lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Stresi Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -19-

Tüp Bebek Stresi Hasta Soruları  ve Doktor Cevapları -19-

Klinik Psikologlarımız ile online sohbet yazıları 

Soru: Babam çok mutlu olmuştu hamile olduğumda düştükten 2 ay sonrada babamı kaybettim babam tekrar denememi istiyordu ve tedaviye başladığım 1. Günü bırakıp gitti , belki başka şeylerle uğraşırsam kendimi iyi hissedebilirim , tedaviye başlarsam düşünecek zamanım olmaz ve daha iyi olurum zannediyorum.

Cevap: Su an babanın ölmeden evvelki olumlu hislerinin, seni hayata bağladığını anlatıyor gibisin. Sanırım bu durum, bizim burada konuşmakla halledebileceğimizden daha önemli gibi. Belki bu konuda bir yardım almak, en azından kayıplarınla ilgili yasadıklarını ifade etmeye yönelik bir çalışma yapmak, işine yarayabilir. Uğraşınca kendini iyi hissedeceğini düşündüğün şeyler var mı? Bence en önce, içine attığın özlemi, hislerini biraz dışarı vurmak, yanı yas sürecini olduğu gibi yasamak önemli.

Soru: Eşimi tese yapacaklardı ama tesenin olacağı gün eşimin doktoru izin alıp gitmiş bide beni hazırladılar bir sürü iğneler vuruldum eşimin doktoru çocuğun olma şansı yüksek dedi ama ortada yoktu ameliyat günü onun yerine girecek doktorda sizin çocuğunuz olmaz dedi bu ne biçim bir hastane , ağrıdan ben duramıyorum yumurtalarımın çatlamasına iki saat kalmış tanımadığımız bir doktor eşimi ameliyat edecek kendime gelemedim 5 ay oldu 4 milyarlık iğne vuruldum , ağrıdan duramıyordum doktor ortada yok izin almış. Olmaz olur mu doktor hanım kasıklarım halen ağrıyor ondan sonra antideprasan içmeye başladım her gün ağlıyordum psikolojimi bozdular. Hastane yazdı biz aldık , evet yumurtanın olgunlaşması için beni hazırlayacaklardı çünkü bende sorun yoktu antidepsadan değil olaydan sonra bana başka doktor verdi , o olaylardan sonra çok yıkıldığım için başka doktor vermişti hayır şimdi arada bir aklıma geliyor ağlıyorum sonra düzelmeye çalışıyorum o kadar heveslenmiştim ki bizi maddi manevi yıktı o hastane doktorun umut verip eşimin ameliyatına girmemesi mademki ameliyata başka tanımadığım doktoru sokacaklar söylesinler bize bizde bilelim aynen öyle oldu , ben işten izin aldım eşim aldı bankadan kredi çektik her gün istanbul’a git gel sonuç hayal kırıklığı bizi hiç aramadı bile bir açıklama yapabilirdi , hayır ama inanın eşim onu aramak istiyor , o günden bu yana doktorun yaptıklarını unutmuyoruz hayır ben istiyorum ama tekrar ağlarım sinirlerim bozulur o doktorun yanına bir gün eşimle gideceğim zaten oraya ödediğimiz paraları geri aldık oradan , içim içimi yiyor adamla karşılaşırsam kötü olacak diye korkuyorum evet doktor hanım haklısınız şu anda yüzüm kıpkırmızı psikolojimi bozdular.
Cevap: Evet, bir düzensizlik olmuş gibi duruyor. Fiziksel olarak size zarar veren bir şey oldu mu? İlacı kim verdi? Aynı hastane mı? Niye ilaç yazdılar size? Antidepresanı mı? Hayır antidepresanı kimden aldınız? Psikiyatrik tedaviniz devam ediyor mu? Yıkılmanıza yol açan, sebep olarak gördünüz şey nedir? Çocuk sahibi olacağınıza çok inandığınız önemli bir prosedür için sızı bu durumda bırakmaları, hevesinizin kırılması gibi hissetmenize sebep oldu öyle mı? Peki bu konuyla ilgili daha sonra görüşme fırsatınız oldu mu doktorunuzla? Sız görüşme talebinde bulundunuz mu? Yoksa, konu en son bu haliyle kapandı mı? Sız mı istemiyorsunuz? Olayların açığa kavuşmaması, bizleri rahatsız eder, tedavi de zaten sonucun nereye varacağından çok emin olamadığınız bir süreç, o yüzden böyle durumlarda, doktorla konuşmak, detaylı öğrenmek, hatta bazen ona kendi haklarınızı hatırlatmak gerekir üstünden 4-5 ay geçmiş olmasına rağmen, su an o günkü öfkenizle konuşuyor gibisiniz , bazı zamanlarda hepimiz doktora bir şey sormaya çekiniyoruz, ama sormak gerekir.

Psikolog Derya Utku Online Sohbeti

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ