Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde baba adaylarının önemi

Tüp Bebek Tedavilerinde baba adaylarının önemi

Anne adayının tüp bebek tedavileri sırasında aşırı stresi ve üzüntüsü bebeğin oluşmasını ve hatta sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Kaygısız ve umursamaz görünen bir baba adayı da durumu daha fazla tetikleyip sonucun üzücü olmasına neden olabilir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi yoluyla çocuk sahibi olmak isteyen babalar özellikle tahammül derecelerini artırmalı ve her zamankinden çok daha anlayışlı ve eşlerine karşı özenli olmalıdırlar. Bunu yapamayacak bir baba, bu şekilde çocuk sahibi olmaya gönüllü olup yükü eşine yüklememelidir.

Baba adayları stresli bir döneme hazır olmalılar

Tüm bunların yerine tüp bebek süreci anne ve baba adayı için sakin ve huzurlu geçebilir. Her türlü operasyon sırasında annenin kendisini rahat hissetmesini sağlayabilecek en yakın kişi eşinden başkası olmayacaktır.Baba adaları her türlü konuda destek olmalı ve eşlerinde oluşan küçük problemlerin hormonsal değişimlerden kaynaklandığını bilip, ona göre hareket etmelidir.
Tüp bebek tedavisi süresince anne adaylarının normal hayattakinden biraz daha sıkıntılı bir dönem de olurlar .Bu yüzden baba adayları öncelikle kendilerini bu stresli döneme hazırlamalılar.

Elbette baba adayları da bu dönemde sabırları taşabilir, sinirleri yıpranabilirler ama unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisine girme kararı yalnızca anne adayına ait değildir. Dolayısıyla yükün tamamının anne adayına yüklenmesi de hiç adil olmayacaktır. Yalnızca birbirlerine destek olmaları gereken dönemde tüp bebek tedavisi süresince yapılan iğneler, ilaç tedavileri ve kontrollerin getirdiği parasal sıkıntılar da baba adayını strese sokacaktır. Erkek bu durumu da olabildiğince kontrol altında tutmalı, gerekirse mali bir destek almalılar ya da öncesinde mali durum elvermedikçe çiftlerin tüp bebek tedavisine başlamamaları önerilir.

Prof.Dr.Bülent Tıraş
Acıbadem Maslak Tüp bebek Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ