lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?  Bu soruyu Doç.Dr.Turgut Aydın’ a sorduk ;

Maalesef menapoza girmiş bir hastanın tekrar üremesini sağlayamayız. Böyle bir imkan yok. Ya da kötü over olan bir hastanın rezervi bir takım ilaçlar kullanılarak daha iyi yapabilir miyiz? Böyle de bir şey yok . Ay ay hastanın farklı yumurtalık cevapları olabilir.
Bir tüp bebek tedavisinde 3 yumurta çıkarken bir sonrakinde 5-6 yumurta çıkartabilirsiniz. Ay ay değişebilir ama bu düşüş trendi devam eder. Yaş ile birlikte ya da over rezervinin durumu ile ilgili yada bu da çok duyulur “Doktor bey bana imkansız çocuğunuz olmaz “dedi .Hormonlarım çok yükselmiş fakat ben gebe kaldım diyebilir hasta.

Evet  olabilir 40 yaşında bir hasta 6 aydır adet görmüyordur fakat daha sonra menapoza girerkende insanlar bazen yumurtlaması olabilir, spontan yumurtlamalar olmaya başlamıştır tek tek  bir kaç ay ve ondan insan gebe kalabilir.Ama bu olmayan bir yumurtanın tekrar olduğu anlamına gelmez ,tek tek yumurta döküldüğü anlamına gelir, yada yumurta geliştiği anlamına gelir.

Yumurta rezervi azalmış hastalar bir kaç aylık kürler ile vakit kaybetmesinler ;

Bununla ilgili bir çok ilaçlar kullanılıyor  bir çok tedaviler oluyor ve hastaların çok canı yanıyor. 3-4 aylık kürler ,tedaviler… Ama bunların bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir altyapısı yok. Tam tersine bu tür tedavilerde hastanın daha çok zaman kaybetmesi var olan gebe kalma şansı ( denemeyle elde edebilecekleri) ortadan kalkmasına neden olabiliyor. Onun için rezervi düşük hastaların bence doktorlarla iyi iletişim kurarak tekrar tekrar tüp bebek  yaptırması yada embriyoların dondurularak daha sonra transfer yapılması gibi bir takım alternatifleri kullanabilirler.

Çok teşekkür ederiz.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Ben erken menapozla Doğal Hamileyim

Erken Menapoz Sağlık Sorunları Yaratır mı?

Erken Menapozda Alternatif Tedaviler Nelerdir?

Erken Menapoz ve Diyet

Erken Menapoz ve Kısırlık

Erken Menapozun Belirtileri Nelerdir?

Erken Menapoz Nedir?

Erken menapoz olayı 23-28 yaşında bile girenler var?

Altın yumurta nedir ? Yumurta rezervi azlığı

Acıbadem Atakent Üniversitesinde SGK raporu geçmekte aynı zamanda rapora uygun olan çiftlere tüp bebek raporu çıkartılma imkanı bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın ın Doktor formunu doldurarak kendisine ulaşabilir. ÇİDER Derneği  anlaşması ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
  1. Büşra dedi ki:

    Merhaba ben 22 yaşındayım amh değerim 0.18 erken menopoz tanısı konuldu belirsiz sebeplerden dolayı .yumurta dondurmak istedim fakat üniversite çok az şansım olduğu için izin vermedi. Bekarım diye bir tedavi şansım yokmu tüp bebek merkezleri de sadece evliler için tedavi uyguluyoruz diyerek bir çok ozel hastaneden, büyük şehirlerden geri çevrildim .

BİR YORUM YAZ