Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kuruyemişlerin doğurganlık üzerine büyük etkileri vardır.

Kuruyemişlerin doğurganlık üzerine büyük etkileri vardır.

Kuruyemişler güç kaynaklarıdır ve doğurganlık üzerinde önemli etkileri vardır.

Kuruyemişler özellikle fındık doğurganlık için önemli besin paketleridir. Sağlığınızı korumak, yeni bir hayat oluşturmak için en önemli maddeleri içerirler. Bunların içindeki özellikle dört önemli unsur protein, omega-3 yağ asitleri, çinko ve vitamin E. Dir.

Kuruyemişlerdeki protein
Kuruyemişler vücuttaki dokuların onarımı ve yapısı için gereklidir. Bu ihtiyaç anne karnında büyüyen bebeği de içerir. Protein amino asitler vücudun hücrelerini onardığı gibi bebeğinizin de yapı taşlarını hazırlar. Mükemmel enerji kaynağı proteinlerdir.

En yüksek protein içeriği ile kuruyemişler:

Yer fıstığı 6,7 g

Ayçiçeği tohumu 6 g

Keten tohumu 6 g

Badem 6 g

Susam 5 g

Ceviz 4 g

Omega-3 yağ asitleri
Omega-3 sağlıklı üreme hormonlarını düzenler, servikal mukus üretimini artırır, yumurtlamayı teşvik eder ve üreme organlarında kan akımını artırarak rahim kalitesini artırmaya yardımcı olur.Ayrıca endometriozis, PCOS ve uterin fibroids gibi doğurganlık sorunlarının düzelmesi için yardımcı olur. Omega-3 uygun sperm üretimi içinde önemlidir. Gebelikte, omega-3 sinir sistemi ve beyin gelişimine yardımcı olabilir.

Omega 3 içeren kuruyemişler şunlardır:

Ceviz-1/4 fincan = 2.270 mg

Keten tohumu – 2 Tbs = 3,510 mg

Kenevir tohumu-3 Tbs = 3000 mg

Chia tohum – 1Tbs = 2300 mg

Çinko
300’den fazla farklı enzimlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için vücuttaki çinko çalışır. Doğurganlık için önemlidir, çünkü sperm, hormonal denge, kromozom hataları önleme ve korunması, tekrarlayan düşük yapmanın önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Çinko içeren kuruyemişler :

Kabak-1/4 fincan = 2.7 mg

Susam-1/4 kap = 4.5 mg

E vitamini
Üreme için gerekli bir vitamindir. Hatta vitamin en etkin forma kimyasal adı “alfa-tokoferol” “çoluk çocuk” ve “ayı” anlamına gelir.Yani “çocuk ayı” için yeterli vitamini sinir hücreleri, kırmızı kan hücreleri, karaciğer ve bağışıklık sistemine destek olmaya gösterilen E. Antioksidan E vitamininin belli bir düzeyde olması gerekir.

En çok E vitamini içeren kuruyemişler :

Ayçiçeği tohumu – 1/4 fincan = 18.10 mg

Badem – 1/4 fincan = 8,97 mg

Nasıl tüketilmeli

1.Kuruyemişler organik ve çiğ olarak tüketilmelidir. Mümkünse fındık ve ceviz dahil kabukları içinde satın almanızı öneririz.

2.Keten tohumunu kendiniz öğütüp toz haline getirip kullanın.Keten tohumunu ögütmeden kullanmayın. Tohum bagırsaklardan sindirilmeden geçmektedir.Size hiçbir yararı olmamaktadır.

3Tohum yağlarını vitaminlerini yok etmemek için kendiniz yapmaya çalışın ve taze tüketin.

4.Kendi ekmeğinizi kendiniz yapmaya çalışın ve içine süt,ceviz,fındık susam gibi vitaminli katkıları kendiniz ekleyin.

5.Kuruyemişleri eger hemen kullanmayacaksanız hava geçirmez bir kaba koyarak buzdolabında yada derin dondurucuda muhafaza edin .

6. Kavrulmuş fındık yada tohumların yagda kavrulmasından kaçının Yagda kavrulmus fındıkta serbest radikaller yüksek olabilir zararlı olabilir. Ham yada filizlenmiş fındık en iyisidir.Kavrulmus fındıktan yapılmıs yaglardan kacının.

Organik olmayan fındık ve tohumları satın almayın.
Başvurular:
1. doğal-bereket-info.com/doğurganlık-diyet
2. Fallon, Sally. Enig, Mary G., doktora Besleyici Gelenekler: Yemek kitabı politik olarak doğru beslenme ve diyet Dictocrats zorluklar. NewTrends Yayıncılık A.ş. 2001
3. realmilk.com/health/enzymes/
4. thehealthyhomeeconomist.com/video-raw-nuts-done-right/
5. thehealthyhomeeconomist.com/at-what-temperature-are-food-enzymes-destroyed/
6. Olson, Alhambra. Vejetaryen annenin kitabı, GoCo Yayıncılık, 2005

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ