lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkekler ve Kadınlar için Doğurganlığı Artırıcı Antioksidanlar

yonetim

Diyet ve  bazı vitamin takviyeleri sperm ve yumurta kalitesini artırabiliyor ve dolayısı ile gebelik oranlarını da .Bununla ilgili bir çok çalışmada yapılıyor. Sizin için yurtdışındaki doktorların antioksidan listesi ve temel tavsiyeleri aşağıda düzenledim.  Önce Doktorunuza sorun öyle kullanın. Bu bilgiler sizi aydınlatmak amacı ile verilmektedir. Tedavi yerine geçmemektedir.

Erkekler için öneriler.
Her yaş grubu erkekler için öneri:
1 . Meyve (özellikle böğürtlen, yaban mersini ve çilek) ve sebze, daha az kırmızı et (börekler, hamur işleri, kızarmış gıdalar ,trans yağlar yok) ile Sağlıklı yemek türü olacak.
2. . Omega-3’ün (balık yağı) günlük 500-1000 mg (şişenin arkasındaki beslenme etiketini kontrol edin)
 

40 yaş üzeri ve / veya menisinde  (düşük sayım, hareketlilik ve / veya morfoloji) olan erkekler için; Aşağıdaki vitamin ve mineralleri dikkatle inceleyin  :

1 .  500-1000 mg C vitamini, yeşil çay (günde 1-3 fincan); Günde iki kez 40-60 mg piknojenol (Çam ağacından elde edilen bir OPC’dir. Güçlü Antioksidan aktivitesi de, içerdiği   ) eklemeyi düşünebilirsiniz. (bahsedilen diğer antioksidanların yerini alabilir veya eklenebilir).
2 . Omega-3’leri   1.000 ila 2.000 mg’a yükseltmeyi düşünün. 1840 mg’lık bir çalışmada 8 ay boyunca tüm semen parametreleri geliştiği gözlenmiş. Özellikle katı morfoloji sorunu olanlarda.
3 . Bazı çalışmalar folik asit, 400 mikrogram ve çinko, günde 15-30 mg ilave edildiğinde sperm için faydalar göstermiş. Bunlar birçok multivitaminin içinde bulunmaktadır..
4 . Şekersiz dark çikolata güçlü bir antioksidandır.
5. Günde iki defa 200 mg Co-enzim Q-10  ilave alabilirsiniz..   Bir çalışmada sperm hareketliliğini uyardığı görülmüş.
Not: Bu öneriler kademeli olarak eklenebilir ancak olumlu gerçekleşme görmek için en az 30 güne izin verilmesi gerekeceğinden daha fazla zaman gerekir (tam bir netice alınması 90 gün sürebilir).

 

Kadınlar için önerilenler;
Her yaş grubu hanımlar için

Omega-3ün (balık yağı) günlük 500-1000 mg (şişenin arkasındaki beslenme etiketini kontrol edin).

37 yaş üstü kadınlar için  omega3 ün yanına aşağıdakileri eklenebilir.   :

1 .  – 500-1000 mg C vitamini, kafeinsiz yeşil çay (günde 1 fincan);  Pycnogenol  ( Antioksidan .Fransa’da sahil kenarlarında yetişen çam ağacının kabuklarından elde edilen bir üründür. Türkiye de büyük vitamin markalarında mevcut eczanelerden sorabilirsiniz.)   eklemeyi düşünebilirsiniz. 40-60 mg günde iki kez.
2.  Folik asit 400 mikrogram .. genellikle en az bu miktarın tüm prenatal vitamin ve multivitaminler içinde bulunaktadır.
3 . Protein alımı düşükse 1-2 g L-arginin  eklenebilir.
4. Günlük Co-enzim Q-10, 600 mg alabilirsiniz. (“Co Enzyme Q-10” prospektüsünü dikkatlice okuyun )yukarıda sayılı  maddeler olabilir o zaman bütün takviyeleri iptal edip balık yağı hariç sadece bunu alabilirsiniz .

 

 

Aşağıdaki konularıda incelemenizi öneriyorum

Erkek kısırlığında klinefelter sorunu .Erkek kısırlığı ile ilgili ayrıntılı bir sayfadır.

Erkeklerde Varikosel Sorunu   100 erkeğin 80 ninde görünen bir sorun. Okumanızda yarar var.

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme   bu bir sayfadır bir çok konu var..

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve tedavileriniz daha uygun koşullarda yaptırabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ