lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm Sorunu destek tedavileri Prof.Dr.Timur Gürgan Hasta Soru ve Cevapları -113-

Sperm Sorunu destek tedavileri Prof.Dr.Timur Gürgan Hasta Soru ve Cevapları -113-

Bu soru cevaplar Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda yapılmıştır.

Soru: Doktor bey nerede görev alıyor.

Cevap: Merhaba, Gürgan Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi, Ankara.

 

Soru: SSK karşılıyo rmu tüp bebek yapan devlet hastaneleri var mı acaba birde maliyeti ne kadar?

Cevap: Gürgan Klinik de SGK raporu geçiyor

 

Soru: İlaç hariç mi 3000 tl  hanımın muayene tahlil dahil mi.

Cevap: Evet  SGK ile anlaşmamız var, tüp bebek tedavi raporu ile kliniğimize gelen hastalarımız yararlanabiliyor, detaylı bilgi için iletişime geçebilirler.

 

Soru: Merhaba ben 34 ,esim 38 yaşında ben polikistik over hastasıyım eşim oligospermi hastası 5 başarısız tüp bebek denemesi yaptık bizim sorunumuz döllenme olmuyor olsa bile kaliteli döllenmiyor tv de sperm detoksu diye bir şey duyduk acaba bizim sıkıntımızda faydası olur mu bir daha yaparsak şansımız ne olur.

Cevap: Merhaba  sperm detoxu sizin için uygulanabilir mi, bunu bazı sonuçlarınızı değerlendirdiğimiz taktirde ifade edebiliriz. Biliyorsunuz ki tüp bebek tedavisi bir bütün olarak değerlendirilmeli, yumurta, sperm, embriyo ve rahim içi ayrı ayrı dengelenmelidir.

 

Soru: Eşim azospermi ben 36 eşim 34 yaşında 2 tüp bebek yaptırdık transfer yapıldı ama gebelik olmadı maliyeti ne olur? teşekkürler

Cevap: Merhaba  Mikrotese ile sperm bulunabiliyor ise bu raporlar değerlendirilmeli ve tese sonrası dölleme kabiliyeti yüksek sperm seçim teknikleri uygulanabilir mi kararı bakılmalıdır. Bununla birlikte yumurtalarında değerlendirilmesi gereklidir, unutmayalım.

 

Soru: 5 ocakta eşim varikosel ve tese ameliyati oldu 2 adet kalitesi düşük sperm bulundu ve dondurduk Tüp bebek yaptırmadan önce bir kaç ay bekleyelim mi? Sağlıklı sperm çıkışı olur mu. Genetik hormonlar seroloji her şey iyi çıkmıştı.

Cevap: Merhaba bulunan spermler anında değerlendirilse idi iyi olurdu, ancak madem sperm elde edilebiliyor destek tedavileri sonrası sizin de hazırlanmanız ile birlikte haziran ayında bir kez daha denemenizi öneririm.

 

Soru: Bu değerle tüp bebek yapılır mı ileri hareketli var mı?  ben pkoyum embriyolar mecbur doldurulacak 5.güne gider mi embriyo.

Cevap: Merhaba, ilettiğiniz tahliller zaten tüp bebek yapılmasını işaret ediyor. Ancak embriyoların dondurulması gerekmeyebilir bu Polikistik over hastalarında kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Büyük olasılıkla embriyolarınızın 5. güne gidebileceğini düşünüyorum.

 

Soru: Eşim azospermi ben 27 eşim 28 yaşında genetik testi yaptırdık sonucunu bekliyoruz sıfır sperm hiç sperm çıkmadı acaba teseyle bulunur mu varikosel için ultrasonla da bakılacak genetik sonucundan sonra bizim içinde umut var mıdır.?

Cevap: Genetik sonuçlarınız çıktıktan sonra değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 

Soru: Merhaba hocam benim 5 denemem oldu ilk tuttu 2.5 aylık ken kalbi durdu yaş 37 Eşimde sorun yok benim yumurta seviyem az ne yapmam gerekiyor artık Tüp bebek inanın duymak istemiyorum artık yoruldum başka aklınıza gelen bütün tahlilleri yapıldı başka hiç bir sorunum yok.

Cevap: Umutsuzluğa kapılmadan önce gereken tüm değerlendirmelerin yapıldığından emin olunuz, tıbbın elverdiği ölçüde bilimsel çalışmaların ışığında tekrar görmekte fayda olabilir.

 

Soru: Eşimin sperm sayısı düşük o yüzden tüp bebek deniyoruz. Tüp bebek aşamasında bende oluşan yumurtaları toplayamadıklarını yumurtaların bağırsağa çok yakın olduğu söyleniyor yumurtaları toplamanın başka bir yolu var mıdır ? nasıl bir yöntem uygulanır 3 kere tüp bebek denedik negatif 15 yumurtadan sadece 2 tane alabiliyorlar onlarda kalitesiz.

Cevap: Öncelikle yumurtalık rezerviniz değerlendirildikten sonra yumurtalıkları yumurta toplama işlemine uygun hale getirmek için Laparoskopi ile yumurtalıklarınıza uygun pozisyon verilmesi gerekebilir, bunun kararı muayeneniz ile verilebilir.

Soru: Merhaba hocam biz 4.5 yıllık evliyiz eşim 2 sene önce inmemiş testis ameliyatı oldu çift taraflı sağ taraf inmedi çok sol indi oda normalinden küçük ve ayrıca azosprmi var fsh tedavisi oldu 35 ti 24 düştü sonra 9 a düştü tekrar 13 e çıktı ve doktor biyopsi gerekiyor dedi bizde tedirgin olduk ve biyopsi olmazsanız size ilaç veri cem testesteron 0.05 bunun için veri cem ama bunu kullanırsan çocuğu hayatından çıkartacaksınız çok kararsız kaldık.

Cevap: Durumunuzla ilgili olarak üroloji uzmanı ile birlikte konsültasyon gerekiyor.

Soru: Merhaba hocam 5 yıllık evliyiz hipogonadizm teşhisi konuldu doğuştan yada sonradan olma hipofiz bezi eksikliği tedaviye başladık prengnly kullanmaya başladık 6 ay kullandık hormonları yerine geldi ama sperm çıkışı olmadı %0 3 ay daha choriomon 5000 kullandık haftada iki kez yine %0 şimdi hem choriomon hem menegon kullanıyor mart sonunda tekrar tahlil yapılacak yine çıkış olmazsa biyopsi denildi bundan sonraki süreç te sansımız nedir.

Cevap: Merhaba bu destek tedavi ile takibe devam edilmesi önemli, eğer yine sonuç alınmaz ise biyopsi ile bakılması ve sperm bulunması halinde dondurulmasını öneriyorum.

 

Soru: Ben 38 yaşındayım polikistikoverim bir tüp bebek yaptık olmadı eşimde dna hasarı çıktı ikinciyi düşünüyoruz dna hasarından dolayı çocuğum engelli olma ihtimali yüksek dediler bunun için nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz

Cevap: DNA hasarı tespit edilen hastalarımız için sperm detox tedavisi ve ardından ayrıştırma tekniklerinden uygun olanın kullanılması ile hasarsız ve dölleme kabiliyeti en yüksek spermin seçilmesi mümkün olabilir. Bu da tüp bebek ile başarı şansınızı arttıracaktır.

 

Soru: Prolaktin hormonu yüksek olunca tüp bebek yapılır mı yada yapılırsa da tutar mı?

Cevap: Yapılabilir, yüksek değere göre sebebi araştırılır gerekirse tüp bebek tedavisi öncesi verilecek ilaçlar ile prolaktin düşürülerek negatif etkisi ortadan kaldırılabilir. Sebebe göre özel bir gebelik takibi de gerekebilir.

 

Soru:  Merhaba hocam ben 8 yıllık evliyim. 36 yaşındayım. Daha önce 3 kere devlette olmak üzere toplam 5 defa tüp bebek yaptırdım. Bunlardan bir tanesi kimyasal gebelik oldu diğerleri hiç tutmadı. Bu arada laparoskopi ve histereskopi ameliyatı oldum. Birde sıvı birikmesi vardı aldırdım. Bana fikir verebilirseniz sevinirim.

Cevap: Merhaba, burada sıvı birikmesinin hangi tedaviniz sonrası olduğu, bu sıvı birikmesi sonrası tekrar tüp bebek yapılıp yapılmadığı değerlendirilmelidir. Bunların ışığında zaman geçirmeden yeniden tedavi denenmesinde sakınca yok.

 

Soru: Merhaba hocam benim genetik testim Doktor  bir sorun yok dedi 10 yıllık evliyim 2 aşilama 3 tüp bebek tedavisi gördüm ilki tuttu 5 haftalıkken düştü ikinci kimyasal oldu 3. Negatif oldu dondurulmuştu histeroskopi de yapıldı bir sorun çıkmadı sebepsiz infertilite dedi Doktor  ve geçtiğimiz ekim ayında yapıldı son tedavi tekrar başlamak istiyorum ne zaman başlamam benim için iyi olur pko var bende hocam teşekkürler şimdiden.

Cevap:  Merhaba  tahsilinize göre genetik konsültasyon yapılabilir.

 

Prof.Dr.Timur Gürgan in daha önceki Soru ve Cevapları buradan uçurulabilirsiniz.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Timur Gürgan’in Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ