lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm (Meni Analizi)

Sperm (Meni Analizi)

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık %50’sinde erkek faktörünün rol oynadığı kabul edilmektedir. Bu açıdan böyle bir çiftin incelenmesi sırasında erkeğin durumunun da araştırılması zorunludur. Erkeğin bir ürologla yapacağı görüşme ve ilk muayenesinin ardından yapılacak ilk inceleme spermiogramdir.

Spermiogram öncesinde 3-4 günlük bir cinsel perhiz uygulanmalı, ayrıca birkaç haftalık aralarla en az iki spermiogram yapılarak değerlendirilmelidir.

Spermin laboratuar şartlarında mastürbasyon yoluyla verilip hemen incelemeye alınması ideal olmakla birlikte laboratuar koşullarının yarattığı olumsuz ortamdan rahatsız olanlar ya da mastürbasyon yapamayanlar incelenecek örneği evden de getirebilirler. Bunun için sperm vücut sıcaklığında korunmalı, en geç 20-30 dakika içinde laboratuara ulaştırılmalı ve alındığı saat tam olarak belirtilmelidir. Spermin tamamının örneklenebilmesi ve içinde saklandığı kaptan olumsuz etkilenmemesi için geniş ağızlı, kapaklı cam bir kap kullanılmalıdır.

Sperm incelemesinde en yaygın kabul gören kriterler Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlerdir. Buna göre hacim en az 2 ml., sayı ise ml.de en az 20 milyon olmalıdır. Sperm hücrelerinin hareketliliği 4 ayrı dereceye ayrılır ve en iyi ikisinin toplamının %50 ya da daha fazla olması beklenir. Yine normal şekilli hücrelerin oranının %50’nin üzerinde olması gereklidir. Bu bulgular sperm incelemesinin temelini oluşturur. Ürolog gerekli görürse sperm ile ilgili daha ayrıntılı testlerin yapılmasını isteyebilir.

 

Erkek kısırlığı konusunda destek almak isterseniz Çocuk İstiyorum Formu doldurunuz

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ