lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Düşük doz aspirin, bazı kadınlarda gebelik şansını arttırabilir.

Düşük doz aspirin, bazı kadınlarda gebelik şansını arttırabilir.

Aspirinin, gebelik ve üreme üzerindeki etkilerini araştırmak üzere ABD de bir çalışma projesi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu araştırma, ABD , Maryland Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Ulusal Enstitüsü’nde rastgele seçilen 1128 kadın üzerinde yapıldı. Kadınların bir kısmına aspirin verilirken bir kısmında ise plasebo etkisi araştırıldı. Kadınlar, aspirin ya da plasebo tablet alıp almadıklarını bilmiyorlardı.

Aspirinle geliştirilmiş hamilelikler ile son on iki ay içinde düşük yapmış ya da yapmamış bütün kadınlar için canlı doğum oranlarına ait ilk bulgular, 2014 yılında Lancet dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, C-reaktif protein (CRP), kullanarak inflamasyon düzeylerini analiz ettiler. CRP düzeyi, başlangıçta yüksek iken gebelik oranlarının daha düşük olduğu tespit edildi.

CRP düzeyleri %57 den % 67’ye kadar olan aspirin almış olan hanımlarda gebelik oranında % 17 artış bulundu Araştırmacılar, düşük doz aspirinin, anti-enflamatuar etkisiyle bazı kadınlarda gebelik oranlarını artıran bir mekanizma olabileceği sonucuna varmıştır.

Bu araştırma, hamile kalmaya çalışan kadınların aspirin alması konusunda yapıla gelen  tartışmaya katkıda bulunmuştur.  Amerikan Derneği Üreme Tıbbı (ASRM) yıllık toplantısında konuşan Profesör Richard Paulson, hamile kalmaya çalışan tüm kadınların günlük düşük dozlarda aspirin alabileceklerini savundu.

“Aspirin bin yılın ilacıdır , hamile kalmaya çalışan kadınların aspirin almasında hiçbir sakınca yoktur. Aspirin alınınca,  endometrium kalınlığı ve pelvise kan akışı artar” dedi.

ASRM Başkan Yardımcısı Profesör Paulson da, “Bu çalışma, aspirin ve gebelik ile ilgili literatüre katkıda bulunmuştur” diye ekledi.

Profesör Paulson’ın, hamile kalmaya çalışan kadınlar,  aspirin almalıdır tavsiyesine katılıyoruz. Ancak, bazı doktorlar aynı fikirde değildir.  Doğurganlık Uluslararası Federasyonu’ndan Dr. Richard Kennedy, “Delil IVF’nin , aspirinin  rutin kullanımını desteklemediğini” belirtmiştir.

İngiliz Doğurganlık Cemiyeti Başkanı Dr. Adam Balen ise, eczacılık dergisine verdiği demeçte bu konferans sunumunun henüz yeterli olmadığını ve aspirinin  doğurganlık için zararlı olabileceği  durumların söz konusu  olduğunu ifade etmiştir.

Royal College Kadın Doğum Uzmanları Dr. Nick Raine-Fenning, aspirinin potansiyel bazı yan etkilerini vurgulamışlardır. Bunlar astımın alevlenmesi, mide ülseri ve bebeğin kan dolaşımı ve plasentaya etkisidir. Ayrıca bu doktorlar, hamile kalmak isteyen kadınların günlük düşük dozlarda aspirin kullanıp kullanmamaları konusunda net bir hüküm verebilmek için, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmişlerdir.  Tekrarlayan negatif  Tüp bebek tedavileri sonrası yeni bir tedaviye başlamadan bu tedavi işinize yarayabilir. Tedaviden önce mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bu konularda ilginizi çekebilir.
Düşükler Hakkında Merak Ettikleriniz
Tüp bebek tedavisi öncesi düşük ve erken doğum riskini engelleyebilmek için neler yapılabilir?

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Bülent Tıraş Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ