lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

Soru : Hocam merhaba çok için hastaneye gittik eşim sperm sayısı çok düşük çıktı varikosel dedi doktor ameliyat gerekliymiş ameliyat oldu simdi 3 ay sonra kontrole gelin dedi yine tüp bebek uygulamasını olacak bir de doktorum hamile kalman imkansız tüp bebekte belki dedi şimdiden teşekkürler 4.4 milyon çıktı sperm sayısı şansımız var mı doktor çok zor dedi.

Cevap : Yeni sperm analizi sonucuna göre karar verilir.

 

 Soru : Hocam ben iki aşılama yaptırdım olmadı daha sonra polip ameliyati oldum iki ay sonra normal yolla hamile kaldım 5 aylık iken erken doğum yaptım sancım geldi bir anda kaybettim onun üstüne 1 sene geçti hamile kalamadım yumurta ilaçları büyütmedi.
 Cevap :  Rezervinizi  ise ve yas 35 altı ise beklenebilir, Süreci hızlandırmak isterseniz tüp bebek öneririm, Bir rahim filmi çektirmenizi öneririm,  gebelik olduğunda rahim  ağzına dikiş gerekebilir , sıkı takip çok önemli.

 

Soru : Esim bugün verdi rahim kalınlığı iyi bir şey değil mi hocam ondan da olmuyor  olabilir mi ?  29 yaşındayım  8 yıldır tedavi görüyorum.
Cevap : Sperm tahlili önemli , sadece morfoloji problemi varsa üstesinden gelinebilir , tüp bebek uygun.

 

Soru : Morfolojisi bozuk sperm yumurtayı döllerse sağlıksız embriyo mu oluşur yoksa DNA si düzgün olabilir mi?
Cevap :  iyi kalite blastokist de gelişebilir.

 

Soru :  Merhaba hocam. Benim iki sorum olacaktı. 1. si yumurta toplama işleminden sonra şiş durumda olan yumurtalar (hamile kalanlarda) kendi kendine iner mi? İnmezse ne gibi sıkıntılar oluşur? 2.si ise tüp bebek sonucu hamilelikte kullanılan progestan ( progesteron) ve kan sulandırıcı iğne ve ilaçlar ne zamana kadar kullanılmalı? Üçüncü bir sorum daha var hocam. İdrar yolları enfeksiyonu olmuşum antibiyotik verdi dr bitirdim. Bilmiyorum enfeksiyon geçti mi ama vajinal kaşıntım var bu enfeksiyon ve kaşıntı düşüğe neden olur mu?
Cevap :  Kendiliğinden geriliyor , iyi haber

 

Soru :Merhabalar Hocam  AMH ‘m çok düşük üç defa tahlil yaptırdım üçü de farklı sonuç verdi iki farklı sonuç çıkan devlet hastanesiydi bu neden kaynaklı olabilir? Negatif bir aşılamam var aşılma esnasında eşimde morfoloji %2 ama daha önce devletteki sonuç %6 sayıda sıkıntımız yok acaba tüp bebekte böyle bir durumda sonucumuz ne olur? Ne yapmalıyız? Teşekkür ediyorum.
Cevap : Rezerv az ise zaman önemli

Soru : Hocam varikosel ameliyatı sperm sayısını artırmak için mi gerekli birde ameliyattan önce 4.4 milyon çıktı doktor tüp bebek çok zor dedi gerçekten öyle mi ?
Cevap : Tüp bebek için 4 milyon iyi bir sayı, belki başka bir şeyi kastetmiştir.

Soru : Rahim damarlarımın inceldiğini tüp bebek bile olmayacağını söyledi bir doktor üç kere tüp bebek denedim iki negatif var fakat en son tutu 5 haftalık düşük oldu rahim kalınlığım 7.5 ti transfer olurken … rahim kalınlaştırıcı bir tedavi yok mu hapların yanı sıra..yani bunun ölçüsü nedir? sağlıklı transfer için rahim kalınlığı ne olmalı ? 7,5 ten yukarı hiç bir şekilde çıkmıyor ? Bu durumda ne önerirsiniz? 
Cevap: Histeroskopi öneririm.

Soru :Hocam histereskopi oldum,rahim sorunsuz çıktı ayrıca çizikte atıldı.. sonraki ayda dondurulmuş embriyolarımı transfer ederken 7 den yukarıya çıkmadı buna rağmen rahim kalınlığı… başka çözümü yok mu hocam lütfen yol gösterin bizlere . Çaresiz kaldım. Taşıyıcı annelik midir bu rahim inceliğinin çözümü olmuyor bir türlü kalınlaşmıyor.
Cevap : Embriyolar dondurulup daha sonra rahim duvarı kalınlaştırılıp  transfer edilebilir.

 

Soru  :  Benim tüpler bağlı dış gebelik nedeniyle  tüp bebek de mi tek şansım .?
Cevap : Tüpler tıkalı ise tüp bebek önerilir ama öncesinde bir laparoskopi uygun olur .

 

Doç.Dr.Banu Kumbak ‘ ın  Facebook  Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubu nda yapılan Doktor Soru Cevap programından derlenmiştir.

 

Doç.Dr.Banu Kumbak’ In önceki
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35- 
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

bölümlerini linkleri tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doç.Dr.Banu Kumbak Doktor Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ