lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Düşük, PCO, Azosperm ,Blastokist Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -37-

Tüp Bebek Tedavileri Düşük, PCO, Azosperm ,Blastokist Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -37-

Soru : 2 kez kendiliğinden gebe kaldım düşük yaptım 2 aşılama 1 tüp bebek denedim tutmadı şimdi laparoskopi ameliyatı oldum rahmimde septum saptandı ve düzeltildi düşüklerimin sebebi bu olabileceği söylendi.ameliyat dr um kendi haline bırakmamız da fayda olabileceğini söyledi ama tüp bebek dr um ise hemen tüp bebeğe geçelim şansımız çok yüksek olur dedi hangi yolu izleyeceğimi bilemiyorum bu konuda öneriniz nedir? Eşimde ve bende başka sorun yok. 14 nisanda ameliyat oldum.
Cevap
: Eğer yumurtalık kapasiteniz iyi ve yasınız 35 den genç  ise ve de sperm değerleri iyi ise beklenebilir bir  6 ay

Soru : Sorun eşimde 6 kez tüp bebek yaptırdım 4 u gebelikle sonuçlandı fakat hepside 6 haftalıkken gelişimi durdu bütün testler ve genetikler temiz. bunun sebebi ne olabilir yada nasıl bir yol izlemeliyim .
Cevap : Rahim filmi ve laparoskopi yapılabilir

Soru : Merhaba ilk tüp bebek denememi yaptım sekiz haftalık düşük oldu.sonra araştırma yapıldı pıhtılaşma denildi.ikinci denemede kan sulandırıcı verildi ama bu defa dondurulmuş tan konuldu tutmadı. sonra üçüncü deneme dondurulmuş iki embriyo yine olumsuz. ardından başka bir merkezde muayene ve laparoskopi oldum tüpün biri alındı diğeri kapatıldı.iki ay öncesi yine deneme 22 tane yumurta toplandı. 6 tanesi genetik araştırma ve iki sağlam embriyo geldi yerleştirildi. Ama sonuç yine negatif. Doktorun bize söylediği tek şey olmadı 11 ve 12 denemede tutan hastalar var.3 ay sonra tekrar deneyelim. Birde o kadar yumurta sonrası iki kez sıvı alındı benden 2 litre çok kötü oldum.şimdi size sormak istiyorum .tekrar denemeyi düşünüyorum.bize bu olumsuz deneme sonrası ne yapılabilir ? Embriyolar beşinci gün yerleştirildi ameliyatta oldum tüp teki sorun da çözüldü. Sebebi ne olabilir.? Birde biz nasıl güvenebiliriz gittiğimiz merkeze hiçbir açıklama olmadan gel tekrar deneyelim  diyor? Onca araştırma yapıldı yine sonuç negatif.
Cevap   : H
isteroskopi yapılabilir , bir de polikistik over var sanırım hafif uyarı ile daha az sayıda yumurta toplanabilir diye dusunuyorum

Soru : Esim azospermi çocukken inmemiş testis ameliyatı olmuş ve testisin birini kaybetmiş tek testis var ve üç kere tese oldu sperm çıktı ama döllenmedi 4 tüp bebek denedik olmadı şimdi 4 tese çok riskli diyorlar yapmıyorlar sizin öneriniz nedir bu arada bende sorun yok.
Cevap :
İyi bir ürolog ile görüşmesini öneririm   isim verebiliriz

Soru : Merhaba bende polikistikover var eşimde de sperm sayısı az zayıf tüp bebek yaptım tutmadı nedeni araştırıldığında bende bir şey çıkmadık eşimde cıktı İkinci tüp bebekte yumurta genetiğine bakılacakmış çocuğun sakat olmasını engellemek için mi bakılıyor bu genetik test yapıldığı zamanda tutma şansımız ne kadar olur ?
Cevap : Genetik
inceleme ile tutunma sansı artabiliyor, fakat genetiğin ne için yapıldığı çok önemli.

Soru:4 aşılama 1 tüp bebek ( kimyasalla sonuçlandı ) 6 da iptal tüp bebek tedavim var..5 de yumurtalar cevap vermedi büyümedi , birinde de 3 folikül görüldü 1 ini alabilmişler oda boş cıktı..bu boş çıkma neden olur ? Benim rezervim az hiç şansım yok mudur ?
Cevap :
Rezerv azlıgında ne yazık ki deneme sayısı artıyor. Eger adetler duzenli ise denenebilir

Soru:Genetik kan pıhtılaşması hamileliğe engel midir?
Cevap : Genelde düşüklere sebep olabilir, ama tekrarlayan başarısız tedavilerde de araştırıyoruz bu sorun var mı diye

Soru:Merhabalarhocam.Benim esim azospermve bende piko var ve hsg de uterus sagadeviye ve arkauat görünümünde dedir. yazıyor. Bu tüp bebege engel mi neler yapmalıyım? .Teşekkür ederim

Cevap :Tese olması gerekli   iyi bir ürolog ve tüp bebek hekimi ile gebe kalma olasılığı %50 lerde olabilir

Soru:Merhaba bende 4 yıllık evliyim hiç gebelik olmadı bir tane aşılama yapıldı tutmadı eşimin spermin hareketleri yavaş sayısı çok yüksek şimdi tekrar aşılama denenmeli mi yoksa tüp bebek mi yapılmalı teşekkürler şimdiden.
 Cevap : Yaşınız genç ise yani 35 öncesi ise ve sperm değerleri iyi ise 1-2 kez daha aşılama yapılabilir .Fakat süreci kısaltmak istiyorsak doğrudan tüp bebeğe de geçilebilir.

Doç.Dr.Banu Kumbak  Aygün nün Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda yapılan soru cevap programından derlenmiştir.

..

Doç.Dr.Banu Kumbak’ ın önceki soru cevap makalelerinin bulunduğu  bölümleri ;

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor  Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve  Doktor Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35-
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

 

Daha önceki tüp bebek tedavileri hastaların soruları ve doktorların cevapları bölümlerini okumak isterseniz burayı tıklayınız

 

..

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ