lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler neler? Bu konuyu Acıbadem Üniversitesi  Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı.

Turgut Bey ,Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler  neler?

Bu bir çok doktor tarafından açıklanıyor sperm kalitesinin çok çok kötü olması, tüp bebek başarısını negatif yönde etkileyebilir. Ameliyatla alına sperm bile daha negatif etkilere sahip olabilir. Bunlar erkeğe ait faktörler.Adına ait faktörler tabiî ki her zaman söylüyoruz kadın da yaş ,yaş arttıkça tüp bebek başarısı maalesef düşer ve katlanarak düşer .Bunun yanında uterus ile ilgili rahatsızlıklar bunlar rahim içi tabakasını  etkileyen  faktörler olabilir. Yapışıklık olabilir,polip olabilir, myom olabilir, rahimdeki myom tüpteki tıkalı olması kimyasal hidrosalphings oluşturmasıyla tüp bebek başarısını etkileyebilir. Bunun yanında adonomiyonis dediğimiz endometriozis ile birlikte farklı farklı  hem endometriozis dediğimiz hem adomiozis dediğimiz rahim kasları arasındaki adomiotik dokularda  gebeliği negatif yönde etkileyebilir.

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler

Bu bir çok doktor tarafından açıklanıyor sperm kalitesinin çok çok kötü olması, tüp bebek başarısını negatif yönde etkileyebilir.

Bunun yanında embriyo kalitesi her şeyi etkileyebilir. Endometrium reseptivitesi  tüp bebek başarısını etkileyebilir. Doğuştan gelen bir takim rahatsızlıklar uterus anomalileri, uterus duvarı dediğimiz yapılar  gebe kalmayı negatif yönde etkileyebilir.

Transfer tekniği yada kullanılan malzemeler negatif yönde etkiyebilir. Embriyoyu geliştirecek medyum kötü olması yada iyi olması etkileyebilir . Yani bir çok şey tüp bebek başarısını biz  hep şöyle algılıyoruz ;yumurta ile sperm birleşince embriyo gelişti biz bunu transfer yaptık ama o kadar çok parametre var ki onun için televizyonlarda her gün “şunu yok edersek tüp bebek başarısı “ öyle bir şey yok. Yani tüp bebek çok standart tek düze bir işlem değildir. Bunu etkileyen en aşağı 20-30 tane  tüp bebek başarısını etkileyen neden size söyleyebilirim .

Her biri en basiti gebe kalmayı tek başına direk etkiler. Onun için mümkün olduğu kadar sade, basit ,  hastayı yormayan  bir şekilde bu işlemi yapmak gebe kalma potansiyelini artıracaktır.

Gebe kalmak mucize aslında normal insanda bile diyorsunuz.

Aslında mucize değil , Bu kadar etken olduktan sonra ?

Ama  bunlar hayır  diyelim ki bir hastada adonomiosis olacak olacak anlamına gelmez bir hastada mutlaka endometriozis olacak anlamına gelmez ,myom olacak anlamına gelmez , Bir hastayı siz tedavi altına alıp bunları teker teker görmeniz gerekiyor.

Yani diyelim ki over rezervi düşüktür ,yaş ileri siz buna göre tedavi edeceksiniz, gerekirse PGD yapacaksınız ,ve hastaya en kaliteli embriyo vermekle mükellefsiniz.
Varsayalım hastanın rahim içinde yapışıklık var,orada yapışıklığı açmanız gerekir myom var myomu almanız gerekir ,polip var polipi almanız gerekir , hidrosalphings var hidrosalphingsi  ortadan kaldırmanız gerekir. Adonomiosis varsa gerekirse adonomiosisi almanız gerekir.

Sperm;  sperm çok kötü o zamanen kaliteli spermi seçmeniz gerekir .

Adonomiosiz nedir?

Aynı emdometriozis nasıl yumurtalıklarda rahim içi tabakasının yumurtalıklardaki benzer patolojiye sahip  kistler oluşturmasıysa sonuçta rahim içi tabakasının yumurtalıklarda yada başka bir yerde olmasına diyoruz oradaki hücrelerin . Aynı şekilde bu rahim duvarına da rastlayabilir o zaman aynı nasıl adet görüyorsanız aynı rahim içinde bir kas olarak düşünün kas tabakası ile adet gören bir yer vardır ve şiddetli ağrı yapar. Ve direk endometrium reseptivitesini bozar Adomiozis böyledir.

 

Peki çok teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi Facebook’ tan da takip edebilirsiniz.

 

Tüp bebeği olumsuz etkileyen faktörler konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Nasıl Elde Edilir?

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Yapılması Gereken İncelemeler

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavileri Neden Olur?

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili  Doç.Dr.Turgut Aydın Danışma Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ