lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek merkezlerinden istediğiniz bilgiyi alabiliyor musunuz?

Tüp bebek merkezlerinden istediğiniz bilgiyi alabiliyor musunuz?

Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda Facebook Tüp bebek Tedavileri ÇİDER grubunda yeni bir araştırma yaptık ve tüp bebek hastalarına “Merkezlerden yeterince bilgi alabiliyor musunuz” diye sorduk.  
Bir çok arkadaşımız anketle ilgilendi ve cevapladı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.  Cevaplayanların %65 i yeterince bilgi alamadıklarını % 35 i de bilgi aldıklarını belirtiler.
Peki neden bilgi alamıyorlardı?  Bir kısmı devlet hastanesinde , bir kısmı da özel tüp bebek merkezlerinde tedavi görüyordu.  Devlet hastanelerinde hastaların yoğun olması ve bir muayene daha bitmeden diğer hastanın muayeneye hazırlanması için odaya alınması , doktorun vakti olmaması nedeniyle hastaya soru sormak için zaman bırakılamaması da bu cevapların az olmasına da neden olabileceğini fark ettik.
Bu arada ikinci bir anket daha yaparak ,neden tedavileri hakkında yeterince  bilgi alamadıklarını da açıklamalarını istedik ve soruları da fazla dağılmasın diye grupladık.
% 60 Önemli bir çoğunluk tedavileri hakkında  muayene ve tahlillerden sonra herhangi bir soru sormadan tam olarak bilgilendirilmek istediklerini belirtti. ( Çünkü çoğunun sorunu hakkında bilgisi yoktu ve ne soracağını bilmiyordu.Bu açıklamayı uzmandan bekliyorlardı.)
%30 Bir kısım tüp bebek hastası da soruların doktorun yanından çıktıktan sonra aklına geldiğini bu nedenle soramadığını belirtti. O anda içinde bulundukları durum nedeniyle heyecanlanıyor kendini baskı altında hissediyor düşünme duruyor ve sadece kendini olan bitene teslim ediyor. Doktoru bile doğru düzgün dinleyemiyorlar. Doktorun odasından çıktıktan sonra muhakeme çalışmaya başlıyor ve sorular  akla peş peşe geliyor. Ama cevaplayacak kimse yada yeniden ortam olmuyor  bu nedenle etrafa, yakınlarına yada gruplara  sorup  genel bilgi almaya çalışıyorlar.
%10 hasta  grubu da soruların akıllarında olduğunu ve personelden çekindiklerini belirttiler.

Hastalar tedavileri boyunca hele ilk defa oluyorlarsa bir çok soru ile karşı karşıya kalıyorlar. Çünkü karşılaştıkları her şey onlar için ilk, yeni ve  bilinmedik bir durum. Ve bu zaman zarfında yaşanan her şey onlar için çok önemli ve acil .  Bu nedenle tedavilerinden önce yaşayacakları her şeyle ilgili çok ayrıntılı bir bilgilendirmeden geçmeleri gerekiyor. Yaşayacakları her şeyin yazılı olarak ellerine verilmesi, kendilerini kontrol  edebilmeleri ve ilaçların doğru kullanılması açısından oldukça önemli.
Hemen her merkez ilaçlarla ilgili bilgi veriyor, imkan olursa hastaların günlük ilaç tedavilerinin telefonla kontrol edilmesi hastaya tedavisinin doğruluğu konusunda büyük güven verip ve başarı oranını artırabilir.
Zaman zaman  gene anket yapıp  bunları  yorumlamaya devam edeceğiz. Aklınıza gelen bir şey varsa ve bize yazarsanız yeni anketlerle ilgili bize çok destek vermiş olursunuz. Şimdiden teşekkürler . 🙂
Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve anlaşmalı merkezlerimizde daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.
Dernek İletişim cep telefonu: 05414551606

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ