Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çiftler neden çocuk sahibi olmak için bilmeden uzun süre bekliyorlar?

Çiftler neden çocuk sahibi olmak için bilmeden uzun süre bekliyorlar?

Son 39 yılda 35 yaşın üzerindeki kadınlarda çocuk sahibi olmayı erteleme ve doğum yağma oranındaki artış eğilimi 1970 yılında % 1 iken 2009 yılında % 14.2 arttığı gözlemlenmiş.

Bir kadının ilk çocuğunu doğurma yaş ortalaması 1970 yılında kadar 21.4 yaş iken 2009 yılında 25.2, yaş ortalamasına gelen bir artış gözlenmiş.

Annelik için artan yaş eğilimi dünya genelinde ülkelerin sağlık bakanlıklarında sık sık negatif bir olay olarak rapor edilmekle birlikte ,ailelerin çocuk sahibi olmak konusunda karar vermesi bir çok konu ile ilişkili olmakta.Her ne kadar olumsuz bir olay olarak görülse geç anne baba olmanın bir çok yönden olumlu yanları da bulunmaktadır.Mesela;

Finansal istikrar .
Daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olan ebeveynlerin genç yaşta anne baba olanlara gore maddi açıdan daha istikrarlı bir hayatları olduğu gözlenmiş.Bu istikrarda doğal olarak aile ilikilerinde olumlu bir hava yaratmakta bebeklerini düşük stresle büyütmektedirler. Çocuklar ruhsal açıdan daha olumlu gelişme gösterdikleri takip edilmiş

Eğitim.
İleri yaşta anne olan kadın daha eğitimli olması nedeni ile çocukları ile daha anlamlı ve daha fazla iletişime geçebilmekteler.

Hayat tecrübesi.
İleri yaşlarda ebeveyn olan kişiler çocuk sahibi olmadan önce kendi kariyer ve yaşam hedeflerini gerçekleştirdiklerinden bir çok şeyi yapamadıkları için pişmanlık duymadan bütünüyle kendilerini çocuklarının büyümelerine adapte edebilmekteler. Çocukarının büyümelerine daha fazla şahit olmaktalar ve deneyimlerini daha fazla çocuklarına aktarabilmekteler.

İnceleme Sibel Tuzcu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ