lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurta rezervi az olanlar ne yapmalı ?

Yumurta rezervi az olanlar ne yapmalı ?

Yumurta rezervi az olanlar ne yapmalı; Doktorunuz yumurta rezervinizin az olduğunu belirtti ve tedavi hakkında kararı da size bıraktı. Kendi kendinize uğraşarak hamile kalmayı mı beklersiniz yoksa hemen yardımcı üreme tekniklerine mi başvurmanız daha doğru olur. ? Bu konuyu Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğluna sorduk.

Yumurta rezervi az olan hanımlara önerileriniz nelerdir?

Yumurta rezervi az olması durumunda sıkıntı geleceği görememekten kaynaklanıyor.Türkçesi biz yumurtaların ne zaman tamamen tükeneceğini çok fazla kestiremiyoruz.Dolayısı ile bu hasta grubunun  mümkün olan en kısa zamanda  gebe kalmasını istiyoruz. Gebe kalmasını isterken yöntem konusunda çok sert bir tutumumuz yok .Bu normal yolla olabileceği gibi tedaviler yolu ile de olabilir. Ancak tüp bebeğin getireceği başarı şansı ile diğer tüm tedavilerin toplamının getireceği başarı şansı arasındaki fark çok tüp bebek lehine yüksek olduğundan dolayı direk olarak tüp bebeğe geçmeyi ,bu hastaları en yüksek şansla bir an önce gebe bırakmayı yeğleyebiliyoruz.

Yumurtalarınız zayıf veya yumurta rezerviniz düşük demek “bu hasta kendi kendine gebe kalmayacak” anlamını taşımıyor.
İyi senaryo aradan 3 ay geçti 6 ay geçti kendi kendine gebe kaldı süper ama 6 ay geçti mevcut rezervini de tüketti o zaman biz tüp bebek yapıyor olsak dahi o zaman yumurta bulmakta zorlandığımız takdirde ne yazık ki başarı şansımız otomatik olarak düşüyor.

Yumurta rezerviniz azsa bir an önce gebe kalın bunda da en yüksek başarıyı tüp bebek getirdiği için biz otomatik olarak tüp bebeği kliniksel olarak tercih etmek durumunda kalıyoruz.

 

 

Yumurta rezervi az dediği zaman doktor hemen tüp bebeğe başvurulması gerekir diye düşünüyorsunuz o zaman değil mi?

Kesinlikle öyle çünkü biz hasta adına risk alamıyoruz. Tüp bebeğin getireceği genel başarı şansını yüzde 50 olarak kabul edersek kendi haline bıraktığımız takdirde aylık getirebileceği başarı şansı % 3-5 düzeyinde kalacaktır. Yumurta rezervi az olan bir hastada aylık % 3ü 5i kovalamaktansa % 50 yi kovalamak çok daha mantıklı bir risk yönetimi olur. Hasta kendi insiyatifi ile  kendi kendime deneyeceğim deme şansına sahip ama doktor olarak izim hastanın adına böyle bir riske sokmak çok mantıklı gelmiyor bana göre . Dolayısı ile rezervi az ise  mümkün olan en kısa zamanda gebeliği elde etmek istediğim için  en yüksek başarıyı da tüp bebek uygulaması getireceği için  kesinlikle tüp bebeği tercih ederim.

Çok teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

İleri yaşta veya yumurta rezervi azalan hastalarda başarı şansı artırılabilir mi? 

Yumurta rezervinin azalması kalitesinin de mi düştü anlamına geliyor? 

Yumurta rezervi azalmış hanımlar tüp bebek ile hamile kalabilir mi? 

Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Kadında Yumurta Rezervinin Az Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erken Yumurta Yetmezliği belirtisi ,nedeni ,teşhisi ve tedavisi

 

Yumurta rezervi ile ilgili Tüp bebek hikayeleri

Daima tanrısal olarak korunuyor ve yolla gösteriliyorsunuz…

Tüp Bebek Başarı Hikayeleri : Asla pes etmeyin bir yumurta ile hamile kaldım.

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu Formu ile kendisine ulaşabilir ve dernek indirimi kullanabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ