lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için Akupunkuturu denediniz mi?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için Akupunkuturu denediniz mi?

Akupunkturist Prof.Dr. Kaya Özkuş www.cocukistiyorum.com internet sitesi ve Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğimizin tüp bebek tedavilerinde akupuntur danışman doktoru olmayı kabul etti.

Artık tüpbebek tedavilerinizden önce bedeninizin tüp bebek tedavisine hazırlanmasına yardımcı olma konusunda www.cocukistiyorum.com internet sitemizden kendisine, forumumuzda sorularınızı sorup cevaplarını alabilecek, sitemizin ve derneğimizin üyesi olmanız nedeni ile sağlanan kolaylıklarla rahatça tüpbebek tedavisi öncesi akupunktur yaptırabileceksiniz.

 

Bu görüşme nasıl oldu?

Dernek Başkan Yardımcımız Cansın Şenlik ile bir davet üzerine bir tüp bebek merkezine  gittik. Oldukça değişik bir davet almıştık.Antalya’da yapılan Akdeniz Üreme Sağlığı Kongresi’nde sitemizdeki anketlerin sonuç çalışmaları olan “Hastaların Doktor ve Merkezlerden Beklentileri Nelerdir “ adlı sunum doktorumuzun dikkatini çekmiş, aynı sunumu kliniğindeki uzman arkadaşlarına ve personele de sunmamız için rica da bulunmuştu.Bizde bu tekliften çok mutlu olduk ,kendisini memnuniyetle karşılık verdik ve gidip prezantasyonumuzu yaptık.
Oraya gittiğimde doktorumuz  tesadüfen orada olan bir arkadaşı ile tanıştırdı bizi. Akupunkturist Prof.Dr.Kaya Özkuş İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi. Kendisi ile tanışmaktan büyük mutluluk duymuştum çünkü doktorumuzun kendisi ile tüp bebek tedavilerinde birlikte çok uyumlu çalıştığını biliyordum .Türkiye’ de akupunktur konusunda da otoriteydi kendisiyle ayrıca ayrıntılı olarak görüşme yapmak ve sitemizde yer almasını rica etmek istiyordum. Heyecanla sizinle mutlaka görüşmemiz gerekiyor bizimle çalışmanız gerekiyor diye ısrar ettim.Oda beni kırmadı ve en kısa sürede randevulaşmak üzere sözleştik ve ayrıldık.

Bir hafta sonra e-posta ile haberleştik, randevulaştık ve geçtiğimiz hafta çarşamba günü de Cansın ben ve üyemiz Ebru ile birlikte Nişantaşı’ndaki bürosunda kendisi ile buluştuk.Tam 4 saat akupunktur ve vücudumuzun işleyişi, verdiğimiz tepkiler, infertilite ,kısırlık ve tüpbebek tedavileri ,hayat ve yaşam üzerine konuştuk.O kadar dolu dolu bir insan ki konuşurken vaktin nasıl geçtiğini anlayamadık.

Prof Dr.Kaya Özkuş tüp bebek tedavileri öncesinden başlayarak tüp bebek tedavisine  başlayacak hanımların bedenlerini tedaviye hazırlamalarına yardımcı oluyor. Bize bu konuda yarım gününü ayırarak ayrıntılı olarak bilgi verdi. Size sorularımızdan küçük pasajlar vereceğim çünkü 4 saati buraya sığdırmam imkansız.Umarım beni affedersiniz ,bunun acısını nasıl çıkarabilirim derseniz sorularınızı kendisine forumda yazarak cevaplarınızı en kısa sürede alabilirsiniz… Çünkü artık o bizim akupunktur konusunda danışman doktorumuz olmayı kabul etti. İşte görüşmede sorularım ve teybimden derleyebildiğim cevapları…

 

Kaya Bey Akupunktur nedir.?

Akupunktur yaklaşık üçbin yıllık bir geçmişe sahiptir. Akupunktur tedavisinin başlangıcı insanlığın taş devrini yaşadıkları dönemlere uzanmaktadır. İlk akupunktur iğneleri yeşim taşından yontularak uçları sivriltilmiş “Bian” adı verilen taş iğnelerdir. İlk çağlara ait buluntular arasında bu örneklere rastlanmıştır. Daha sonraları bambu iğneler ortaya çıkmış ve sonraları da insanlığın gelişimine uygun olarak metal iğneler kullanılmaya başlanmıştır. Antik çağda Mezapotamya ve eski Mısır medeniyetlerinde de akupunktura benzer yöntemlerin uygulandığı görülmektedir.

Hemen belirtmem gerekir ki; Akupunktur alternatif tıp değildir. Kendi sınırları içinde tedavi edebildiği veya katkıda bulunabildiği hastalık ve şikayetlerin tanımlandığı bilimsel bir tedavi yöntemidir. Günümüzde bilimsel kriterler ile değerlendirilmekte üniversiter bir bakışla araştırılmaktadır. Tıbbın tedavi edemediği her şeyi tedavi eder gibi bir yaklaşım söz konusu değildir . Akupunktur; üçbin yıldan beri insan sağlığı için uygulanan ve son yıllarda batı da yapılan yoğun araştırmalar sonucunda gittikçe yaygınlaşan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur ve tüp bebek tedavileri nasıl bir araya geldi.?

 

Geçmişte de anne adayları, tüp bebek ve kısırlık tedavisi gören hastalar bize başvuruyorlardı. Ama kadın doğumcularına haber vermezlerdi. Biz onlara destek oluyorduk. Fakat bunu biz de kamuoyuna duyurmazdık. Çünkü elimizde bununla ilgili herhangi bir bilimsel yayın yoktu. Ama bugün Amerika’daki tüp bebek ve akupunktur yayınları ortaya çıkınca kadın doğumcuların da doğal olarak bu işe aklı yattı şu an gönül rahatlığıyla hastalarını yollamaya başladılar. Biz de yaptığımız işi daha rahat anlatabilir hale geldik. Burada tedaviyi yaratan kadın doğum uzmanıdır. Önce bunun anlaşılması lazım yani tüp bebek uygulaması kadın doğumcunun başarısıdır.
Anne adayının bedenini tüp bebek uygulamasına nasıl hazırlar?

Çocuk sahibi olma uğraşı ,tüp bebek tedavileri anne adayında yoğun strese neden olur. Uygulamanın getirdiği stresin yanı sıra başarısız olmanın getirdiği stres çok daha büyüyen bir strese ve baskıya dönüşür.

Bu aşırı baskı tedavide başarı şansını olumsuz etkiler. Akupunktur limbik sistemi düzenleyici etkisi ile tüp bebek tedavisi sırasında anne adayının strese karşı dayanıklılığını arttırarak bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Infertilitenin tüp bebek yöntemi ile giderilmesinde önemli engellerden biri de, uterus’un döllenmiş yumurtanın yerleşeceği tabakasının olgunlaşma güçlüğüdür.

Akupunktur endometrium olarak adlandırılan bu tabakanın yeterli olgunluğa ulaşmasına katkıda bulunmaktadır.Ne

Tüp bebek tedavisinde Akupunktur tedavisi ne zaman başlanmalıdır?

Tüpbebek tedavisinde akupuntur için kesin bir protokol ve zaman tanımlamak oldukça güçtür. Süre ve protokol hastaya göre tanımlanır. Bununla birlikte bizim önerebileceğimiz, transferden 3 veya 4 hafta önceden başlanmasıdır. Bu sürede akupunkturun anne adayındaki olumlu etkisini maksimuma çıkarmak söz konusudur.

En az 10-15 seans almalıdır. Tüpbebek tedavisi transferi  yapıldığı gün ve sonucların belli olacağı güne kadar akupunktur yapılabilir.

Hamilelik sürecinde akupunkturdan yararlanılabilir mi?

Tabi ki akupunktur özellikle de hamilelikte bir çok sorunun giderilmesinde kullanılabilir. Bildiğiniz gibi hamilelik sürecinde ilaç kullanılmaz. Bu süreçte ortaya çıkabilecek baş ağrıları, bel ve boyun ağrıları, aşırı bulantı kusma şikayetleri akupunktur tedavisi ile ortadan kaldırılabilir ve ya kabul edilebilir derecelere indirilebilir. Bu hamileye sunulabilecek en büyük iyiliktir. Bununla birlikte bu bilgi ülkemiz insanı tarafından yeterince bilinmemekte ve akupunkturdan hamileler yeterince yararlanamamaktadır.

Limbik Sistem nedir?. Bize biraz açarmısınız bizim için çok yabancı bir kelime?

Duygusal belleğimizin yer aldığı yerdir limbik sistem.

Yaşadığımız sürece biriktirdiğimiz bilgi beynimizde limbik sistem denilen bölgede toplanmaktadır.

Limbik sistem, hipothalamus aracılığı ile endokrin sistem ve otonom sinir sistemini etkiler. Bu etki sonucu Limbik Sistem dışarıdan gelen her türlü uyarana bedenin vereceği cevabı düzenler. Özellikle stres oluşturacak uyaranların beden için zararsız hale getirilmesine uğraşır. Eğer stres oluşturan uyaranlar sürekli ise bir süre sonra limbik sistem bu fonksiyonunu yerine getiremez ve buna bağlı adet düzensizliğinden kabızlığa, gerilim başağrısından metabolizma faaliyetlerinde azalma nedeni ile ortaya çıkan şişmanlık problemine kadar bir çok fonksiyonel rahatsızlık başgösterir.

Akupunktur, limbik sistemin regulasyonunu yapar ve doğru çalışmasını sağlar. Beden fonksiyonları daha doğru ve düzenli çalışan bir anne adayı kadın doğumcunun da doğal olarak işini kolaylaştıracaktır

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. En kısa sürede sizi aramızda görmekten mutluluk duyacagız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ