Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Ameliyat sonrası sperm çıkmazsa, miyomektomi ameliyatı, kist mi menapoz mu, tüp bebek ne zaman yapılmalı.Tüp bebek tedavileri soru ve cevapları-78-

Ameliyat sonrası sperm çıkmazsa, miyomektomi ameliyatı, kist mi menapoz mu, tüp bebek ne zaman yapılmalı.Tüp bebek tedavileri soru ve cevapları-78-

Ameliyat sonrası sperm çıkmazsa, miyomektomi ameliyatı, kist mi menapoz mu, tüp bebek ne zaman yapılmalı.? Tüp bebek tedavileri soru ve

Soru: Eşimle 3 yıldır normal yolla bebek bekledik ama olmadı.Bu geçen temmuz ayında testler yaptırdık sonuç eşimde hiç sperm bulunmadı,sperm yıkanması dan sonra bile doktorumuz ameliyat önerdi ama sadece yüzde 15 şans verdi, sizce de bu şans az değil mi? Benim korkum ya ameliyatta sonrada sperm çıkmazsa başka şansımız var mıdır? Esimin yaşı 30 benim ise 21?
Cevap: Testis den sperm aranıp bulunması iyi merkezlerde ve iyi ellerde %50dir sonra gebe kalma şansı ise %35 dir.

Soru: Ben miyomektomi ameliyatı oldum yaklaşık bir yıl oldu, miyomun tekrar oluşması mümkün mü çünkü ben ameliyattan önceki şikayetlerim tekrar başladı?

Cevap: Miyom tekrarlayabilir, kontrol olmanız gerekir.

 

Soru: Ben tamamen sağlıklı bir şekilde rahim filmi çektirdim ve klomen ilaç başladım.Üç ay kullandım,sonuncu bir ayda yumurtalık büyüme yaptı ve iki aydır öyle duruyor.5.5 ilaçtan sonra ki testlerime göre de menopoz başlangıcını gösterdi ama ilaçtan önceki testlerim ise tamamen normaldi eğer gerçekten menopoz başındaysa m hamile kalma sansım nedir?Bir şeyler denemeden önce kisti mi aldırmam lazım mı?
Cevap: Adet görmeniz ilaçla sağlanır ve adetin 3.ü günü kanda FSH ve e2 bakılmalıdır,ayrıca USG sonuçları ile kist takip edilir. Düzenli adet gören bir kadın menopoza henüz yakın sayılmaz.Tahlilde yanlışlık olabilir.

 

Soru: Ben ve eşim çocuk sahibi olmak için daha önce hiç muayene olamadık. Nasıl başlamalı önce kim muayene olmalı?
Cevap: Erkekte sperm tahlili kadın da ise muayene hormon ve gerekirse hemen rahim filmi çektiriyoruz.

 

Soru: Eylülde 2.tüp bebek denemesi yaptım uzun protokol de adetim 3 gün gecikti ve lucrin kullanmıştım. Bu sefer daha lucrinin 4 günü hastalandım bu normal midir?. Şu an 3. tüp bebek tedavisine başladım.
Cevap: Lucrin sonrası kanama günü değişebilir patolojik durum yok. 3 mikroda antagonist kullanmayı öneririm. Tabii eğer tedaviye başlamadınız ise

Soru: Antagonist nedir?
Cevap: Antagonist lucrin yerine yumurtalıkları baskılamak için kullanılan bir yeni ilaç.

 

Soru: Mikroenjeksiyon sonrası embriyo tutunma süresi ne kadardır ve tüp bebekte tutunmama ( başarısız tüp bebek tedavisi sonrası )sebepleri nelerdir ? Tüp bebek tedavi öncesi sperm artırıcı ilaçlar kullanılabilir mi?
Cevap: Sperm arttırıcı ilaçların bir değeri yok mikro enjeksiyon sonrası 3 gün sonra implantasyon başlar zaten 10 gün gebelik testi yaparız.

 

Soru: Ben 34 yaşındayım ve ilk tüp bebek  denemem yapıldı ve 29 tane yumurtadan 6 tanesi döllendi ve hepsi transfer edildi tüp bebek tedavisinde yumurtaların neden döllenemediğini bulmanın bir faydası olur mu? yumurtanın döllenmemesinin sebebini araştırmak için ne gibi tetkikler yapılabilir tedavisi var mıdır?
Cevap: İkinci kez uygulama yapıldığında fertilizasyon tekrar değerlendirilir.

 

Soru: Sperm sayısını ve hareketini artırıcı doğal ilaçlar ve vitaminleri önerir misiniz?
Cevap: Sperm arttırıcı ilaç vitamin önermiyorum.

Soru: Ben 2 dış gebelikten sonra tüp bebek tedavisi  ile hamile kaldım fakat bebeği 24. haftada kaybettim plasenta aşağı yapılmış, birde sedimantasyon ve crp çok yüksekti eşin aşağıda olması enfeksiyonun bebeğe gitmesine sebep olur mu, tekrar gebe kaldığımda yine aynı problemleri yaşama olasılığım ne kadardır? Ayrıca eşimin sperm sayısı 30 milyon sağlıklı sperm oranı %6 benimde tek tüpüm alındı bu durumda yumurta takibi ile normal yoldan gebe kalabilir miyim? Yada ne önerirsiniz?
Cevap: Önerim tekrar tüp bebek uygulaması ama önce histeroskopi ile rahimin değerlendirilmesi gerekir, gebe kalınca yakın takip gerekir.

 

Soru: Kistlerim ve yapışıklık sebebi söylenerek laporoskopi geçirdim,sonucunda yumurta kalitemin iyi olmadığı, yumurta sayımın biraz düşük olduğu ve biraz da yumurta kanallarımın ağız kısmında darlık olduğu başka bir problem görülmediği söylendi, 3 yıldır korunmuyor uz,eşimin sperm testleri normal sınırlarda-varikosel şikayeti var ama ameliyat düşünülmedi,bir kez aşılama denedi- olmadı, bir kez tüp bebek denendi alınan 4 yumurta döllenmeden defekt olduğu için işlem tamamlanmadı, ben eşim 32 yaşındayız. Tüp bebek dışında şansım yok mu? Ne düşünürsünüz?
Cevap: Tüp bebek dışında şansınız yok gibi görülüyor yumurtlamanın uyarılması çok önemli yumurta sayısı ve kalitesi az herhalde antagonist protokol yapılabilir.

 

Soru: Ofis histeroskopi de rahim temiz çıktı sanırım enfeksiyon vajina dan yukarı bebeğe ilerlemişti, zaten kese delindiği için bebeğin suyu sızıyordu.
Cevap: Gebeliği yakın takip edilmeli ve beklemeli?

 

Soru: Eşim ve ben 32 yaşındayız. Eşimin sperm sayısı normal ancak ileri hareketler yavaş ve morfoloji %1, 5 aşı + 3 mikro denedik. Kaliteli ve çok sayıda embriyolar oluşuyor. 4. denemek istiyorum. Benim rahim filmim , laporoskopi , histereskopi vs her şey yapıldı. Temiz. Co kültür denemeli miyim yada ne yapmalıyım?Ben 5 aşı + 3 mikro denedim. şimdi ne yapayım?
Cevap: Aşılama 3 kez olmazsa mikroenjeksiyon öneririm. Co kültüt denemeniz gerekmiyor,biraz denk gelme faktörüne yani şansa ihtiyacınız var. 72 mikro enjeksiyon öneririm.

 

Soru: Benim fsh değerim yüksek çıktı.28 yaşındayım.Eşimin sperm durumu iyi.Bu ay aşılma denedik.On gün sonra sonucu alacağım. Fsh 13.8 E2 /8 bu durumda aşılama mantıklı bir çözüm müydü?
Cevap: Fsh 13 ise yumurta rezervi azalmıştır, tüp bebek öneririm.

 

Soru: Ben 41 yaşındayım ve ilk olarak tüp bebeğe başlıyoruz, yaşımın bu tedavide olumsuz etkisi ne kadar?
Cevap: 41 yaşında gebelik oranı sadece % 10 dur hemen vakit kaybetmeyin zira seneye şansınız daha da düşer.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ