lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Vajinismus Çiftleri Nasıl Etkiler?

Vajinismus Çiftleri Nasıl Etkiler?

Vajinismus problemi yaşayan çiftler başlangıçta birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Bunun arkasında bu sürecin yeni olması, hem de kadın ve erkeğin aynı duygusal arka planı paylaşması yer almaktadır. Çünkü vajinismus kaygısını yaşayan duygusal yapıdaki hanımları gene aynı duygusal yapıya yakın yani arka planda çocuksu duygusal yapıya yakın erkekler seçmektedir. Ve süreçte bir süre sonra her iki tarafta bundan bunalmaya, kabullerinden vazgeçmeye ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Ve gene yaşanılamayan, başarılamayan cinsellikten sonra cinsel denemelere ara verilmektedir.
Başlangıçta bu süreç çeşitli bahanelerle aynı saatlerde yatağa girmekten kaçınmakla başlar. Bazen bilinçaltı süreçlerin getirdiği sıkıntılar ile beraber olur olmaz şeylerden çiftler kavga etmekte, küsmekte ve böylece o geceyi o günü kurtarıp cinselliği yaşamamakta, denememektedirler. Çünkü denenen bir cinsellik sonuçta başarılamayacak her iki taraf için kaygı, üzüntü ve mutsuzluk olacaktır.
Süreç ilerledikçe bazı çiftler bunu karşılıklı olarak kabul edip bir süre konudan uzaklaşırlar. Cinselliklerini basit düzeylerde yaşayıp sorunu unutmaya çalışırlar ama sorun hiçbir zaman unutulmamış, her zaman arka planda işlemeye devam etmektedir. Sadece ön yüzde sanki sorun yokmuş gibi davranılır.
Vajinismusun etkileri
Evliliğin süreçleri biraz ilerledikten sonra kişiler gene problemle yüzleşmeye başlarlar. Bunun arkasında da bunu tetikleyen en büyük etkenlerden birisi de çevrenin “ne oldu, sizin hala çocuğunuz yok mu, niye çocuk yapmıyorsunuz?” demeleri ve anne-babaların da torun istemelerinden kaynaklanmaktadır. Süreç tekrar alevlenmeye başlar ve tekrar arayış yoluna gidilir. Tabii ki böyle bir problemi yaşayan çiftin nereye başvurabileceğini bulabilmesi çok önemli bir süreçtir. Çünkü bu sorunu herkesle paylaşamazsınız, kime anlatacağınızı ve karşı taraftan nasıl tepki göreceğinizi bilemezsiniz.
Diğer bütün süreçlerin çözümünde olduğu gibi kişinin gerçek anlamda bunun çözümünü istemesi gerekir. Sürecin en sıkıntılı aşaması; terapiye başlamak için bir yere başvurmak ve bu kararı vermektir. Bu sürece insanların kendini hazırlaması gerekir ve vajinismus problemi de diğer problemlerden gerek cinsel olsun gerek diğer sağlık problemlerinden, hastalıklardan farklı bir süreç değildir. Bu da insanın devamı, sağlıklı bir birey olabilmesi için yaşaması gereken bir süreçtir. O zaman çiftlerin bu problemi de doğal akışın içerisinde kabul edip çözümü araması gerekir.

Vajinismus ile ilgili sorununuz varsa ve bebek sahibi olmak istiyorsanız Op. Dr.Süleyman Eserdağ  ÇİDER danısma formu doldurup iletişim kurabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ