lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 36 – 07.10.2002

Geçtiğimiz hafta;

Geçtiğimiz hafta 1-2 Ekim tarihlerinde Amerikan Hastanesi ve Cornell Universitesi’ninin ortaklaşa düzenledikleri Yardımcı Üreme Tekniklerinde yeni gelişmeler adı altında iki gün süren bir sempozyum yapıldı.Sn.Dr.Kayhan Yakın’ın bize göstermiş olduğu yakın ilgi ve davet üzerine İlk gün Muko ikinci gün ben ve Cansın toplantıya nöbetleşe katıldık.

Simdi söyleyeceklerime de bir sürü dedikodu çıkacaktır ama lütfen yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim. Konferans salonu cok güzeldi. Konuşmalar cok güzel ve cok ilgi çekiciydi.Konuşmacıların hepsi konusunun uzmanı kişilerdi.Topluluk çok kaliteliydi..:Tıbbi terimleri çok çok anlamamakla beraber hiç sıkılmadan su içer gibi izledim.Tanışamadığım ama adını duyduğum merak ettiğim bir çok saygı değer doktorla orada tanışma imkanı buldum.Hacettepe den Dr.Hakan Yaralı ile daha önce telefonla tanışmıştık. Kendisinde isim yakalığı olmadığından o beni buldu,tanıştık,bu kadar genç olabileceğini inanın hiç tahmin etmemiştim. Hakkından duyduklarım hep orta yaşı geckince birinin yaptıkları kadardı..Sitemiz ile ilgili hem takdirlerini hem de eleştirilerini açık yüreklilikle anlattı.Bir çoğuna hemfikirdim ayrı düştüğümüz noktalarda oldu tabiii..İmkanları nispetinde ondan yardım istedim.Eleştirilerini ayrıca mail olarak da göndermişler. Danış Kadın Sağlığından Dr.Kubilay Vicdan(ki kendisini gerçekten cok merak ediyordum.)onunla tanıştım,15-16 Haziran tarihinde tanıyıp cok sevdiğimiz Ahmet Zeki Işık ve Prof.Hasan Serdaroğlu oradaydı.Hasan Bey de benimle karşılaşır karşılaşmaz geçen toplantımızı tatlı tatlı yüzüme vurdu ,onun gibi bir hoca bizim için kaçırılmaz fırsattı çok rica ettim, önümüzdeki haftalardan itibaren Sn.Hasan Serdaroğlu da danışma forumu ile bizimle olacak. Onunda sözünü aldım ve cok sevindim.Sonra Üçüz doğumu cok yakın bir arkadaşımız için Denizliden aranan bir ilaç için Sevgili Dr.Aytug Kolankaya hemen her imkanını seferber etti,İlgisini gerçekten hiç unutmayacağım,Sevgili Timur Gürgan’ ı gördük gecen ekimden beri kendisini ve güler yüzünü gerçekten çok özlemiştik.Bizimle tatlı tatlı sohbet etti .Sonra Gene Çapa Üniversitesinden Dr. Erkut Attar ile karşılaştık..Bize çok çok değerli bilgiler verdi..Ufkumuzu inanılmaz açtı.Bir daha onun da eteğini bırakmayı düşünmüyorum.Onları en kısa sürede mutlaka hayata geçireceğiz.Bülent Bey(Urman) toplantının telaşı içindeydi,yüklendiği çok büyük bir sorumluluktu ve ama bir kaç defa benimle konuşma fırsatı yarattı.Sevgili Kutluk Bey de oradaydı.Amerika ‘dan bu toplantı içi gelmişti.Muko ile tanıştığına cok sevinmiş. “En nihayet gördüm “Eli sopalı muko ” yu da!! dedi..Dr.Ayşe Aytoz un Ivf gebeliklerle ilgili anketleri nefisti onları da rica ettik siteye sadeleştirip gönderecek.15-16 Haziran tarihlerinde bizimle beraber olan doktorların hemen hepsi oradaydılar ve sıcak selamlaşmak hal hatır sormak cok güzeldi. Biraz merakınızı depreştireyim. Neler mi dinledik.Birinci gun Muko’nun dinledikleri.:

Yardımcı Üreme Tekniklerinde Gebelik ve Çoğul Gebelik Oranlarının Dengelenmesi,Ovarian Hiperstimülasyon Sendromunun Önlenmesine Yönelik Stratejiler, Zayıf Cevap Veren Olgulara Yaklaşım,ICSI ve IVF: Endikasyon Sınırları Nasıl Belirlenmeli ? Erkek İnfertilitesinin Düzeltilebilen Nedenleri ,İdiopatik OAT Olgularında İntrauterin İnseminasyon; Kanıta Dayalı Tıp,,Sperm Kaynağının ICSI Sonuçlarına Etkisi,Y Kromozomu,İnsan Genomu Projesinin Pre-İmplantasyon Genetik Tanı Uygulamalarına Katkısı,Reprodüktif Genetik ve Klinik Uygulamalar; Amerikan Hastanesi Deneyimi ,Preimplantasyon Genetik Tanı – Yeni Teknikler ve Klinik Sonuçları,PGT Endikasyonları Genişletilmeli mi?

İtiraf edin cok kıskandınız değil mi? Ama yalnız doktorlara yönelikti ve ben doktorlardan yüzümü kızartıp (bütüne yakın )konuların sadeleştirmiş hallerini sitede yayınlanmak üzere istedim.Önümüzdeki haftalarda hepsi İnşallah teker teker gelecek.Söz aldım. Hidrosalpenks Gözlenen İnfertil Olgularda Yaklaşım,Embriyo Transferi,Kontrollü Ovarian Hiperstimülasyonun Manipülasyonu ile İmplantasyonun Arttırılması ,Başarısız IVF/ICSI Uygulaması Sonrası Çiftin Yeniden Değerlendirilmesi,IVF/ICSI Bebeklerinin Uzun Dönem Takibi,Endometrial Reseptivite,Oositlerin İn -vitro Maturasyonu,Blastokist Transferi: Klinik Sonuçlar,Oosit, Embriyo ve Blastokist Kriyoprezervasyonu,Azoospermik Olguların Preoperatif Değerlendirilmesi ,Erkek Germ Hücrelerinin In-vitro Maturasyonu ve Round Spermatid Enjeksiyonu,Testiküler Sperm Elde Etme Teknikleri ,arikosel Cerrahi Olarak Tedavi Edilmelidir,Kanser Olgularında Fertilitenin Korunması ,Somatik Hücre Haploidizasyonu, Sitoplazmik ve Nüklear Transfer,Kök Hücre Araştırmaları ve İlk Sonuçlar….

İşte böyle yogun mu yoğun bir iki gün ..

Bu arada bir ara Bülent Beyin(Urman) yanına gidip Bülent Bey bu sitenin size zararı oldu mu diye sordum.Çünkü doktorlardan biri sitede Bülent’in adını vermekle ona zarar verdiniz dedi. Bu lafa çok takıldım.Ve onu bulup sordum.Sormam gerektiğine inanıyordum.”Bu sitede zaten benim adım yok ki “dedi. “Başından beri zaten yoktu ama hastanenin adı vardı ,nerede tedavi gördüysem onu yazdım tabii “dedim.”Sibel valla bunu ben inan anlayamadım “dedi.”Başka anlayamadığım bir şey varsa sana hiçbir şekilde destek vermediğime de ben kimseyi inandıramıyorum “dedi..Bana diyorlar ki “ateş olmayan yerden duman çıkmaz”.Aslında kime ne ? ben alsam onlara ne yada ne değil,(zenginin malı züğürdün çenesini yorar misali) .Burası bir internet sitesi tabii sponsoru olacak..ama siz kendinizi biliyorsunuz bende kendimi , kim ne derse desin beni artık ilgilendirmiyor “dedim. Ya da söyle yapabiliriz;. gerçekten verinde kurtulalım valla bu işten hepsi …sizde ben de rahatlayım dedim..Oda “valla yaaa.” dedi.Başını salladı ve güldü ve gitti..

Bir insanın karşılıksız hiç bir şey yapmadığı bir dünyada yaşıyor o insanlar..Kim o insanlar ? işte böyle konuşanlar..yalnızca birkaç kişi,, bir yada iki bilemediniz üç..ama bir delinin kuyuya attığı taşı kırk akıllı çıkaramaz..Her şey para.. yada herhangi ölçülüp biçilebilen bir takım değerler koymuşlar ..manevi değerlerin olmadığı bir yerde nasıl minnettarlıktan,uzun soluklu dostluklardan, aileden,fedakarlıklardan,almadan verilen herhangi bir şeyden bahsedebilirsiniz.?

Anlatamazsınız,asla anlatamazsınız…..

BEN TV PROGRAMINDAYKEN..

Geçtiğimiz Hafta biz altın kızlar (Muko ,ben ve Cansın) Star TV de program çekimindeydik …Çok hoş ve keyifli bir çekim oldu.Ben kendi adıma gerçekten çok eğlendim.Sonrada sabırla ne zaman televizyonda gösterileceğini öğrenmeye çalıştık. Önümüzdeki hafta Çarşamba yada Perşembe dendi ama pazartesi günü kesin bildireceklerdi ve bende sitede herkese bunu duyuracaktım..Döndük çalışmalarımıza devam ettik..Pazartesi sorduk ve Çarşamba dendi herkese haber verdik ve siteye de öyle koyulması için otomatik mail yazımı hazırladım.Çarşamba günü diye beklediğimiz Star TV de yayınlanacak programımız ani bir değişiklikle Salı günü kendi kendine yayınlanmaya başladı ve bize biriler dernekte çalışırken telefon edip haber verdi.. AAAAA….. biz tabi ki yarısında ancak programı seyretmeye başlayabildik. Tabii bu hiç hoş olmadı. Programın henüz yeni olması ve arka arkaya program çekmeleri işlerinin yoğun olmasını gerekçe göstererek bize yayın gününü bildiremediklerini söylediler.Sonra haber vermeleri için talimat verdik ama arkadaşlarımız yoğunluktan unutmuşlar dendi… Üyelerimizin çoğu ben dahil programı seyredemedik. Buna üzüldüm ama en çok üzüldüğümüz şey bu olsun diye üzerinde durmadık.Arşivimize almak için stardan programın kasedini istedik. Bakalım hiç olmazsa öyle seyredebileceğiz.Programlara çıkmak da çok ayrı bir sorun .. Tamamen bağımsız çıkmak istiyorsunuz formatlarınız çoğunlukla buna fırsat vermiyor. Herhangi bir doktor ile birlikte çıktığınızda diğer hastanelerin ve doktorların tepkileriyle karşılaşabiliyorsunuz.O hastanenin ve doktorun propagandasını yapıyor diye.. Aslında sizin aklınızda asla böyle bir şey yoktur, kimsenin reklamını değil sitenizi duyurmaya çalışıyorsunuz.Ama bunu tabii kimseye anlatamıyorsunuz . Amacınız;Daha çok halka ve üyeye ulaşabilmek,sorunlarıyla birlikte .Doktorlardan kimseyi inandıramıyorsunuz tabiii.. Ama ne yapalım adımız çıkmış 9 a inmez sekize.. artık üzülmüyorum.. Çünkü ben kendimi biliyorum..

ÖNEMLİ BİR NOT: DAYANIŞMA KULÜBÜ ÜYE MAİLLERİNİZİ LÜTFEN YENİLEYİN..

Dayanışma kulübü otomatik maillerinde bazı arkadaşlarımız üye olup sonradan maillerini mi değiştirmişler yada mail kutuları dolmuş bütün mailleri geri geliyor.Yaklaşık 94 tane hep aynı geliyor. Güvenlik nedeniyle mail adlarını yayınlamıyorum.Ama lutfen Uzun süredir siteden mail alamayan arkadaşlarımız sitenin üye bilgilerini güncelleme bölümünden maillerini yenilesinler..İki hafta içinde yenilemenizi rica ediyorum üyelikleri iptal etmek zorundayım.Boşuna doluluk yapıyorlar diğer maillerin agır gitmesine neden oluyorlar. Bazı arkadaşlarımızda maillerini yanlış yazıyorlar. Veezy.com yerine vez.com yazılmıs mesela yada mail adresimin onune nedense www.sbel@ixir.com yazılmış mesela. Böyle mail olur mu ?gitmiyor tabiii. Lütfen kontrol edin.

BU HAFTADAN İTİBAREN ARTIK SİTEMİZDE GRUP PSİKOTERAPİ SEANSIMIZ BAŞLIYOR

Sevgili dostlarımız artık sorunlarımız için bu isin uzmanı ile birlikte olacağız.Psikiatrist Dr.Mert Akcanbaş . haftada iki gün bizimle birlikte olacak ve bir çok olayımızı onunla birlikte aşmaya çalışacağız.Programlarını sitede ana sayfadan da bakabilirsiniz.Üyelerimiz sohbet odasına gitmeden de bakabilirler .İlki, bu pazartesi saat 12.30 da HTML sohbet odasında.Bize çok yararlı olacağına inandığımız bu durumu sevinçle bildirmek istedim..

Sevgileriniz ,dostluklarınız her şeyiniz kalıcı olsun..
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ