lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Prof.Dr.Fatih Şendağ Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili Hasta Sorularına Cevap Verdi

Prof.Dr.Fatih Şendağ Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili Hasta Sorularına Cevap Verdi

Soru: Senelerdir çözüm bulamadığım cevap bulamadığım soru şu sadece.Dış gebeliğin tedavisi var mı ve nedir?Cevap: Özlem Hanım merhaba dış gebelik eğer erken teşhis edilirse ilaçla tedavi edilebilir. Ama geç teşhis edilirse laparoskopik yöntemle ameliyat yapılması gerekir.

 

Soru: Kan pıhtılaşması olanlar hamile kaldıktan sonra doğuma kadar iğne kullanması mı lazım yoksa kişiden kişiye değişiyor mu şimdiden teşekkürler.
Cevap: Özellikle geçmişinizde düşükler varsa doğuma kadar kullanmanız gerekir.

 

Soru: Merhaba hocam ben rahim de yapışıklık ve perde den dolayı histeroskopi oldum Nisan ayında sonra haziran ayında adet oldum ve bir daha olmadı mı hamile olduğumu öğrendim fakat düşükle sonuçlandı  Ekim ayında hiç sancım falan olmadan düştü böyle bir düşük neden olabilir ve ameliyatın etkisi olabilir mi erken hamile kaldığımdan dolayı Doktor bana hiç açıklama yapmadı şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: Bir rahim filmi hsg çekilmesi ve rahim boşluğunun değerlendirilmesi gerekir.

 

Soru: Sayın hocam  AMH düşüklüğünde tüp bebek sansı gerçekten az mı? 33 yasındayım 1 sene daha para biriktireyim diyorum yoksa hiç mı vakit  kaybetmemek lazım? birde hocam amh düşüklüğü için bitkisel kürler tavsiye ediyormuşsunuz kullanılmalı mı sizce?
Cevap: Amh düşüklüğü yumurtalık rezervinin düşüklüğünü gösterir ancak direk gebelik şansını göstermez mümkün olduğunca vakit kaybetmeden tedaviye geçmek lazım bitkisel kürlerin bilimsel olarak etkinliği gösterilmemiştir.

 

Soru:  Merhabalar eşim azospermi  3 defa tüp bebek denedik tese yöntemi ile bulunmuştu ama tutmadı sonra eşim 1 buçuk yıl boyunca haftada 3 kez igne ve ilaç tedavisi gördü androloji uzmanına ama maalesef  bu kez hiç çıkmadı bir umut var mı bizim için eşim 48 yaşında ben 37.
Cevap: Tekrar micro tese yöntemiyle denemelisiniz.

 

Soru: Hocam. Merhaba sperm 2 milyon Sol tüp yapışık tüp  ile ilgili bir işlem den geçer miyim yoksa hemen tüp bebek tedavisine başları miyim teşekkür ederim.
Cevap: Sperm sayısı düşük olduğu için tüp bebek yöntemine geçmelisiniz.

 

Soru: Hocam sol tüpüm tıkalı tüp bebek için Her ikisini de aldırmak zorunda mıyım neden sağlıklı tüp aldırmak zorundayız hep öyle deniliyor.
Cevap: Eğer hsg de hidrosalpenks varsa tüp bebek başarısını artırmak için tüplerin alınması gerekmektedir.

 

Soru: Esimin 2 sperm sonucu. İlk testten sonra proxeed plus kullanıldı 3 ay Tüp bebek de morfolojinin önemi nedir ve (başlar iri kuyruk kısa ne demek) mikrocip bu konuda başarılı olur mu. Şansı ne kadar arttırır. Birde 2. Gün gelişimi duran embriyonun sebebi yumurtadan mı yoksa sperm kaynaklı mıdır.?
Cevap: Kaliteli döllenme ve embriyo için sperm morfolojisi önemlidir.mıcro chip denenebilir.2. gün gelişimi duran embryonun sebebi sperm kaynaklı olabilir.

 

Soru: Merhaba  hocam ben 36 yaşındayım ve hep ilaçla adet görüyorum tüp bebek de olmuyor yumurtalar çok küçükmüş bu konuda yardımcı olur musunuz.?
Cevap: Hormon değerlerinizi gönderirseniz sizinle bir ön görüşme ayarlayabiliriz.

 


Soru: Hocam benim yaş 36 iki kez tüp denemesinde yumurta kalitesiz çıktı adet olamıyorum farklı bir tedavi uygulanır mı.?
Cevap: 3 ay yumurtalığı destekleyici ilaç tedavileri uygulanıp tüp bebek tedavisine geçilebilir.

 

Soru: Hocam ben üç kez tüp bebek yaptırdım hiçbiri olmadı tüp bebek transferde 12 15 yumurta toplanıyor ama dört yada iki tane kalıyor ne yapmam gerekiyor üçüncü transferimi bir ay önce dondurulmuş koydular hiç bir sorun yok diyor doktor ne yapmalıyım.?
Cevap: CGH dediğimiz 5.gün embriyo genetik incelemeleri yapılmalı sağlıklı embriyo bulunmalı ve sonra transfer edilmeli.

 

Soru: Hocam mthfrc677  heterozigot Pıhtılaşma çıktı. 2 düşük yasadım diğer tüm tahliller yapıldı gebelikte iğne kullanmak lazım mı ? son gebelikte aspirin kullanırken düşük oldu.
Cevap: Hsg çekilmeli genetik incelemeler yapılmalı eğer sebep bulunamasa kan sulandırıcı iğne kullanılabilir.

 

 

Soru: Hocam ben 37 yaşındayım polikistikoverim var esiminde DNA hasarı var bir tüp bebek olmadı bu DNA hasarı için nasıl bir tedavi uygulanıyor tüp bebek sansımız ne kadar?
Cevap: Eşinize antioksidan tedavi verilebilir micro chip yöntemi ile sperm seçilebilir.

 

Soru:  Hocam ilk tüp bebek denememizi sizde yaptık ama olumsuz olmuştu aradan bir buçuk yıl geçti o tedavimden i şimdi ye kadar hiç gebelik yaşamadım ne yapmam lazım tekrar mı tüp bebek tedavisi gerekiyor yoksa ek olarak başka tedavimi ? sorun yoktu her şey yolunda gidiyordu ama tutmamıştı 6 yıllık evliyim.
Cevap: Yeni tedavi çeşitleri ile tekrar tüp bebek tedavisine başlamanızda fayda var.

 

Soru: Ağustos ayın da tüp bebek denemedim başarısız oldu.3.5 cm çikolata kistim var ve polikistik over var. Esimin tahlilleri normal ayrıca hasimato troidi var,bunlar tüp bebek tedavisine engel midir.?
Cevap: Bu büyüklükteki çikolata kisti tedaviye engel değil.

 

Soru:  Elonva hakkında ne düşünüyorsunuz.? Düşük AMH ve ileri yaş durumunda bir alternatif olarak Elonya yı düşünmeli miyiz.Tek doz yapılan böyle bir iğne varmış. Yumurtanın daha kaliteli olmasını sağlıyormuş. Bizimle de paylaşır mısınız. Kendi doktoruma da sorarım.
Cevap: Tek doz yumurta uyarıcı bir iğnedir hedef iğne sayısını azaltmaktır genelde normal yumurtalık cevabı olan hastalarda kullanılır ancak henüz gebelik oranını artırdığına yönelik bir kanıt yoktur düşük yumurtalık yanıtı olan hastalarda son seçenek olarak denenebilir.

 

Soru:  Hocam ben 10 yıllık evliyim çocuğum yok bir aşılama yaptırdım olmadı polikistikover hastasıyım aynı zamanda MS ve ürtiker hastasıyım MS hastalığında tüp bebek tedavi süreci nasıl işliyor yaptırmalı mıyım ? tüp bebek bir sorun olur mu süreç nasıl geçer. ?
Cevap: Bazen MS tetikleyebiliyor. Nöroloji doktorunuzun tedavi için izni gerekir.Benim bir hastamda bir sorun olmadan tüp bebek uyguladık gebe kaldı ve doğumunu yaptırdım.

 

Soru:  Amh 0.20, eşim oligosperm ve artık tedavilerimde foliküller 2 ya da 3 ve biri önden giderken diğerleri daha küçük nasıl bir protokol önerirsiniz?
Cevap: Microdoz flare up protokol veya antagonist femara protokol uygulanabilir.

 

Soru: AMH düşük olunca  tüp bebek öncesi  bazı doktorlar DHEA öneriyor, peki siz önerir misiniz ? Biesteron.
Cevap:  Bende öneriyorum. En az 3 ay kullanılması iyi olur.

 

Soru: Hocam embriyo gelişimi yetersizliği sebepleri nelerdir ? transfer bu yüzden iptal olduysa bir daha ki denemede nasıl yol izlenmelidir?
Cevap: Yumurta kalitesi kötü olduğu zaman gerçekleşir. Bazen kötü sperm kalitesinde etkili olur. Ayrıca embriyoloji laboratuvarının koşulları gözden geçirilmelidir. Yeni tedavi protokolleri denenerek kaliteli yumurta geliştirmeye çalışılır.

 

Soru: Doğal beslenmek için neler yemeliyiz yada yememeliyiz ? Nelere dikkat edilmeli?
Cevap: Katkı maddesi olan boyalı gıdalardan uzak durmayı, genelde organik gıdaları tercih etmeyi, Deniz ürünleri tüketmeyi öneririm.

 

Soru : Merhabalar yedi aydır evliyim. Otuz sekiz yaşındayım.  5 cm büyüklüğünde Over kistim var doktorum bunun bir engel teşkil etmediğini söyledi. iki aydır klomen kullandım ve çatlatma iğnesi yapıldı yumurtalarım çatlamıyor muş bana yol göstermenizi rica ediyorum.
Cevap: Hsg filmi çekilmesi, sperm analizi yapılması ve sonuçlara göre tedavi planlanması gerekirse çok beklemeden aşılama yada tüp bebek gibi aktif tedavilere başlamak iyi olur.

 

Soru: Hocam ben bir sene önce atom aldım tüp bebek tedavisine başlamak istiyorum bir sakıncası var mı.?
Cevap: yeterli bir süre gibi görünüyor ama yine de doktorunuzla görüşmeniz iyi olur.

 

Soru: Azosperm hastası eşim. Benim her şeyim normal. İlaçlara vücut cevap vermedi. Gittiğimiz doktorlar zamanında kemoterapi aldığı için tesenin de boşa olduğunu belirtti. Yani tek denemediğimiz mikrotese kaldı sadece. Denemeli miyiz yoksa beklemeli mi? Mikroteseden önce yapılacak bir şey var mi? Yoksa anne ve baba olmak bizim için hayal olarak mi kalacak?
Cevap: Bence micro tese denemelisiniz. Umudunuzu kaybetmemelisiniz.

 

Soru: Dermoid kist ameliyatı oldum 5 yıl önce iki kere tüp bebek denedik olmadı yumurta rezervinin az olduğu söylendi yeni kan tahlilinde de tiroidlerimin eksik olduğu söylendi ne yapmalıyım.
Cevap: Troıid hormonları normal hale getirilmeli yumurta rezervinize uygun bir protokolle tüp bebek yapılmalı.

 

Soru: Merhaba hocam 2 ci çocuk için 3 sene dr gittim 1 sene klomen kullandım daha sonra bu testleri istedi ameliyatla kist alınacak siz nasıl bir yol göstereceksiniz.?
Cevap: Rahim boşluğuna etki etmeyen bir myom gibi gözüküyor.Hsg filmi normalse ameliyata gerek yok.

 

Soru: Hocam 2 aşılama 3 tüp bebek denedim ama sadece birinde transfer oldu tahlillerimiz gayet normal yumurta sayısı da normal yalnız embriyolar 5. Güne gitmiyor en son yumurtaların yapısı bozuk dendi ve tedavisi yok dendi sizce de tedavisi yokumdur.
Cevap: Yumurtlatma tedavisi ile ilgili protokol, sperm seçimi ile ilgili protokol gözden geçirilmeli gerekirse embriyo gelişimi embriyoskop ta izlenmeli.


Tüp Bebek Tedavileri Hasta soru ve Doktor cevaplarının tamamını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ