lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır?

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır?

Farlutal ilacı nedir?

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır?

İnternet sitemizi ziyaret eden üyelerin bir çoğunun en çok sorduğu soru farlutal ile ilgili sorular.
Bu yazımızla farlutal ile igili üyelerimizi daha geniş olarak bilgilendirmek istedik..
FARLUTAL İlacı nedir ? dengesizliklerde ve Polikistik over hastalarında adet görmeme sorunu söz konusu olduğunda hastanin adet görmesini sağlamak için verilen bir ilaçtır. Farlutal yan etkisi en az olan bir regli geciktiricisi vede düzenleyicisi olarak bilinir.

FARLUTAL İlacı nedir, Farlutalın özellikleri :

FARLUTAL, Medroksiprogesteron Asetat, progesterondan türetilen ve sentezi Farmitalia Carlo Erba Araştırma Laboratuarında gerçekleştirilen, oral yoldan etkili sentetik bir steroit’dir. Müstahzar tabii progesteron ile aynı yapıya sahiptir ancak bu maddeden farklı olarak 6-alfa pozisyonunda bir metil grubu ve 17-alfa pozisyonunda bir asetoksi grubu taşır.
FARLUTAL progestasyonel etkiye ve antiöstrojenik ve antigonadotropinik aktiviteye sahiptir.
Uygun dozlarda MAP; hem endokrin sistem hem de selüler aktivite üzerinde etki gösterir.


Farlutal ‘in kullanılması gereken durumları

Operasyon yapılmayan, nüksetmiş ve metastize olmuş endometrium ve renal karsinomaların yardımcı tedavisinde palyatif olarak kullanılır. İlaç, karsinomaların esas tedavisi için tavsiye edilmez.

Farlutal’ın Kontrendikaysonları: ( Kullanılmaması gereken durumlar)

Farlutal Trombofilebitte, tromboembolik bozukluklarda, ileri derecede karaciğer fonksiyon bozukluğunda, düşüklerde, medroksiprogesteron asetat’a karşı hassasiyeti olanlarda, kemik metastazı olan hastalarda hiperkalsemi görüldüğünde, meme karsinomunda, nedeni saptanmamış vajinal kanamalarda kontrendikedir. Hamilelik testi olarak kullanılamaz. Hamilelikte ve düşük tehdidinde kesinlikle kullanılmaz

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır?

Farlutal Uyarılar/Önlemler:

Hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez, zira bebeklerde görülen konjenital kalp kusurlarının hamileliğin ilk aylarında progestinlerin verilmesiyle ilgili olabileceğini gösteren bildiriler mevcuttur. Trombolik rahatsızlıklar (Trombofilebit, serebrovasküler bozukluklar, pulmoner embolizm, retinal trombozis), ani ve kısmi veya tam görme kaybı, diplopi, migren papilla ödemi veya retinada damar lezyonu oluştuğunda veya şüphe edildiğinde yapılmakta olan tedavi derhal durdurulmalıdır.

Progestinler sıvı retansiyonuna yol açtığından, epilepsi, migren, astma, kardiak veya renal fonksiyon bozukluğu mevcudiyetinde dikkatli davranılmalıdır. Teşhis edilmemiş vajinal kanamalarda yeterli teşhis tedbirleri alınmalıdır. Uygun veriler mevcut ise hastaya progestin tedavisi önerilir. Progestin tedavisi klimakteryumun başlangıcını maskeleyebilirse de, hastanın yaşı kesin bir sınırlayıcı faktör oluşturmaz. Şeker hastaları ve ruhi depresyon geçirmiş hastalar dikkatle izlenmelidir.

Tekrarlayan enjeksiyonlar 18 ay veya daha uzun süre amenore ve infertiliteye yol açabilmektedir. Karaciğer fonksiyonlarında bir bozukluk görüldüğünde hemen önlem alınmalıdır. Emzirenlerde kullanılmamalı, bromokriptin ile birlikte verilmemelidir

Yan Etkiler / Advers Etkiler:

Aşağıda belirtilen istenmeyen etkiler diğer progestinlerin kullanımıyla olduğu gibi medroksiprogesteron asetat’ın kullanımıyla da ilişkin görülmüştür. Memede hassasiyet, galaktore, vajinal kanama, adet miktarındaki değişmeler, amenore, ödem, kilo değişmeleri, servikal aşınmadaki ve servikal sekresyondaki değişmeler, kolestatik sarılık, kaşıntılı veya kaşıntısız deri döküntüsü, depresyon, insomnia, yorgunluk, sinirlilik, trombofilebit, serebral trombozis ve amboli, hiperpireksi, pulmoner amboli, nadiren baş ağrısı, akne, alopesi, hirsutizm, anafilaktoid reaksiyonlar. Beklenmeyen bir etki oldugunda  doktorunuza başvurunuz.

Etkilediği Laboratuar Testleri :

Plazma aminoasid, serum alkalin fosfataz, üriner nitrogen, karaciğer fonksiyon testleri; koagülasyon testleri, metyrapone testi, pregnandiol tayini ve tiroid fonksiyon testlerini etkileyebilir.

Saklama Koşulları:
25°C’ nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Nem ve ışıktan koruyunuz.

 

kaynak deva.com.tr

 

Bizi takip edebileceğiniz sosyal medya hesaplarımız

Bu linkten Facebook  Çocuk İstiyorum sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 260 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

 

FARLUTAL İlacı nedir ne zaman ve niçin kullanılır? konusunu okuyanlar asagıdaki konuları da okudular

Tam 13 yaşımda Farlutal ve Diana ile tanıştım.

Prolaktin yüksekliği ve Adet düzensizliği hamile kalmayı etkiler mi? Hasta Soru ve Doktor Cevapları -110-

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Güler dedi ki:

    Furtural kedilerin kızışma döneminde sakinleştirici olarakkullanılırmı

BİR YORUM YAZ