lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibelin Köşesi Sayı 199 ..23 NİSAN 6 .MSRM AKDENİZ ÜLKELERİ ÜREME TIBBI KONGRESİNDE KONUŞMACIYDIM

23 NİSAN 6 .MSRM AKDENİZ ÜLKELERİ ÜREME TIBBI KONGRESİNDE KONUŞMACIYDIM.

Herşey bir yıl öncesinden ayarlanmıştı .Bir yıl once İstanbul Dünya IVF kongresinde ki konuşmam nedeniyle gittiğimde Kongre Başkanı Prtof.Dr.Timur Gürgan broşürü elime vermiş.Bu önümüzdeki yıl yapılacak kongre bunda da konuşmacı olarak davetlisin demişti.Uluslararası kongreler herzaman heyecan vericidir. Dünyanın 4 bir yanından uzman doktorlar biraraya gelirler ve çalışmalarını sunarlar.Konuşmaları bittikten sonra diğer doktorlar sorular sorar ve çalışmalar irdelenir .Ne zaman bu kongrelere gitsem doktorlara konuşmalarının türkçesinide yada ingilizcesini yollamalarını rica ederim onlarda söz verir ama nedense o hep kalır.

Bu defaki kongrenin 21-23 Nisan tarihlerinde olması beni biraz germişti.Okullar bayram nedeni ile tatildi ve ben kızımla olmam gereken bir günde yok oluyordum.Melissa oldukça kızgındı ama benimde uluslararası bir kongrede konuşmam vardı Bu her zaman olabilecek bir şey değildi ve ben özür dileyerek kızımdan ayrıldım.

Sabahın ilk ışıklarında Antalya ya uçtum.Antalya ılık ve güneşliydi oraya inince de neden bir kaç gün önceden gelmedimki sanki diye düşündüm. Vicdanımı çok rahatsız eden bir düşünceydi ama insan o güzel havayı ve etrafında güneşlenen insanları görünce başka bir şey düşünemiyor.

Kongrenin yapıldığı otele gelir gelmez Timur Beye mesaj attım ve konuşmamı yapacagım salona geçtim. Konuşmama daha bir saat vardı ve oturuma ara vermişlerdi. Önceden bir kaç konuşmayı dinlerim diye düşündüm. Bu arada Antalya IVF Merkezi Başkanı Kemal Özgür ve Süleymaniye Doğum Evi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Süha Sönmez ile karşılaştım ve onlarla biraz sohbet ettim. Yanımdan yıldırım gibi Prof.Dr.Erkut Attar geçti. Sol tarafımdan da Prof.Dr.Hasan Serdaroğlu… Erkut Bey ile selamlaştım geçen hafta beraber olduğumdan daha uzun sure göremediğim doktorlarla selamlaşmaya devam ettim. Hasan Beyle hemen tokalaştık ve hal hatır sorduk. Aramadığım için kırgındı ama bende ona neden siz beni aramadınız diye sordum.Siteye makale istedim yazarım ama senin ne kadar hayırsız oldugunu da yazarım dedi.. Gülerek memnuniyetle dedim.Prof.Dr.Hakan Şatıroğluda oradaydı.Özel Ege Tüp bebek Merkezinden Dr.Erdal Aktan da benim bulunduğum salonda konuşmacıydı. Cinsiyet seçiminin etik olup olmadığı konusunda son derece güzel bir konuşma yaptı.Adana Çukurova Üniversitesinden

Oktay Kadayıfçı nın konuşması yardımcı üreme tekniklerinde dinler hakkındaydı..Gazi Üniversitesinde Prof.DrOnur Karabacak Genetik tanının etik olup olmadığı konusunu yorumladı.Hepsi bibirinden ilginç ve güzel konuşmalardı.İnsallah hepsine sahip olabilirim ve size de sunabilirim.Benden once Gazeteciler Derneği  Başkanı Sibel Güneş in konuşması vardı ama o gelmediği için konuşmam öne alındı ve ben sunumumu yaptım. Sitede yaptığımız anketleri kongrede sundum. Çok ilgi çekti ve bunun mutlaka bütün tüp bebek merkezlerine ders olarak gönderilmesi gerektiğini söylediler üzerinde tartışmalar oldu.İstanbula dönmemden bir iki gün sonrada Pazkize Tarzi kliniğinden Prof.Dr. Erkut Attar Haftaya Çarşamba günü kliiğine davet etti ve aynı sunumu tüp bebek çalışanlarına eğitim için yapmamızı rica etti.Bu dernek olarak bizi çok onore etti.başlamak

Konuşmam sona erdikten sonra Selin Gürgan la beraber ailesiyle birlikte yemek yedik.DAha sonra Timur Bey geldi ve havaalanına gitme zamanım gelinceye kadar konuştuk.Koskoca Kongrenin başkanlığını yapmıştı ve başarıyla altından kalmıştı Ben oturuyordum hemen beni kaldırdı ve dans etti. Çocuklar gibi şendi ve ben gülmekten öldüm. Sonra oturdu ve bana merkezi ve çalışmalarını anlattı.Bir şey dikkatimi çekti.Yaptığı şeyleri anlatırken çok heyecanlanıyordu.yaptığı iştende çok hoşlanıyordu.İlaçsız IVM tedavilerinde  elde edilen hamileliğin gazetelerde çıkmasıyla çok eleştirilmişti.Çünkü bunun çok geçerli bir tedavi olup olmadığı konusunda tartışmalar yapıyorlardı. Ama o hamilelik elde etmişti ve bunuda duyurmakta bir sakınca görmemişti. Bu kongrede de gene IVM tedavisi ile ilgili Koreli bir uzman doktor gelip IVM tedavisi ile ilgili 80 hamilelikle ilgili sunum yapmış ve sonuçları açıklamıştı. 35 yaş ve üstü henüz yumurta elde edilebilecek hastalarda  gelişmemiş yumurtaları  ilaçsız olarak alıp dış oprtamda gelişmeleri sağlamaya çalışyorulardı ve bunda da başarılı olduklarını anlatıyordu. Merkezde yaptığı çalışmaları uzun uzun anlattı ve birlikte bunları duyurmak için  toplantılar yapmaya karar verdik.Gitme vaktim geldiği zaman kapıya kadar uğurlandım. Kapıya çıktığımda Yeditepe Üniversitesi Tüp bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Cem Fıcıcıoğlu ile ve Kadıköy Şifa Hastanesi Tüp bebek bölüm Başkanı Emb.Dr.Engin Enginsu ile karşılaştım ve ayaküstü sohbet ettik. Cem Beyle İstanbula dönüşte hep beraber yemege birlikte çıkmak üzere sözleştik.Cem Beyle ve Engin Beyle aynı uçakta İstanbul’ a döndüm.Güzel bir gündü bir çok kişiyle karşılaşmış bir çok haberle geri dönüştüm. Dostlukları tazelemiş hakkımızda da  yeni duyumlar almıştım. Tabiki bunları sizinle de paylaşagım.Özellikle bizi çok çok ilgilendiren şeyler var.zorundadır.

İstanbul’a dönüşte Cem Bey  hemen sözünü tuttu ve Halkla İlişkiler Özden Hanımla bizi aradılar Cansınla beraber öglen yemege davet ettiler. Sosyal güvencesi olanlara kurallar dahilinde rapor verebilen bir üniversite oldukları halde bilinmediğini konuştuk.Son derece keyifli bir yemekti.Bizim çalışmalarımızda da kafasına takılanları sordu bizde cevaplayıp aydınlatmaya çalıştık Nede olsa senelerdir bu işin içinde öğrenilecek çok şey vardı..

Sevgilerimle

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ