lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek döneminde stresi yenmek

Tüp bebek döneminde stresi yenmek

Tüp bebek döneminde stresi yenmek

Tüp bebek döneminde stresi yenmek . Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubunda Tüp bebek döneminde stresinizi nasıl dengede tuttunuz? Kendinizi oyalamak için ne yaptınız diye sorduk .  Verilen cevaplardan herkesin bu tedavileri unutmaya çalışmakla beraber  bu dönem anne adaylarının farkında olmadan kendini de oldukça geliştirdiği bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.
Yapılanları döküm yaptık;

Çoğu arkadaşımız Örgü ve tığ işi ,kuran kursu , ve dua ile bu dönemi geçirmeye çalışmakla beraber bunun yanı sıra ;
Belediyenin açmış olduğu çeşitli ücretsiz kursların bu dönemde adeta  can kurtaran olduğunu görüyoruz.  Diğer arkadaşlarımız ;
Okula yeniden başlama ,kariyerlerine odaklanma, tüp bebek parasını denkleştirmek  ve kendini unutmak için yeniden işe girme , Ahşap ,kumaş boyama çalışmaları ,Kitap okuma, Diyet ve spor
taş ve cam mozaik çalışması, geri dönüşüm ve boyama teknikleri ,etaminden kolye ve lavanta keseleri yapımı, Puzzle yapma,hediyelik sabun ve mum yapımı gibi ilginç ve ufuk açıcı işler de çıktı karşımıza….Hatta küçük  hikaye yazan son derece yetenekli anne adaylarımızın da olduğunu öğrenmek bizi çok mutlu etti.

Yeniden işe girmekte hanımların kendilerine güven gelmesi, yeniden tedaviye başlama cesareti ve gücü verdiğini görüyoruz. Bu olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Hanımlar kendi kazandıkları para ile tedaviye girmesi kendini daha güçlü ve motive hissettirebilir.  Destek para ile tedaviye başladıklarında negatif olunca bu yardımı yapanlara karşı sanki kendileri hata yapmış gibi mahcup olma ya da söyleyecek söz bulamama çifti bu dönemde daha çok yıpratıyor.

Tüp bebek döneminde stresi yenmek için; Tedaviyi geçirmiş olan hastalarda öneriler vererek bu dönem zarfında  sözlerine dikkat etmeyen akrabalardan uzak durma ,olumsuz olaylı tv programlarını kesinlikle seyretmeme,doğaya çıkmayı tavsiye ettiler.

Tüp bebek tedavisi sırasında da psikolojik destek alma oldukça yararlı geliyor. Tedavi olmak gerektiği gerçeğini kabullenmek tedaviyi daha katlanabilir kılıyor. Bazı özel merkezler bunu ücretsiz yaparak önemli bir destek veriyor. Dileriz bütün merkezlere yayılır.

Bu dönem için fikirleriniz ile katkıda bulunmak isterseniz yorumlara yazabilirsiniz metne eklemekten mutlu oluruz

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi facebook tanda takip edebilirsiniz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa 

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama 

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyon 

Tüp Bebek Stresi Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -19- 

Tüp bebek Stresi Hasta Soru ve Doktor Cevapları -13- 

Tüp Bebek Stresi

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ