lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Progesteron nedir, değeri ne olmalıdır?

Progesteron nedir, değeri ne olmalıdır?

Progesteron nedir, değeri ne olmalıdır?

Progesteron nedir, değeri ne olmalıdır?  Yumurtalıkta bulunan  folikül tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormon, adet döngüsü ve gebeliğin erken aşamalarında önemli rol oynar.

Progesteron nedir?

Progestojenler, progesteron denilen steroid hormonları grubuna aittir.  Korpusluteum  tarafından, yumurtalığın menstrüel siklusun özellikle ikinci yarısında salgılanır. Adet döngüsü ve gebeliğin erken aşamalarında gebeliğin devamı için önemli rol oynar.

Progesteron,tüp bebek tedavilerinde  yumurtanın döllenmesi durumunda vücudu gebeliğe hazırlar. Yumurta döllenmiş değilse, korpusluteum progesteron üretimi düşer ve yeni bir adet döngüsü başlar.

Yumurta döllenmiş ise, progesteron, embriyoyu beslemek üzere endometrium bezleri rahim duvarını uyayır ve kan damarlarının büyümesini sağlar. Progesteron döllenmiş yumurtanın, hazırlanmış olan rahim duvarına tutunmasını sağlar ve gebelik boyunca endometriumu korumaya yardımcı olur. Gebeliğin ilk aşamalarında corpusluteum tarafından üretilen  progesteron ile gebeliği desteklemek ve devamını sağlamak üzere plasenta oluşur. Plasenta kurulduktan sonra, gebeliğin 12. Haftası civarında progesteron, üretimi devralır. Hamilelik sırasında, progesteron ceninin gelişiminde önemli bir rol oynar;  meme dokusunun büyümesini uyarır; laktasyonu engeller;  pelvik duvar kaslarını güçlendirir. Vücuttaki progesteron seviyesi gebelik boyunca yani bebek doğana kadar giderek yükselir.

Progesteron nasıl kontrol edilir?

Progesteron,  korpusluteum tarafından oluşturularak, hipofiz bezi tarafından salgılanır. Bu durum, normalde adet döngüsünün yaklaşık 14.Gününde gerçekleşir. Yumurtanın serbest bırakılması Korpusluteum  salınım için tetikler. Sonrasında gebelik için vücudu hazırlamak üzere progesteron salgılanır.  Yumurta döllenmemişse yani embriyo yoksa, progesteron üretimi azalır. Rahim duvarı, salgılanan progesteron tarafından yapılmaktadır. Döllenme yoksa adet kanaması ile yeni bir adet döngüsü başlar .

Yumurtanın döllenmesiyle embriyo oluşur.

Progesteron seviyesi çok yüksekse ne olur?

Progesteron seviyesinin çok yüksek olmasının bilinen hiçbir tıbbi sakıncası yoktur. Yukarıda da belirtildiği gibi progesteron düzeyleri gebelikte doğal olarak artar.

Progesteron, tek başına ya da östrojen ile kombinasyon halinde,  doğum kontrol hapı olarak kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları, gebeliği önlemede neredeyse% 100 etkili olarak yumurtlamayı engeller.

Progesteron seviyesi çok düşükse ne olur?

Çok düşük progesteron seviyesinde düzensiz ve ağrılı adet kanaması meydana gelebilir. Hamilelik sırasında progesteron seviyesinin düşük olması ise erken doğuma neden olabilir. Erken doğum riski taşıyan anne adaylarına doğumun çok erken başlamasını önlemek için için sentetik progesteron verilebilir.

Progesteron eksikliği, polikistikover sendromuna neden olabilir.

Tüp bebek tedavilerinde normal progestron değerleri

FolikülerFaz   :  0.2-1.4 ng/ml
Luteal Faz:  4-25 ng/ml
Menapoz  :01.-1 ng/ml

Erkekte  :01.-1 ng/ml

Olması gereklidir.

 

Facebook ve instagram dan bizi takip edebilirsiniz

..

Progesteron nedir, değeri ne olmalıdır? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Prolaktin Hormonu nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir ?

Yumurtalık Kistleri nedir?

Kadın üreme hormonları nelerdir?

Yumurtlama nedir? Doktorlar yumurtlamayı nasıl tespit eder?

 

 

 

Kısırlık ve Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
BİR YORUM YAZ