lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hormon tahlilleri, Spiral , Folik Asit Alımı, Tıkanık Kanallar , Düşüklerin Önlenmesi , Yapışık Tüpler ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları- 64 –

Hormon tahlilleri, Spiral , Folik Asit Alımı, Tıkanık Kanallar , Düşüklerin Önlenmesi , Yapışık Tüpler ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları- 64 –

Soru: Geciken adet döneminden sonra verilen hormon tahlilleri gerçeği yansıtır mı?
Cevap: Adetin 2-4. günü olmak koşulu ile evet yansıtır.

Soru: İki  nisanda tüp bebek sonucu sonucumu öğrendim 119 çıktı beta hcg. Progesteron iğne tedavim hala devam ediyor. Tüp bebek tedavisinden sonra Progesterona ne kadar süre ile devam ediliyor?
Cevap: 8 – 10. gebelik haftasına kadar ama başka bir formuna geçebilirsiniz iğne olması şart değil.


Soru:
Karnımda şişlik var bunu spiral yapar mı?
Cevap: Hayır spiral şişkinlik yapmaz.


Soru:
 Tüp bebek ten  en az 3 ay önce folik asit almalısın diyorlar doğrumu dur?
Cevap: İlla 3 ay olması gerekmiyor tedavi ille de başlanabilir.

 

Soru: Bir yıl önce tıkanıklık olan kanallarım laparaskopi yöntemiyle açıldı, bir yıldır gebelik elde edemedik acaba tüpler tamamen açılmamış olabilir mi?
Cevap: Evet olabilir açık olsa bile fonksiyonu tam olmayabilir.

Soru: Tüpleri bağlatmanın ne gibi zararı var. Eşim tüplerini bağlatır’sa yan etkileri var mı?
Cevap: Hayır hiç bir zararı yok.

Soru: Son olarak her tüp bebek ten sonra bebeğin tutma ihtimali artar mı?
Cevap: Hayır, ilk 4 deneme aynı oranda başarılıdır.

Soru: Eşimin ikinci ve üçüncü kromozomlarının bacakları yer değiştirmiş, ikinci tüp bebek den önce öğrendim şansım ne ben pco yum yaş 38?
Cevap: Şansın % 25 civarıdır.

 

Soru: Yaklaşık 1 sene önce histereskopi olmuştum sizin hastanenizde ve şimdi bebek istiyorum ameliyattan sonra 2 kere düşük yaptım bu düşüklerin önlenmesi mümkün müdür?
Cevap: Şayet düşük sebebi bulunur ise önlenebilir bulunamaz ise önlenmesi zordur.Korkmana gerçekten sebep yok illa düşük olacak diye bir şey yok çünkü.

Soru: Ben bu ay tedavi gördüm çatlatma iğnesi yapıldı daha sonra progestan diye bir ilaç kullanıyorum şu anda . İlacı ne kadar süre kullanacağımı bilmiyorum. Adet tarihim gecikse bile devam edecek miyim?
Cevap: Gebelik testine kadar kullan Protestanı.

Soru: İleri endometriozis  hastası bağırsaklarıma vurdu kolostomi takıldı ve 2 ay sonra içeri alındı (2003)sonra odaklar falan yakıldı bir daha tekrar etmedi ama 4 ay önce kist patladı ve acil ameliyat oldu. Şimdi doğum kontrol hapıyla engelliyoruz. Haziranda Tüp bebek deneyeceğiz. normal yoldan gebelik riskli diye kesinlikle izin vermediler. Diş gebelik olur diye. Şimdi siz buna ne dersiniz .Rahim filmi çekilmedi birde bu yumurtlama iğneleri tekrar kist oluşturur mu riski nedir sizce normal yoldan denemek gerekir mi?
Cevap: Normal yolla da denenebilir ancak bu düzey endometriozisle şansınız çok düşüktür.;

Soru: İlaçlar kist yapar mi?
Cevap: İlaçlar kist yapmaz.

Soru: 28. gebelik haftasında sağ karın boşluğunda bıçak saplanmasına benzer ağrılar normal midir? Özellikle derin nefes alırken batmalar oluyor. Bebeğin ters durması buna sebep olabilir mi?
Cevap: Sebebini bilmemekle beraber endişe verici bir şey olmadığı kanaatindeyim istiyorsan bir usg yaptırabilirsin.

Soru: Tüplerimin yapışık olduğu söylendi bir buçuk sene önce ameliyat oldum ama alınmadı daha sonra doktoruma güvenmediğim için  filimi çektirdim. Tüpler açık yalnız yapısında bozukluk olmuş . Ameliyat dan sonra sürekli açık kahve sıvı geliyor tüplerden tüplerin alınması sizce şart mı yoksa bu sıvı düzelmez mi?
Cevap: Hidrosalpinks varsa yani tüpler su topladı ise alınması lazım yoksa gerek yok.

Soru: 27 yaşındayım 3lü testte 1000 de bir olması gerekirken 387 de bir mongol riski çıktı amniyosentez önerir misiniz bebek tüp bebek tedavisiyle oldu?
Cevap: Evet öneririm.

Soru: % 5 morfolojiyi düşük bulmuştunuz ama görüştüğüm diğer doktorlar bunu normal olarak değerlendiriyor siz bana hemen aşılama ve tüp bebek  demiştiniz şimdiki doktorum ise siz normal 1 yıllık süreyi yaşamamışsınız 6 ay daha normal deneyeceksiniz dedi. Siz bunları değerlendirirken neden hemen uygulama dediniz bunu merak ettim. Ayrıca bu doktorum rahim filmi istedi ve sol tüpte tıkanıklık çıktı. Buna rağmen 6 ay normal dedi. Siz neden hemen tüp bebek  önerdiniz? Diğer durumlara bakmadan?
Cevap: %5 morfoloji ile 100 yumurtadan 7 tanesi döllenir yerleşme ihtimalide %15 dersek gebelik şansınız normalde %1 den düşük onun için tüp bebek önerdim beklemenin veya aşılamanın bir faydası olmaz.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ