lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm olanlar ne hissediyor ? Hastalığımın varlığını eşim olacak insan kabul edebilecek mi? yada söylemesem mi?

Azosperm olanlar ne hissediyor ? Hastalığımın varlığını eşim olacak insan kabul edebilecek mi? yada söylemesem mi?

Aslında bir çözümü, bir tedavisi var mı bilmiyorum ama azospermi olduğumu 2 yıl önce öğrendim. Çocukken inmemiş testis gibi bir hastalığımın olduğunu ilkokula gelen doktorlardan öğrenmiştik. Ailemi çağırdılar.  sonra Gaziantep te bir fakültede  bitmek bilmeyen testler falan filan.Neyse ki sonuca ulaşabildik.Sonunda ve benim ameliyat olmam gereken bu hastalıkta bana önerilen tedavi neydi biliyor musunuz? (penis ve testisleri sıcakta tutman gerek ,zamanla iner yerine gelir)  dedi  o  7 yıl tıp okuyan ve mezun olan ve hipokrat yemini eden doktor arkadaş… Sonuçta eskiler biraz geri kafalı ve haliyle cahil oluyorlar ailem bu söyleneni uygulamak zorunda kaldı ve ben o küçük yaşlarda bir kot giymeden önce kat kat giysiler giydim.Bilmiyordum ki testislerin sıcak ortam da travma geçireceklerini.? Ve şimdi o doktor arkadaş sayesinde azospermi hastasıyım.

Psikolojik tedavim biteli fazla olmadı.Az da olsa kendime geldim sayılır ama yine de içimde beynimde, kalbimde , ruhumda bu hastalığın korkusu var. İşin en kötü tarafı nedir biliyor musunuz ? Ben küçük yaşlardan beri hep söylerim, bir oğlum olsun adını Kaan koyacağım ,o’nu çok iyi yetiştireceğim derdim. Galiba hep sözlerde kalacak… Ama yinede şükürler olsun Yüce Allah’a  çok şükür bana böyle bir hastalığı verdi ,şimdi tek duam şifasını vermesi için.

Manevi bir doktor abim var ve 2 yıl önce konuyu ona açtım.Bende inmemiş testis vardı ameliyat olabilir miyim dediğimde gözlerini ayırdı ve şaşkınlıkla beni dinledi.Durumu anlattığımda rengi attı. o manevi doktor abimin “sana bir kaç test yapmamız lazım Emrah “dedi ve testler yapıldı .Yapılan test hormon ve spermiogramdı. Spermiogramın tüm değerleri 0 dı hormon tahlilinde de FSH 24 lerdeydi. Sebepleri anlatıldı bana hastalığın isminin azospermia olduğunu öğrenince gözyaşlarımla internette araştırmaya başladım. Ankara Üniversitesi Cebeci hastanesinde Kaan Aydos’un adı çıktı internette.Tabi ben hemen randevu aldım ve gittim .Muayene de testis boyutlarının küçük olduğunu söyledi Kaan Hocam.Spermiogram yine 0’lara vurdu FSH 20 lerdeydi .Bana sadece keçiboynuzu yiyip, evlenmemi söyledi.Artık tek umudum mikrotese.

Merak ediyorum benim gibi olan başka insanlar var mı? Bir de internette bu hastalığın yani Noa olgulu Azospermia hastalığının dünya erkek nüfusunun sadece binde birinde görüldüğünü okudum ,ne kadar doğru bilmem tabi.

Eğer var benim gibi sorunları olanlar var ise lütfen bana ulaşmasını isterim.Çünkü bendeki tek azospermi ile biten bir durum değil.Ayrıca bir de fonksiyon bozukluğum var ama gene de bunu doktora,anneye, babaya anlat.Aslında yaşanan şeyler o kadar erken oldu ki ,bazen diyorum keşke hiç test yaptırmasaydım ,keşke hiç bilmeseydim hastalığımı. Düşünün ki ben şu an 23 yaşındayım ve evli değilim. Acaba evlenince hastalığımın varlığını eşim olacak insan kabul edebilecek mi? ya da söylemesem mi? Hep böyle saçma sorular beynimi yiyor resmen ama sonuçta Müslüman insanlarız ve bilirim ki; insanın eğer kusurları var ise dürüstçe bunu eşine söylemelidir ve bende önce  Allah’a dua edip sonra eşim olacak insana durumumu anlatacağım. Tabi dilerim ki Rabbim bu durumu kabul edebilecek hayırlı bir eş nasip etsin bana. Olmadı mı? ne yapayım zaten ben hastalığımın varlığı ile yıkılmışım ,bu genç yaşta olsun be bir kere daha vurulurum ölmem herhalde…

Emrah Polat

Erkek kısırlığı ile ilgili her türlü bilgiyi “Erkek Kısırlığı ve Tedavileri sayfalarından bulabilirsiniz.

Azosperm olanlar baba olabilir mi? 

Tüp bebek tedavisi için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ