lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Thalasemia minor (akdeniz anemisi) kısırlık nedeni mi ?

Thalasemia minor (akdeniz anemisi) kısırlık nedeni mi ?

Thalasemia minor rahatsızlığı cocuk olmamasıne neden bir rahatsızlıkmı? Tedavisi varmı?

Thalassemia minor çocuk sahibi olmayı engellemez. Gebelikten önce kan tablosunun düzeltilmesi faydalı olacaktır.

Anne karnında bebek ölümleri genelde 2.5 aylık gebeliklerde rastlanıyor.Genetik dışında herhangi bir sebebi olabilir mi?

Anne karnında bebek ölümlerinin çoğundan genetik anomalili bebekler sorumludur. Daha az bir oranda ise antifosfolipid sendromu denen ve plasenta damarlarında tıkanmaya neden olan bir hastalık sorumlu olabilir. Bu durum tespit edilirse aspirin ve/veya heparin gibi kan sulandırıcıların kullanılması gereklidir.

En cok gelen mektuplar hayretle karşıladığımız 9.Meme de su kesecikleri neden olur?Bunun tedavisi nedir.?

Memede su kesecikleri diye tabir edilenin memenin fibrokistik hastalığı olduğunu düşünüyorum. Nedeni belli değildir. Ağrı yapabilir. Ultrasonografi ile takibi yapılabilir. Ağrılı olduğu durumlarda ince iğne ile aspirasyon yapılabilir.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon olaylarında Anadolu’da bu işlemin reddedilmesinin nedeni yumurta ve spermlerin karışabileceği durumu.. böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Tüp Bebek laboratuvarlarında herhangi bir karışıklık olmaması için çok sayıda önlem alınıyor. Böyle bir olasılık yok denecek kadar az.

Döllenmis yumurtanın 2 gün değilde 4 yada bes gün sonra rahime yerleştirilmesi işlemi uygulanıyor mu ? 2 günde yerleştirilen embriyonun rahime tutunup tutunmadığı konusu hep gündeme gelirdi ve sonuçta suç rahime bulunurdu.4 yada 5 gün bekletilen embriyoların eğer saglıklı değilse 3 günden sonra zaten gelişmediği söyleniyor.Bu sistemde embriyonun mu gelişmediği yoksa rahimin mi tutmadığı daha belirginleşiyor

Embryoların gecikmiş transferi ki buna blastokist transferi deniyor son 3 yıldır uygulanıyor. Embryoların dışarıda daha uzun süre bekletilmesi esasında tutunma şansını artırmıyor. Sadece yaşama şansı daha yüksek olan dolayısıyla daha kaliteli olan embryoların seçilmesini kolaylaştırıyor. Bu nedenle de gebelik başarısı artıyor. Blastokist transferinin en önemli dezavantajı ise embryo sayısı az olan hastalarda 5. gün beklendiğinde transfer edilebilecek embryonun kalmamasıdır.

Fazla alınan yumurtalar döllendikten sonra embriyo aşamasında mı dondurulma işlemine tabi tutuluyor yoksa yalnız yumurta ve sperm şeklinde mi? 9 yumurta alınmış bir kadın 4 tanesi rahime verilmiş diğerleri dondurulacaği söylenmiş basarılı olmamış daha sonra hanım diğer yumurtalarla ilaç almadan doktordan işlem yapmasını rica ediyor Doktorun cevabı.”Diğer yumurtalar ziyan oldu.”Bu doğru olabilir mi?Bu tür olaylarda hastanin güvenini saglayıcı bir yöntem var mı?

Şu anda embryo transfer politikamız transfer edilen embryo saysını 2 veya 3 ile sınırlamak ve gerisini dondurmak şeklinde. Dondurulan embryoların yaklaşık %70’i çözüldükten sonra hayatiyetlerini sürdürmeye devam eder. Bu nedenle dondurulan 4 embriyonun hiçbirinin yaşamaması olasılığı oldukça azdır.

Kiralık rahim olayı rahimi yeterli olmayan çocuk doğurması imkansız kadınlarda(Annenin sağlam yumurtası, babanın spermi başka sağlam bir rahimde hamilelik elde etme) Türkiye’de henüz yasal degil sanırım.Ama akrabalar arasında bu tür işlemler istenebiliyor.Bu tür istekler sizede geliyor mu ?

İstekler var ancak yasal engeller var. Dolayısıyla yapma olasılığımız yok.

Erken menapoz olayı 23-28 yaşında bile girenler var.Bunun nedeni nedir.Etkenler neler?

Erken menopoz her yaşta olabilir. 30 yaşın altında görüldüğü takdirde kadının genetik yapısına bakılması gerekir. Bunun dışında en sık görülen nedeni otoümmin denen ve vücudun yumurtaları kendi hücresi olarak algılamaktan vazgeçip bu hücreleri yok etmesidir. Yumurtalıkların mükerrer cerrahi müdahaleler ile rezervlerini kaybetmesi de diğer bir nedendir. Hastaların önemli bir kısmında ise hiç bir neden bulunmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ