Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte Hasta Soru ve Cevapları -5-

Soru: 3 başarısız tüp bebek denememden sonra antagonist yapılmıştı hep 4 deneme için bana femara ile başlayacağız femara yumurta kalitesine iyi geliyor dendi ama benim duyduklarım doğrumu bilemiyorum femara düşük ve anomali bebek yapıyormuş bu konu hakkındaki fikriniz nedir siz femara kullanıyor musunuz

Cevap: Femara yeni kullanılmaya başlanan bir ilaç

Soru:Ben 2 ay önce tüp bebek denedim benim adetim daha önce normaldi ama şimdi bu ay 8 gün geç geldi nedendir ama çok az görüyorum 2 gün normal geliyor.

Cevap:Tedavi sonrası hormonal sistemde değişiklik olabiliyor. Bazen 2-3 ay adetlerde aksama görüyoruz. Ancak sonra normale dönecektir. Merak etmeyin adet süresi 2 ila 7 gün arasında değişebilir Tiroid problemi yoksa normaldir.Yalnız tüp bebek denemesi sırasında endometrium kalınlığınıza dikkat edilmeli. İnce kalıyorsa gebelik şansınız azalacaktır.

Soru: Ben 4. deneme yapacağım bizde sebepsiz kısırlık var acaba nasıl beslenelim ne önerirsiniz?

Cevap:Sigara içmeyin‚ sağlıklı yaşam kurallarına uyun. Yani egzersiz (günde 1 saat tempolu yürüyüş yeterli) yapın‚ yeşil sebzeler‚ salata‚ balık ağrılıkta olarak düzenli beslenin‚ Tüm besin gruplarından dengeli olarak almaya çalışın. Kızartmalar‚ karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durun. Bol su için (8-10 bardak/gün)

Soru: Prolaktin kaç olmalı sınırı kaçtır ?

Cevap:Polaktin hormonu‚ 1 ay içinde en az 2 kere ‚ sabah 08 ile 10 arasında‚ Aç karnına ölçülmelidir (1 gece önce cinsel ilişki olmamalıdır.) 2 ya da 3 ölçüm yapmalı ve ortalama 25’i geçiyorsa prolaktin yüksekliği teşhisi konulmalıdır.

Soru:Bende pco var ama ne kilo nede adet düzensizliğim yok 28 günde bir oluyor. Ve geçen yıl şeker hapına başladım.Ondan öncesi normal tedavisiz 2 tane biri 5 aylık diğeri bir aylık gibi bebek kaybım var.Eşimin de spermi 2 ccde 50 milyon ve hareketi % 40 çıktı. eşime üroloji klomen ve e vitamini verdi. sizce benim normal yoldan gebe kalma şansım var mı ?

Cevap:Sizin normal gebelik şansınız 6 ayda %60… Tedaviniz aksatmayın‚ eğer düzenli adet görüyorsanız‚ daha önce spontan gebelik başarılmışsa‚ ve şeker kontrol altında ise‚ gebelik şansınız doğal rakamlarda gerçekleşebilir.

Çok teşekkür ederiz Dr.Dilek Hanım

Dr.Dilek Arslan Online Doktor Sohbeti 26/02/2007

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. merve dedi ki:

    Hocam 3 haftalik hamile olduğumdan supheleniyorum bunu nasıl anlarim

    1. yonetim dedi ki:

      hamileliğinizi kan testi yaptırdığınızda öğrenebilirsiniz merve hanım

BİR YORUM YAZ