lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz?

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz?

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz?

Tüp bebek tedavinizi saklıyor musunuz?Tüp bebek tedavilerini  yaparken çiftler  tedavi yaptırdıklarını söyleyip söylememe konusunda bir takım çelişkiler yaşayabiliyorlar.

Dernek olarak  Tüp bebek tedavileri grubumuzda çocuk sahibi olmak isteyen hanımlara  “Tüp bebek tedavinizi saklıyor musunuz? ve bebeğiniz olduğunda tüp bebek olduğunu saklayacak mısınız” sorusunu sorduk. Eğer saklanıyorsa neden saklanmak zorunda kalındığı hakkında   “farkındalık “yaratabilir miyiz diye düşündük.
Çevreye konuşulacak mevzu vermemek için mi ? Yoksa bu tedavi konusunda istemeden oluşan yetersizlik hissinden dolayı mı? Olayın psikolojik ve sosyal yanını ortaya çıkarmak istedik.

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz? Anketine 169 arkadaşımız katıldı..

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz?

117 kişi Saklamıyorum

34 Saklıyorum

18 İlk başta sakladım şimdi saklamıyorum dedi.

Neden saklayamadıklarını da aşağıdaki şekilde açıkladılar ;

 ***Saklamaya çalışıyoruz fakat aileler buna izin vermiyor maalesef bizden önce herkes öğrenmiş oluyor.

***Sadece eşimin ailesi ve benim ailem bilir başkasına söylemedik iki tedavide de…

***Ben saklamıyorum. Ama bu sefer sonuç pozitif olursa bir süre saklamayı düşünüyorum çünkü kimseye açıklama yapmak istemiyorum .

***Eşim istemiyor o yüzden saklıyoruz.

***Benim de oğlum 4 yaşında hiçbir akrabam bilmiyor tüp bebek olduğunu, şimdi de ikinci bebek için tedavi başlayacak yine kimseye söylemeyeceğiz

***Evet sakladım ,çünkü çevre baskısı tüp bebek hakkında hiçbir şey bilmeyen ve gereksiz yorum yaparak canımı sıkan insanlardan, özellikle kültürlü eğitim seviyesi yerinde olan ancak hala tüp bebeğin kendi çocuğu olmayacağını düşünen insanlardan.

***Aslında söylesen de söylemesende her halükarda soruyorlar ne yaptın diye ben 3 tüp bebek kez yaptım olmadı sorulardan sıkıldım hata elimde olsa insanların olmadığı bir yere giderdim yada derdimi anlayanların yanına , ama hamile kalsam dayanamam söylerim yani mesele söylemek yada söylememek değil karşındaki seni anlasın istiyor insan.

***Biz eşimle bazı kişilerden saklıyoruz. Ailemizde ağzı sıkı olmayan herkese her şeyi anlatanlar var. Sorun eşimdeydi eğer tüp bebek olduğunu söylesek hemen eşime yetersiz diye bakarlar bizde söylemedik.

***Bende saklıyorum sorulardan sıkıldım ,moral vermek yerine bozmaya çalışan çok oluyor. Rabbim önce hiç evlâdı olmayana versin benim bir oğlum var şükür ama her gün kardeş için ağlatan ümit eden bir oğlum var şuan tekrar başladım tedaviye ve sonuç pek iç acıcı değil, oğlumdan da saklıyorum şuan onun gözyaşı benim için dünyalara bedel .

8 yıldır mücadele ediyorum bir düşük atlattım tek başıma aileden kimse destek vermedi .Tedavi süresince ne gerek var ? Ne yapacaksın tekrar çocuk nasıl bakacaksın? aaaa neden tedavi oluyorsun önceki de öyle mi oldu _ diyenlerin hep 2 yada 3 çocukları var bu arada işte bu yüzden kimseye demedik ,eşimle maddi olarak tükendik tabi ama gene de yılmadım içimde garip pes etmeyen bir ümit bir hayal var onun pesinde koşuyorum.

*** İnsan bazen anlatmaktan konuşmaktan yoruluyor bide tekrarlayan başarısızlığın varsa zaten konuya vakıf olmayan cevre gereksiz konuşmalarıyla daha çok canımı sıktığı için elimden geldiğince söylemek istemiyorum tabi anlamadıkları gibi anlamaya çalışmadıkları gibi insanin canini daha çok sıkıyorlar zaten durum yeterince zor bizim için.

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz?
Saklamak bir dert saklamamakta ..

Çoğunluk tüp bebek tedavisini saklamasa da çevrenin gereksiz karışmasından dolayı rahatsızlık duyduklarını saklamıyorlar. Çoğunluk zaten bir şekilde etrafın duyduğunu bu nedenle saklamadıklarını belirtti.   Yazılanlardan ve anlatılanlardan çiftlerin aile ve çevresindekilerin tedavi hakkında çok bilgili olmasalar da olumlu ya da olumsuz fikir beyan edilmesi tedavide olan çiftleri huzursuz ediyor. Ama aile ve çevre bir şekilde tedaviyi öğrendiklerinden istemedikleri bir durumun ortasında kalıyorlar.

Aynı şekilde bende tüm aşılamalarımı ve ilk 4 tüp bebek tedavimi çevreme söylemek zorunda kalmıştım.  Çünkü iki defa şehir dışına başka hastaneye de gitmek zorunda kalmıştım. Eşim tedavi boyunca yanımda yoktu sadece sperm vermek için gelebilmişti.. 12 gün bekleme süremde eşim yanımda olmadan akrabalarımda kalarak tamamlamak zorunda kalmıştım. Her seferinde yaşamak zorunda kaldığım negatif sonucu aileme söylemek kadar zoruma giden başka bir şey olmamıştı. Tüp bebek tedavisini siz yapmıyorsunuz aslında,vücudunuzun verdiği cevapta sizin dışınızda olan bir olay, ama sonuç sizden çıkıyor. Başarısızlık duygusu kadar insanı kötü hissettiren hiçbir duygunun olmadığına inanıyorum.  Bu nedenle tedaviyi aslında duyurmak istemeyen ama duyurmak zorunda kalan arkadaşlarımızı çok iyi anlıyorum.

Tüp bebek tedavinizi saklıyor musunuz anketinden anlaşıldığı üzere aile ve çevre baskısı  ve stresi belirgin bir şekilde baş çıkarıyor demek daha doğru oluyor.

 

Bir başka çalışmada görüşmek üzere hoşçakalın.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi Facebook tan da takip edebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavinizi Saklıyor musunuz? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebek döneminde stresi yenmek
Tüp bebek tedavisinde anlatılamayanlar
.Tüp bebek maliyeti nasıl karşılanıyor?

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ