lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları-33-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları-33-

Soru : Ben polikistikover  hastasıyım eşimde de ise sperm hareketsizliği var 3 kere tüp bebek denedim. 2 kimyasal ve 1 dış gebelik yaşadım bir şekilde hamile kalıyorum acaba neden bu şekilde oluyorum.
Cevap : Rahim filmi çok önemli


Soru :   Morfolojinin 3 olması aşılama veye tüp bebek gerektirir mi?
Cevap : Normal denebilir

Soru : Mikrocip mi IMCI mi kullanılmalı sizce ?
Cevap : Transfer günü sperm değerleri önemli , ona göre karar verilir


Soru : Doktorumuz bende bir sorun olmadığını söyledi ,fakat eşimde 46XXY klinefelter sendromu var mikrotese yapacağız diyor doktor fakat hiç bir ilaç vermiyor acaba hiç tedavi görmeden direk ameliyat olması doğru mu?
Cevap : Klinefelterde gerek yok zaten.


Soru :  Dondurulmuş embriyo yap PGT  (Preimplantasyon Genetik Tanı ) olur dediniz. Benim embriyolar 6 adet var.  4aaa 5bbb ve Merkez  bana olmaz yeniden başlayacağız diyor. Ben sizin gibi baksa doktorlara da sordum olur diyorlar. Peki merkez bana neye dayanarak olmaz diyor. Ve ben ilk düşükten sonra bana PGT  yapacağız dediler. İkinciye başladım ikincide düşünce bu sefer öyle bir şey yok PGT yapamayız baştan başlanacak diyor. Kafam iyice karıştı. Ben hangi doktora güveneceğim.
Cevap : Embriyolar dejenere olabilir diye öyle söylemiş olabilir Hoca , ama denenebilir  PGT sonucu aynı gün çıkmayabilir.

Soru : Ben 10 yıllık evliyiz eşimde bir sorun yok benim rahim tüpler temiz yalnız PKO var bende iki tüp denememizde ikisi de tuttu ilki keseyi gördükten sonra düştü .İkincide değer yükselmedi oda düştü .Sorum şu :  bende PCO olduğu için normal yolla hamile kalabilir miyim birde baba tarafından bir kaç kişinin de çocuğu yok genetik irsi olabilir mi biraz uzun oldu kusura bakmayın Allaha emanet olun.
Cevap : Pkos olguları yüksek olasılıkla gebe kalabilir , sperm ve film önemli o nedenle tekrar dondurmak gerekebilir , o nedenle doktor olmaz demiştir  sperm bulguları iyi gözüküyor ,o zaman doğrudan tüp bebek uygun olur.


Soru :  AMH 1.41 bunun üzerine tüp bebek denemesi yaptık .Fakat hiç sorun yokken 16 yumurta toplanmasına rağmen beşinci gün embriyosu fakat 4 tüp bebek denemesi hepsi negatif. Kan sulandırıcı iğne kullanıyor doktorum tek sorun bu olduğunu söyledi. Çok bunalmış durumdayım tüp bebek öncesi klomenle hamile kaldım, 3 kez kimyasal gebelik yaşadım historoskopi oldum temiz cıktı. HSG temiz hepsi temiz.
Cevap : İyi bir merkez de blastosis transferi öneririm

 

Soru :  34 yaşındayım 9 yıllık evliyim eşimde varikosel var 6 başarısız tüp bebek denemesi ve 7. Denemede gebelik oldu ama 19. haftada rahim kısalığından dolayı bebeğimi kaybettim. Ne yapmalıyım maddi manevi çok yoruldum şimdiden ilginiz için teşekkürler hocam .
Cevap : Gebe kalmışsınız, tekrar kalırsınız

 

Soru : Benim tüplerim tıkalı ve eşimde de sayı hareket sıkıntısı var tüplerin açılması için ameliyat olmama gerek var mı eşimden dolayı tüp bebek demişlerdi Arzu sıvının olmadığı söylendi sadece tıkalıymış.
Cevap :  Tüpün içi sıvı dolu ise öncesinde ameliyat öneriyoruz .  O zaman doğrudan tüp bebek uygun olur


Soru : Transferimin 10. Günü bugün 5 gün önce çatlatma iğnesi vuruldum bugün kan verdi sonucum 48:55 çıkmış acaba gebelik oluştu mu yoksa iğnenin etkisi devam ediyor mu?
Cevap : Güzel 2 gün sonra tekrar bakalım.

Doç.Dr.Banu Kumbak ‘ ın  Facebook  Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubu nda yapılan Doktor Soru Cevap programından derlenmiştir.

 

Doç.Dr.Banu Kumbak’ ın önceki soru cevap makalelerinin bulunduğu  bölümleri ;

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor  Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve  Doktor Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35-
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

linkleri tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doç.Dr.Banu Kumbak Doktor Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ