lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Mutlu Ailenin Kısa Hikayesi

Mutlu Ailenin Kısa Hikayesi

Mutlu Ailenin Kısa Hikayesi

Merhabalar,
Buna tedavi hikayesi diyebilir miyiz bilmem ama…. Bizim evliliğimiz 18 ay önce başladı. İlk bir senede çocuk sahibi olmayı düşünmedik. Yaşım 32 eşimin 33.Sorun çıkabileceğini hiç aklımızdan geçirmemiştik. İkimizde daha önceden ciddi bir rahatsızlık ve hastalık geçirmemiştik.

Haziran 2001 de ilk denememizi yaptık ve sonuç olumsuzdu. Bilgisizlikten olacak ki biz hemen telaşa kapıldık ve hemen araştırmalara başladık .Eşimin bir arkadaşının tavsiye ettiği bir Kadın hastalıkları uzmanı doktora gittik. Aldığımız bilgiler bizi biraz da olsa rahatlattı. Hemen istediğimiz zaman olamayacağını ve biraz sabırlı olmamız gerektiğini öğrendik. İnternetten bulduğumuz bilgiler ise bizi biraz endişelendirdi. Yaş ilerledikçe bazı, özellikle kadınla ilgili, sorunlar çıkabileceğini okuduk. Bunun üzerine ikinci denemede olumsuz sonuçlanınca tekrar doktora gittik ve teşhisi ve takibi kolaylaştırmak için en kolay yol ilk önce erkeğin bir Spermiogram testi yaptırması gerektiği söylendi bize.

Ağustos ayında Testi yaptırdım ve test çok iç açıcı değildi. Sonuçları aynı doktora gösterdik ve bize bir Ürolog doktor tavsiye edildi. Sperm sayısı 21.000.000,hızlı ileri hareketli %20, yavaş hareketli %10 ve hareketsiz %70, şekil bozukluğu % 17 nin altındaydı. Aynı gün hemen üroloğa gittik ve muayeneden sonra Varikosel olabileceğini ve bundan emin olmak için Renkli Dopller ultrasonografi yaptırmam gerektiği söylendi. Çocuk sahibi olamazsınız demediler fakat umut verici de konuşmadılar. İki doktorunda söyledikleri bizi biraz korkuttu ve aynı zamanda bizim aceleci davranmamızla onlarında acele davranması ve konuyla yeterince ilgilenmeden bazı sonuçlar çıkarmaları bizi biraz şüphelendirdi. Test sonuçları ile ilgili hiçbir yorum yapmadılar,

Internetten bulduğumuz sitelerden normal sonuçlar, alt ve üst değerler, hareketlilik ve morfolojik bozukluklarla ilgili ve testle ilgili bütün bilgileri öğrenmiştik ve kendimize göre bir ön değerlendirme yapmıştık fakat onlarla paylaşma fırsatımız olmadı.

Biz internette araştırmalara devam ettik. Sizi ekranlarda görmüştüm ve sitenizin ismini az çok hatırlıyordum. Bir gün size bir yazı yazdım ve hemen ertesi gün doktordan bir mail aldım, yazdıkları beni biraz cesaretlendirdi. Bu arada biz denemelere devam ettik. Sitenizden aldığım bilgilerden yararlanarak beslenmeme daha çok dikkat etmeye başladım. Sperm analizi ile ilgili bir mail okudum sitenizde ,orda Arı sütü-bal-polen den bahsedilmişti bende iki ay düzenli olarak aldım, Onun dışında baharatçıdan baharatlar alıp bal ile karıştırdım ve onları da düzenli almaya çalıştım. Sperm sayısının az olmasını hep iş stresinden olabileceğini düşündüm ve daha sakin olmaya çalıştım.

Evde akşamları Ada çayı yapmaya başladık, meyve ve sebzeyi zaten sever ve her gün alırız. Sigortalı olduğum için bir de sigortadan yararlanmayı denedim. Okmeydanı SSK hastanesine gittim ve muayene oldum. Doktorlar çok isteksiz çalışıyorlardı, ısrarlarım üzerine muayene ettiler ve Varikosel bulgusu olmadığını söylediler, ne kadar güvenebilir ve inanabilirdim bilmem.

Sitenizdeki bazı sorunları olan arkadaşlarla sohbet ettik, çok iyiydiler, daha çok erken olduğunu ve sabırlı bir şekilde denemelere devam etmemizi söylediler. Bu ay ikinci Spermiyogram testi yaptırmayı düşünüyordum, bir gelişme olup olmadığını görmek için,sonuç daha da iyi de ,daha kötü de olabilirdi. . Sonuca göre hareket edecektik. Eşimin adet günü genelde şaşmaz ve bu ay gecikti, her ay olduğu gibi yeni umut ve yeni hayal kırıklığı korkusu, bu çok korkunç bir duygu. Her geçen gün stres biraz daha artıyordu.   

Hastaneye gidip gebelik testi yaptırdık, sonucu beklerken gerginlik her geçen dakika biraz daha artıyordu. 15 dakika sonra sonucu getirdiler ve biz zarfı açmaya korkuyorduk-Sonuç “POZİTİF” idi.

Ne kadar sevindik bilemezsiniz gözyaşları akıyordu eşimin gözlerinden,çok duygulanmıştık. Umarım bu yazdıklarım benim gibi Spermiyogram testi yaptırıpta sonuçların sınır değerlerde olan arkadaşlara faydalı olur.

Umarız tüm isteyenler (bazıları istemeden, bazıları çok kolay,bazıları ise uzun uğraşlardan sonra hamile kalan), herkes bu duyguyu tatsın.Allah herkese bu mutluluğu tatmalarını nasip etsin.

Şimdi yeni bir endişe içindeyiz,bir sorun çıkar mı acaba? Yeni araştırmalara başladık ,nelere dikkat etmemiz gerekecek,neleri yapmamız neleri yapmamamız gerekecek. Umarız bir sorun çıkmaz, çıkarsa da sonuna kadar savaşacağız.

Kısaca bizim hikayemiz bu…. İkimizde en iyi tedavinin UMUT olduğunu ve onu hiçbir zaman yitirmememiz gerektiğini düşünüyoruz. Böyle yararlı bir site açtığınız için TEŞEKKÜR EDERİZ . Bize çok faydası oldu umarız ihtiyacı olan daha birçok çifte bize olduğu kadar yardımcı olsun.

Rumuz: Nerec

 

Bizi instagram ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

Mutlu Ailenin Kısa Hikayesi konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular

İnanmak ,sabretmek ,güçlü olmak en önemlisi

Tüp Bebek sonrası kendiliğinden hamile kalanlar : Karamsarlığa Kapılmak Yok

Sizin bize açtığınız kapıdan içeri girdik,Yüce Allahım bize nasip etti.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ