lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Psikolog Derya Utku Online Doktor Sohbeti

Soru: Hepimizin yaşadığı bu psikolojiden nasıl kurtulacağız, bebek olmamasına nasıl alışacağız, çocuk özlemi her geçen gün artıyor?

Cevap: Öncelikle çocuk sahibi olmanın sizin için nasıl bir anlam taşıdığını bulmaya çalışın. hayatınızı ne gibi katkıları olacak bunu irdeleyin. bunu fark ettikten sonra‚ hayatınızın farklı rollerine odaklanmaya çalışın, hepimizin kafasında belli kurallar var, çocuk sahibi olmalıyım‚ doğru anne-baba olmalıyım, bunlar çoğu zaman hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz şeyler, yüzden böyle olmadığında sıkıntı yaşıyoruz, bir yandan zihinsel süreçlerinizi takip ederken öbür taraftan duygularınızı ifade etmenin yollarını denemek gerekiyor, sosyal destek çok önemli‚ birilerinin yanınızda olduğunu hissetmek‚ onlarla paylaşabilmek çok önemli..

Soru: Anne sütü vermedim mama verdim yemeyince ısrar etmedim aksama kadar hiç birşey yemedi, simdi ise beni kırmamak için bir iki kasık yiyor, gecen hafta 1 hafta boyunca anne sütünü kesmiştim yalnızca gece yatarken veriyordum ama o da ise yaramadı, hayır yalnızca yemeğe tepkili her şeyi normal kan idrar kaka yaptırdım,

Cevap: Aç bırakmayı nasıl yaptınız tarif edebilir misiniz? şimdi böyle bir durumda‚ düzenli bir doktorunuz varsa ona gidip danışmak daha yararlı olabilir. en azından fizyolojik bir sorun olup olmadığını öğrenmek lazım. aralar başka reddedici davranışlarını fark ediyor musunuz? görmemişim. böyle bir durumda bir sürelıgıne gözlem yapmak iyi olabilir. doktorunuz anne sütünün yararı konusunda bir sorun olmadığını söylediyse eğer‚ bu konuda bir süre çocuğun isteklerine uymak daha uygun olabilir. eğer sorun 1 ayı geçkin şekilde devam ediyorsa bu konuda bir pedagoga başvurmak yararlı olur.

Soru:Mikro tedavilerinde antideresan ilaçların zararı olur mu herhangi bir yan eti yapabilirimi

Cevap: Psikotrop ilaçlar kesinlikle seratonın‚ dopamıne gıbı sıstemlerı etkıler‚ ve tedavıde kullanılan ılaclarla olumsuz yonde cakısabılırler. ılac kullanıyorsanız‚ once doktorunuza sonra psıkıyatra basvurun nasıl kesmenız gerektıgı ıle ılgılı.

Soru: Hamile kalmada psikolojininde etken olduğu söyleniyor bunu düşünmeyin diyorlar iyi ama bunu nasıl yapabiliriz bu sürekli aklımızda olan bir konu acaba bu ay olacakmı hep acaba acaba düşünmemek elde değilki

Cevap: Stresın hamilelik oranlarını azalttığına dair 1-2 çalışma dışında net ve kesin bir bilgi yok. tedavi surecini çok stres altında geçirmeniz‚ illa o tedavinin başarısız olacağı anlamına gelmez. ama tedavi surecini‚ bir mutluluğa ulaşmak için gösterilen caba abı görmek yerine, hayatınızın bir parçası gibi görmeyi‚ tedavi suresince de huzurlu olabilmeyi öğrenmek gerekiyor. bunu öğrenmek ve uygulamak çok kolay degıl tabı kı. ama cesıtlı nefes alma ve rahatlama egzersılzer‚ kendınızı cok yormayacagınız yuruyus egzersızleri‚ arkadaş ve aileden destek olanlarla görüşmek psıkoljınızı ayakta tutmanızı sağlar.

Soru: Ben 16 haftalık hamileyim 2‚ micro denememde kaldım 8 haftalıkken kanamam oldu suan düşük tehlikesini azda olsa altlattım ama hala kaybetme korkusunu yaşıyorum dr. her gittiğimde kötü bişie söyleyecek diye strese giriyorum.şuanda kasıklarımda ağrı var ve bunun psikolojıkmı gerçek ağrımı olduğunu çözemedim.ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Şu an büyük bir kaygı içindesiniz anladığım kadarıyla. bu kaygınızı yenmek için öncelikle sakın kalabilmeyi başarmanız gerekiyor. bazı zamanlarda sonucundan çok korkacağımızı düşündüğümüz şeyler olur‚ ama onlar olunca düşündüğümüz kadar kaygı‚ endise ya da korku duymayız. sızın durumunuzda cok fazla üzerine tıtredıgınız bırsey var ki böyle olmakta, ,,iyi sebepleriniz var‚ ama bu düşünce tarzı bellı kı isinize yaramıyor‚ ve sızı oldukça gergin yapıyor. öncelikle sızın ıcın gevşeme egzersizlerini tavsiye ederim. bunun yanı sıra‚ doktorunuzla bu kaygınızı paylaşıp sık bilgi alma ıstegınızı belirtmenizi öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ