Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm ve tüp bebek ,Embriyoların lazerlenmesi ,beşinci gün embriyoları ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları-53-

Azosperm ve tüp bebek ,Embriyoların lazerlenmesi ,beşinci gün embriyoları ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları-53-

Soru: Embriyo  oluşmuş ise, yumurtaların çok kısa zamanda oluşmasından başarısızlık olabilir mi?
Cevap: Yumurtanın  çabuk  gelişmesinin bir zararı olmaz.


Soru:
Donör yumurta ile bu şans kaça çıkabilir?
Cevap: Donor yumurtası denenmiş test edilmiş olduğunda şans % 80. Hayır yumurta ve embriyo gelişmiş ise 2 embriyonun şansını denemekte fayda var. 43 yaş için 4 adet Embriyo transferi şansı artır.

 

Soru: Azosperm nedeniyle 2 tüp bebek yaptırdık. 1.de biyokimyasal gebelik oldu. 2. hiç yoktu. Doktor bize benim yumurtalarımın granürlü olduğunu söyledi ve iki denemede de embriyolar normalden daha yavaş gelişiyormuş. 1.de en fazla 6 hücre 2. de compact olmuştu 1 tanesi. esimin genetik testleri normal bana yapılmadı. soru 1.) granürlü yumurtanın etkisi varmı dır doğuştan mı ve geçer mi.?
2-) Embriyolar neden bölünmeyebilir hızlı olarak başarıyı bu etkiler mi ?
3-) Biz bir daha ki tüp bebek denemesinde neye dikkat etmeliyiz.?

Cevap: Yumurta gelişmesinde doktorunuzun uyguladığı tedavide kullanılan ilaçlar ve tedavi protokolü yumurta gelişiminde çok önemli. Tabii sizin genetik yapınızın da çok etkisi var. Deneyimli bir doktorun 2. uygulamada daha bilinçli hareket etmesi gerekir. Sağlıklı bir embriyo sağlıklı sperm ve yumurtadan gelişir. özellikle TEST vakalarında elde edilen sperm kalitesi çok önemli.

 

Soru: Embriyoların lazerle açılarak  transfer yapılmasında şans artar mı , birde embriyolar beşinci günü verilmesi şansı daha mı çok artırıyor ? .Neden hep üçüncü günü veriliyor?
Cevap: Embriyoda ZONA eğer kalınsa yani embriyonun dışındaki kabuk kısmı; biz bunu ölçeriz . Kalın ise dıştan embriyo ya zarar verilmeden kesilir. Bu ya lazerle olabilir yada mekanik yol dediğimiz özel iğne ile keseriz. Bir zararı embriyo ya olmaz.

 

 

Soru: Hacım 4,5 toplam sperm sayısı 12,6 mıl, 1 ml sperm sayısı 3,4 mıl,hareketlı spermler %64 az hareketli %7 hareketsiz sperm sayısı %29 bu sonuçlarla normal gebelık şansımız ne kadar nasıl bır tedavı yolu ızlemelıyız.doktorumuz normal yollada olabılır dedı bu vakıt kaybı olurmu dırek tüp bebek mi denemeliyiz?
Cevap: Sperm sayısı normalden düşük ve hareketi az. genede bir kez aşılamayı yaşınız genç ise deneyebilirsiniz

 

 

Soru: Esimin spermiogram değerleri soyle: sayı 67mil/ml , hareket %33 hızlı ileri- %3 yavas ileri, morfoloji %30 normal (krugere gore) vizkozite 35 dk  bu sonuçlar ile normal gebelik oluşur mu?
Cevap: Evet oluşabilir. Ancak her aya verdiğimiz şans % 10 dur. Yumurtlama gününüzü tespit etmenizi öneriyorum. Adetin yaklaşık 10-16.günler arası olabilir.

 

Soru: Unikornis uterusu olan bir bayanım çocuk sahibi olma şansım nedir embriyo tutunabilir mi bu konuda ameliyat yapıldığını duymuştum yaptırmak mı gerekir yoksa çocuk sahibi olunabilir mi?
Cevap: Unicornus rahimde şans az. Fakat kadıdoğumcunuzla bu işi ameliyatla halledebilirsiniz.

 

 

Soru: Bende de unikornis uterus var,14 yaşında bir kızım var, aradaki bolme fiks olmadığı için bir problem yaşamamıştım, tüp bebek  denemem bu yüzden başarısız olmuş olabilir mi?
Cevap: Evet olabilir. Fakat erken yaşta bence önemli bir neden.

 

 

Soru: Ben iki aydır adetime 2 hafta kala kahverengi akıntı geliyor sebebi ne olabilir sizce adetlerim düzenli günü gününe geliyor teşekkürler birde eşim tese oldu ben gebe kaldım ama 2,5 aylıkken karnımda öldü eşim tese olduktan sonra enfeksiyon kaptırmıştı şimdi halen daha enfeksiyonun devam edip etmediğini nasıl anlarız ne yapmamız lazım daha önceden 20 tane normal olarak spermi çıkıyordu şimdi hiç yok fsh si 21.7 .
Cevap: FSH değeri çok önemli değil. Çok yüksek değerlerde biz sperm buluyoruz.

 

 

Soru: İlk tüp bebek denemem olumlu idi erken doğum yaptım.Şimdi donmuş embriyo kullanacağız.Başarı oranı düşer mi.5 embriyo var hepsi kullanılacak durumda mıdır.?
Cevap: Dondurulmuş embriyoda başarı şansı eğer çözüldükten sonra aynı kalitesini korumuş ise başarı şansı aynı.

 

 

Soru: Ben 28 haftalık hamileyim.Doktorda bebekler 1 hafta geri çekiyor.Başka bir doktorda ise 1 hafta ileri.Bu normalmi?ağırlık 1207 gr diyor usg ortalama ne kadar olmalı? ve son 2 ayda bebekler ne kadar kilo alıyor?
Cevap: Anne karnında bebeklerin kilo alması her hafta aynıdır.8 haftalık bebeğin anne karnındaki kilosu 1400-2100 gr arası normal. Boyu ise tepe topuk mesafesi 28-30 cm’dir.

 

 

Soru: Adet günlerinde ilk 3-4 gün koyu kahverengi leke gelmesinin başlıca nedenleri nelerdir?
Cevap: Adet gününden önce koyu lekeleriniz hakkında doğru bilgileri lütfen kadın doğumunuza danışın.

 

 

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.


Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ