedim negatif oldu eşimin sorunu sperm sayısı 4 milyon üç tane yumurtam toplandı bir tane döllendi oda tutmadı ikinci için ne önerirsiniz birde benim bir oğlum var evlendim dokuz ay sonra normal hamile kaldım şimdi oğlum 7 yaşında biz dört senedir düşünüyoruz  olmuyor ne yapmalıyız?
Cevap: AMH değerinizi ve sperm testlerini bize gönderebilirsiniz.

 

Soru:  Merhaba ben de üç defa tüp bebek denedim, hiç biri tutunmadı hücre bölünmesi ilkinde normal değil dediler umutsuzduk, diğer iki denemede her şey normaldi sperm veya yumurtada sorun yok diyorlar testlere göre  fakat en son yapılan açıklama ise yumurta kaliteniz düşük olduğu için tutunmuyor açıklaması yapıldı, bunun için ilaçlar verildi kullandım  genel tanı için histeroskopi yapıldı, sonuç yine sorunun olmadığı noktasına geldi  ve yine tüp bebek denemem önerildi.
hiç bir sorun görülememesi ve sonucun nasıl ve ne şekilde ilerleneceğine dair hiç bir fikrim yok..
her negatif yeni bir yıkım olduğu için yeni bir denemeye bile henüz hazır bile olamıyorum.
1- Genetik test yaptırmalı mıyım?
(geçmiş öykülerde herhangi bir örnek olmadığından yaptırmamıştım daha önce genetik test)
2- Tüp bebek denemeleri konusunda ne kadar umutlu olmalıyım?
3- Farklı merkezlerde denemiştim, ilki Antalya diğer ikisi İzmir  idi merkez hücre bölünmesi veya yumurta kalitesi konusunda önemli midir?
4- Yumurta kalitesi için yapılabilecek farklı bir tedavi oluyor mu yoksa bünyesel midir?
5-  34 yaşındayım / yaş nedeniyle sorunum olabilir mi? / önerileriniz nelerdir ?
Cevap:
 Merkezlerin laboratuvar kalitesi önemlidir. Az yumurtanız gelişiyorsa yumurta biriktirme ve 5.gün CGHa yapılabilir.


Soru:
 Benim eşim azospermi 4 defa Tüp bebek tedavisi gördük ama 4 de negatif hiç bir değer yükselmesi olmadı? en son bana histeroskopi işlemi yapıldı hocam küçük bir polip vardı aldık dedi fakat yine tutmadı artık ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz.?
Cevap:CGHa yapılmalı


Soru: Hocam Tüp bebek ile ikizlere hamileyim 25 haftalık benim. Merak ettiğim ikizlere erken doğum ve sezaryen deniliyor normalde doğum olmuyor mu ikizlerde doğruluk payı hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
Cevap: İkizlerde genelde sezeyan ile doğumu tercih ediyoruz. Normal doğum çok önermiyoruz.

Soru: Ben 12 senelik evliyim çocukken geçirdiğim tüberkülozdan ötürü endometrium inceliği yaşıyorum iki tez tüp bebek denedik ama negatif sonuçlandı kalınlaşması için climara fort estrofem dekort kullandım 6,5 kadar ulaştı embriyolar çok kaliteli olmasına rağmen tutunmadı ne yapmamızı önerirsiniz histeroskopi laparoskopi prp cerrahi işlemlerde yapıldı.
Cevap: Endometrium kalınlaşması için rahim içerisine uyguladığımız özel enjeksiyonlar var onlar denenebilir.


Soru: Hocam  ben haziran da tüp bebekle ikizlere hamileydim ağustos da düşük oldu düşükten sonra kontrole gitmiştim sorun olabilir mi.?
Cevap: Histereoskopi yapılırsa iyi olur.


Soru: Hocam merhaba bu ay tüp bebeğe başlayacağım 3 aşılama yaptırdım tutmadı 2 adet spontan gebeliğim var kalp atışları oluşmadı genetik testim temiz kanımda faktor v leiden pıhtılaşma var. Sizce rahim filmim tüp bebek için müsait mi bu arada eşim de varikosel ameliyatı oldu sperm sayısı 3 milyon civarlarında morfoloji sorunu yok.
Cevap: Rahimde perde var kesilmesi lazım. Sper sayısı düşük tüp bebek yapılması gerekir.
Soru: Hocam 1 yıldın bu yana gebelik olmadı. Gebe kalmak için önerileriniz nelerdir?
Cevap: HSG çekilmesi lazım

 

Soru:  Hocam merhaba tüp bebek ile 8 haftalık ikizlerime hamileyim 6 haftadan sonra 3 kere vajinal kanama yaşadım doktora  gittiğimde rahim içinde büyük kanama alanı Var biri kesenin alt kısmında diğeri iki kese arasında düşük riski yüksek denildi kanama alanı ölçüldü, benim öğrenmek istediğim durum gerçekten çok kötümü? Şuan 3 günde bir proluton depot iğne, her gün vajinal jel kullanıyorum clexane ve corasprin kullanıyordum 1 hafta ara ver dedi estrofemi bıraktırdı folikasite devam ilaçlarımda bunlar yardımcı olursanız sevinirim hayırlı günler.
Cevap: Uygulanan tedaviye aynı şekilde devam edin ve yatak istiratı yapın

 

Soru: CGHa yapılması konusunu biraz açabilir misiniz Fatih Şendağ Hocam. Buradaki arkadaşlarımız ve biz bu konuyu çok bilmiyoruz. Nasıl yapılır ve önemi nedir?

Cevap: Normalde embriyoda yapılan genetik testler 3. gün yapılan PGD testidir ve sadece bazı kromozomlara bakılmaktadır. CGHa ise 5.gün yapılan bütün kromozomların tarandığı bir testtir. Özellikle son yıllarda bu testi önermekteyiz.

 

Soru: Sperm DNA hasarı nedir nasıl bakılır?
Cevap: Genetik laboratuvarlarında bakılır. Sperm chip yöntemiyle DNA hasarı olmayan sperm seçimini yapabiliyoruz.


Soru: Histeroskopi hangi durumlarda bakılır HSG temiz çıktı ama çektirmem gerekir mi.?
Cevap: Bazı durumlarda HSG her şeyi göstermeyebilir. Doğruluk oranı %60 lardadır. Bu sebeple histeroskopi yapılabilir.

Soru: Bu son soruya da bir bakabilir misiniz.2  Sonuc 3 aylik proxeed plus kullanilmis hali nasıl bir tedavi önerirsiniz?Cevap:  Proxeed morfolojiyi düzeltmez. Sadece hareketliliği artırabilir. Sigara vs kullanımı varsa kesmelidir.


Soru: Sigara ve alkol kullanmıyorum. Tedavi sekli nasıl olmalı.
Cevap: Bir yıldır gebe kalınamıyorsa önce aşılama, oda olmasa tüp bebek yapılmalı.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Fatih Şendağ Danışma Formu ile iletişim kurabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ