lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dikkat !..Uyku düzeninizin bozulması sizde kısırlık yapabilir.

Dikkat !..Uyku düzeninizin bozulması sizde kısırlık yapabilir.

Düzensiz uyku düzeni  doğurganlığınızı azaltabilir , kısırlık yapabilir.

Mevcut araştırmalar kadının uyku ve uyanıklık döngüsündeki değişikliklerin adet döngüsünü de değiştirebileceğini ve dolayısıyla kısırlığa davet çıkarabileceğini belirtiyor.

Örneğin, ;gece vardiyasında çalışan ve sık sık gece saat dilimleri arasında seyahat etme durumunda kalan ,gece uykusuzluk sorunu olan kadınlarda sıkça adet düzensizlikleri görüldüğü , hamile kalma olasılıklarının azaldığı ,hamile kalanlarda da düşük ağırlıklı bebek dünyaya getirme , erken doğum ve düşük gibi olumsuz gebelik sonuçları yaşanması uykusuzluk ile ilişkili bulunmuş.

Northwestern Üniversitesi’nden bir araştırma grubu dışında farelerin, normal uyku düzenini değiştirerek, onlar gebelik oranını azaldığını gözlemledi. “Gündüz ve gece döneminde ışıkları laboratuvarda çeşitli saatlerde değiştirerek farelerin doğurganlıkları gözlemlendi,

Araştırmacılar uyku alışkanlıklarının % 90 dan % 22 ye doğru düzensizlikler arttıkça doğurganlıkta verimliliğin azaldığını gözlemlediler. Verimlilik azalıyordu ama hamile kalmaya tamamen engel teşkil etmiyordu, tam olarak düşüğe de neden olmuyordu ama embriyonun implantasyonu etkileyebileceğini düşündüren sonuçlara varıldı.

Araştırmacılar bu deneyleri insanlarda farklı üreme döngüleri sahip fare modelleri üzerinde yaptıklarıı belirterek ,hamile kalmaya çalışan  veya tüp bebek tedavisi geçiren kadınların düzenli uyku döngüsüne sadık kalmaları gerektiğini belirttiler.

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ