lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İkinci çocuğa hamile kalamamak Sekonder Infertilite

İkinci çocuğa hamile kalamamak Sekonder Infertilite

Bir çok çift eğer bir evlat sahibi iseler, artık doğurganlıklarını ispat ettiklerine ve böylece gelecekte de çocuk sahibi olabileceklerine inanırlar. Sekonder infertilite yani ikincil kısırlık, çok yaygın bir sorundur. Aslında, bu durum kısırlık vakalarının %60’ında görülecek kadar sıktır. Ancak, birçok kişi bunu bir kısırlık sorunu olarak görmez.  

İkincil kısırlık – Sekonder infertilite nedir?
İkincil kısırlık, genellikle başarılı doğal bir hamilelikle, bir ya da birden fazla çocuk sahibi olanların, daha sonraki vadelerde hamilelik için yetersiz olmaları anlamına gelir. Amerikan Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi tarafından 1995 yılında yapılan bir ankete göre,  3,3 milyon Amerikalı kadınının ikincil kısırlık yaşadığı görülmüştür ama ülkemiz Türkiye ‘de  henüz doğurganlıkla ilgili gerçek hiçbir tespit çalışması yapılmamıştır.

Birincil kısırlık (çocuksuzken, gebe kalamama) yaşayan olan çiftlerin aksine, ikincil  kısırlık yaşayan çiftlerin kısırlık tedavisine başvurma olasılığı daha azdır. Bunun sebebi, çiftlerin, zaten doğurganlıklarının olduğu ve devam ettiği yönündeki yanlış inançlarıdır. Kısırlık konularındaki eğitim eksikliği bunun en büyük nedenidir. Bazı çiftler, denemeye devam etmeleri yönündeki tavsiyelere uyarak hareket ederler, sonucun olumlu olması olasıdır, ancak, bazı çiftler için bu tavsiyede takılıp kalarak kısırlıkla ilgili problemleri ve hayal kırıklığını yaşamaya devam ederler.

Neden şimdi ikinci çocuğuma hamile kalamıyorum?

İkincil kısırlık nedenleri, birincil (primer infertilite) nedenleriyle  aynı olma eğilimindedir. Hamileliğinizden sonra siz ya da eşiniz bir enfeksiyon kapmış veya çok kilo almış ve sağlıksız beslenmiş olabilirsiniz. Hayatınızda görünüşte çok küçük olan sapmaların, üreme sağlığı üzerinde büyük yansımaları olabilir.  Son çocuğunuza sahip olmanızın üzerinden birkaç yıl geçmiş, sizin yumurta kaliteniz ve eşinizin sperm kalitesi zamanla bozulmaya başlamış olabilir. Sperm ve menide anormallikler sıklıkla sekonder infertilite nedenleri arasında  gösterilir. İkincil kısırlık için diğer ortak açıklamalar şunlardır:

Sekonder kısırlık için ne zaman doktora başvurmalıyım?

Eğer 35 yaşından küçükseniz, bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız seks yapmanıza rağmen hamile kalamamışsanız doktorunuza danışmalısınız. Eğer 35 yaşın üzerinde iseniz, altı ay düzenli ve korunmasız ilişkide bulunmanıza rağmen hamile kalamamışsanız doktorunuza görünmelisiniz.

İki veya daha fazla düşük yaptıysanız, adet düzensizlikleriniz oluyorsa özellikle dönemleriniz ağrılı geçiyorsa, alışılmadık bir artış veya yanan vajinal akıntı veya cinsel dürtü azlığı yaşıyorsanız, eşinizde ağrılı boşalma ya da iktidarsızlık sorunu söz konusuysa doktora gitmeniz gerekmektedir.

İlişkiler

İkincil kısırlık genellikle bir sorun olarak tanınmadığından birçok çiftin aile ve arkadaşlarından destek alması önerilebilir. Bazı çiftler zaten çocuk ya da çocukları olduğu için bu konuda uğraşmaları çevreleri tarafından eleştirilebilir. Doğurganlık sorunları her zaman bir ilişki üzerinde baskı yaratabilirken, ikincil kısırlık özellikle stresli olabilir.

Sekonder kısırlık nedir

Sekonder Kısırlığın tedavisi

Sekonder İnfertilite Nedenleri ve Tedavisi anlama

Neden sekonder kısırlık meydana gelir

 

İkinci çocuğunuza hamile kalamıyorsanız Tüp bebek tedavileriniz için Dr.Halil İbrahim Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ